Jak pozbyć się włókniaków?

0
1047

Włókniaki są często spotykanym problemem skórnym. Włókniaki mają charakter nowotworowy, jednak nie są złośliwe i nie są zagrożeniem dla zdrowia.

Czym są włókniaki?

Włókniaki to zmiany skórne przypominające niewielkie guzki, powstające w wyniku nadmiernego namnażania się komórek tkanki na pewnym obszarze skóry. Włókniaki dzieli się na włókniaki miękkie, czyli skórne oraz włókniaki twarde, czyli podskórne. Każdą zmianę skórną należy konsultować z lekarzem, ponieważ istnieje ryzyko, że zmiana nie jest niegroźnym włókniakiem, a groźniejszą dla zdrowia zmianą skórną.

Włókniak miękki to niewielka zmiana skórna. Struktura włókniaka miękkiego jest luźna, a jego powierzchnia pofałdowana. Włókniaki tego rodzaju mają kolor cielisty lub lekko ciemniejszy niż skóra. Zaciemnienie włókniaka wynika ze zgromadzenia się w nim większej ilość melaniny. Włókniaki miękkie często pojawiają się w miejscach zgięcia np. pod kolanem, pod pachą czy na łokciu. Często pojawiają się w miejscu, gdzie skóra jest przecierana przez ubranie bądź biżuterie. Włókniaki miękkie zazwyczaj występuje w grupach nawet do kilkudziesięciu sztuk.

Włókniaki twarde to większa zmiana skórna. Jego postać ma charakter podskórnego guzka. Włókniaki twarde mają różne barwy. Ucisk skóry przy włókniaku twardym, powoduje jego skurczenie i delikatne przesunięcie. Włókniaki zazwyczaj pojawiają się na kończynach, rzadziej na brzuchu i innych częściach ciała. Włókniaki twarde pojawiają się w miejscu naruszeniu skóry np. po ukąszeniu lub użądlenia czy po goleniu. Włókniak może kształtować się przez długi czas nawet trwający do kilku lat. Włókniaki twarde występują pojedynczo.

Sposoby leczenia włókniaków

Ze względu, że włókniaki nie stanowią zagrożenia dla życia, najczęściej usuwane są z przyczyn estetycznych. Włókniaki zostają na całe życie, nie należy nastawiać się, że zmiana skórna wchłonie się samoistnie. Warto mieć na uwadze, że usunięcie małych włókniaków jest łatwiejsze i nie zostawia dużych zmian po zabiegu.

Włókniaki miękkie można usunąć poprzez interwencję chirurgiczną przy znieczuleniu miejscowym, interwencję kriochirurgiczną przy wykorzystaniu ciekłego azotu, laser frakcyjny.

Włókniaki twarde usuwa się poprzez wycięcie chirurgiczne przy znieczuleniu miejscowych lub w wyniku kuracji przy użyciu iniekcji sterydowych. Metodę usunięcia zmian skórnych dobiera się na podstawie wielkości i rodzaju zmiany. Specjalista dobiera taką metodę usunięcia włókniaka, aby przyniosła najwięcej korzyści dla pacjenta, była skuteczna i nie powodowała zbędnych efektów ubocznych.

Inne metody usuwania włókniaków są nieskuteczne i mogą powodować odrastanie większych zmian i ból. Na pewno nie wolno próbować usuwać wszelkich zmian skórnych na własną rękę. W celu usunięcia włókniaków należy udać się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego lub medycyny estetycznej. Pracownicy gabinetu udzielą wszelkich informacji na temat przebiegu zabiegu oraz rozwieją wszystkie wątpliwości. Przez stronę wrosinski.pl można umówić się na zabieg usunięcia włókniaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here