Zaburzenia osobowości

Problemy są częścią naszego życia, a sytuacje trudne, w których się znajdujemy, mogą wynikać zarówno ze źle podjętej przez nas decyzji, jak też zrządzenia losu czy działań osób trzecich. Jeśli jednak w Twoim życiu ciągle pojawiają się te same schematy i sytuacje, które powodują u ciebie trudności społeczne, być może nie jest to tylko kwestia losu, ale efekt zaburzeń osobowości. Dowiedz się, czy może tak być.

Czym są zaburzenia osobowości

Zaburzenia osobowości często są bardzo trudne do rozpoznania. Ogólnie rzecz biorąc są to pewne uogólnione wzorce zachowań, które są mocno zakorzenione w psychice. Powtarzają się regularnie przez długi czas. Objawiają się poprzez wykazywanie nieodpowiednich – w stosunku do ogólnie przyjętych norm społecznych – zachowań i reakcji w relacjach z innymi osobami. Zaburzenia osobowości skutkują konfliktami i niedostosowaniem społecznym. W efekcie powodują nie tylko problemy w relacjach z innymi, ale też narastającą frustrację lub inne negatywne emocje u pacjenta. Często ZO występują razem z innymi zaburzeniami, jak nadużywanie substancji psychoaktywnych, lęki czy zaburzenia afektywne, na przykład zaburzenia depresyjne.

Jakie powtarzające się sytuacje mogą wskazywać, że cierpisz na zaburzenia osobowości?

Najpewniej zastanawiasz się, jaką postać mogą przyjmować zaburzenia osobowości i po jakich szczególnych cechach czy sytuacjach można je rozpoznać.

Wśród nich specjaliści wyróżniają między innymi takie problemy jak bezustanne poczucie osamotnienia, związane z tym, że inni odsuwają się od Ciebie. Wiele osób z ZO nie potrafi także zbudować relacji z płcią przeciwną. Niezależnie od popularności – w towarzystwie odczuwa samotność i brak zrozumienia. Nie umie także nawiązać głębszej przyjaźni, pomimo starań.

Kolejnym symptomem może być częste przyjmowanie roli kozła ofiarnego, ale także trudność w zdobyciu czy utrzymaniu pracy pomimo wysokich kwalifikacji zawodowych. Istotnym tego powodem może być “umysłowy” brak dojrzałości, pomimo dojrzałego wieku.

Na podstawie takich przesłanek, jakie zostały pokrótce zaprezentowane wyżej, u osoby można podejrzewać zaburzenia osobowości. Warto wiedzieć, że współcześnie wyróżnia się różne ich rodzaje – a wśród nich między innymi zaburzenia osobowości typu paranoidalnego, perfekcjonistycznego, narcystycznego czy z grupy zaburzeń borderline. Więcej o ogólnej klasyfikacji przeczytasz na stronie PsychoMedic.pl, gdzie będziesz mógł/a także znaleźć dla siebie odpowiedniego terapeutę.

Czy zaburzenia osobowości można leczyć?

Na koniec oczywiście pojawia się pytanie, czy cierpiąc na zaburzenia osobowości, jesteśmy na nie “skazani”. Oczywiście nie. Z pomocą specjalistów można przezwyciężyć wskazane tutaj problemy. Choć zaburzeń osobowości nie da się całkowicie wyleczyć, to pomimo ich istnienia można zacząć zupełnie normalnie funkcjonować w życiu społecznym, grupach, do których należymy, i w rodzinie.

Pierwszym i niezbędnym krokiem jest jednak prawidłowa diagnoza problemu oraz terapia, które powinny być prowadzone przez doświadczonego psychoterapeutę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here