fot. Pixabay.com

Mózg to bardzo ważny organ w naszym ciele, a o jego chorobach mówi się rzadko. Choroby te mogą pojawić się u każdego i to bez względu na wiek. Mózg jest bardzo wrażliwy na różnorodne urazy, a także na substancje chemiczne, które można znaleźć w jedzeniu. Kiedy dojdzie nawet do niewielkiego urazu mózgu, to może to spowodować rozwój choroby mózgu.

Mózg – najważniejszy organ w naszym ciele

Mózgi ludzi różnią się między sobą masą oraz objętością. Taka średnia masa ludzkiego mózgu waha się od 1200 do 1400 gramów. Z kolei objętość mózgu ma związek z płcią. Mózg kobiet jest trochę mniejszy, ponieważ ma 1100 centymetrów sześciennych, a mózg mężczyzny ma 1250 centymetrów sześciennych. Mózg człowieka rozwija się już w okresie prenatalnym, ale też po urodzeniu. Niektórzy zastanawiają się, czy wielkość mózgu ma związek z inteligencją danej osoby. Jednak przeważają opinie, że masa i objętość mózgu nie mają związku z inteligencją. Ciekawostką może być również fakt, że mózg człowieka jest aktywny nawet wtedy, gdy się śpi, czyli przez cały czas.

Można wyróżnić trzy najważniejsze części mózgowia, do których zalicza się mózg, pień mózgu oraz móżdżek, a każda część spełnia inne funkcje. Największą częścią mózgowia jest mózg, który składa się z dwóch półkul, które można podzielić na płaty:

  • płat czołowy – odpowiada za mowę, koordynację, koncentrację, a także za planowanie;
  • płat skroniowy – ma związek z naszym słuchem i węchem;
  • płat ciemieniowy – odpowiada za odczuwanie bólu oraz za orientację w przestrzeni;
  • płat potyliczny – ma związek ze wzrokiem;
  • płat brzeżny, który nazywany jest także limbicznym.

Z kolei na pień mózgu składają się trzy elementy: śródmózgowie, most oraz rdzeń przedłużony. Pień mózgu kieruje podstawowymi czynnościami życiowymi człowieka, gdyż to w nim są, np. ośrodki, które kontrolują oddychanie, czynności serca czy ciśnienie tętnicze krwi.

fot. Pixabay.com

Natomiast w móżdżku również znajdują się dwie półkule, w których są trzy płaty. Móżdżek kontroluje czynności ruchowe organizmu, np. odpowiada za precyzję, płynność ruchów, które się wykonuje, a także pozwala na zachowanie równowagi oraz utrzymywanie prawidłowego napięcia mięśni.

Jakie są choroby mózgu?

Najczęściej występujące choroby mózgu to:

Czynniki ryzyka i przyczyny chorób mózgu

Choroby mózgu mogą pojawić się u każdej osoby i to bez względu na wiek oraz płeć. Oczywiście są choroby mózgu, które mogą pojawić się w określonym wieku albo będą uwarunkowane genetycznie, a do tego mogą dojść czynniki, które podwyższają ryzyko zachorowania na nie.

Przyczyną chorób mózgu może być:

  • nieprawidłowe odżywianie się;
  • czynniki genetyczne;
  • toksyczne substancje, które znajdują się w środowisku;
  • urazy głowy,
  • odkładanie się patologicznych szkodliwych białek;
  • stres;
  • brak odpowiedniej dawki snu;
  • brak aktywności fizycznej.

Leczenie chorób mózgu

Wiele chorób mózgu, które występują u ludzi, nie da się całkowicie wyleczyć, ale też nie da się im zapobiec. Dzieje się tak, ponieważ predyspozycje genetyczne zwiększają tutaj ryzyko wystąpienia danej choroby.

Zapobieganie chorobom mózgu

Zdrowie mózgu można wspierać poprzez profilaktykę chorób mózgu, która będzie uwzględniała również zdrowy styl życia. Ryzyko chorób mózgu można obniżyć poprzez prawidłowe odżywanie mózgu, które będzie uwzględniało jego farmakoterapię, ale też poprzez ćwiczenia umysłu i swojego intelektu. Bardzo ważne znaczenie ma tutaj również sprawdzanie kondycji mózgu, a także wykonywanie regularnych badań tego organu.

Dla mózgu ważna jest prawidłowa dieta, która będzie bogata w zdrowe tłuszcze, gdyż mózg bez tego nie będzie mógł prawidłowo funkcjonować. Do tego należy wykonywać badania kontrolne, czyli badać cholesterol, poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze oraz należy kontrolować rytm serca. Poza tym ważne znaczenie ma aktywność fizyczna, np. joga albo inne sporty, który pozwolą się nam zrelaksować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here