Leczenie zębów pod mikroskopem to skuteczna metoda diagnostyczna i terapeutyczna, która pozwala na pomoc nawet w bardzo trudnych przypadkach. Stosowane jest przede wszystkim w przypadku leczenia kanałowego, kiedy wymagana jest bardzo duża precyzja. Praca z użyciem mikroskopu to profesjonalny zabieg wykorzystujący najnowsze technologie, niemniej jednak nie każdy gabinet oferuje taką usługę. Wymaga ona bowiem doświadczenia oraz odpowiedniego przeszkolenia.
Kiedy stosuje się mikroskop stomatologiczny?
Mikroskop stomatologiczny stosuje się w sytuacji, kiedy tradycyjne leczenie kanałowe nie jest możliwe. Najczęściej ma to związek ze zbyt wąskimi kanałami lub ich nietypową budową, aby można było bezpiecznie leczyć je poprzez tradycyjną endodoncję. Stosuje się ją, kiedy ząb jest skierowany do ekstrakcji – możliwe, że leczenie pod mikroskopem pozwoli na uratowanie go.
Mikroskop konieczny jest także w sytuacji, kiedy stomatolog musi wyjąć niepotrzebne lub uszkodzone narzędzie z zębodołu (np. wkład koronowo-korzeniowy lub śrubę stabilizacyjną), a także w niektórych przypadkach podczas wtórej endodoncji.
Jak wygląda leczenie zębów pod mikroskopem?
Podczas tradycyjnej endodoncji stomatolog patrzy bezpośrednio do wnętrza jamy ustnej, kontrolując wszystkie wykonywane czynności przy pomocy ogólnie dostępnych narzędzi, takich jak lusterko dentystyczne. W przypadku leczenia pod mikroskopem pacjent przyjmuje pozycję leżącą, a stomatolog patrzy przez urządzenie, jednocześnie pracując wewnątrz zęba.
Mikroskop jest ogromnym ułatwieniem dla stomatologa, ale także szansą dla pacjenta. Leczenie kanałowe z jego pomocą pozwala na uratowanie zębów, które nie mogłyby być prawidłowo wyleczone podczas tradycyjnej endodoncji. To bardzo często ostatnia deska ratunku przed ekstrakcją chorego zęba.
Co widzi dentysta pod mikroskopem?
Stomatolog, pracując z mikroskopem stomatologicznym, widzi dokładnie całą komorę zęba oraz wszystkie kanały – nawet te, do których dostęp byłby utrudniony w przypadku leczenia bez mikroskopu.
Mikroskop umożliwia nawet 20 czy 25-krotne powiększenie, dzięki czemu możliwe jest dokładne obejrzenie kanałów oraz usunięcie całej zmienionej chorobowo czy obumarłej miazgi zęba. Procedura ta jest przede wszystkim dużym ułatwieniem dla lekarza, bo może on dojrzeć to, czego gołym okiem nie dałby rady.
Czy leczenie pod mikroskopem boli?
Leczenie pod mikroskopem jest całkowicie bezbolesne, ponieważ zawsze przeprowadzane jest przy znieczuleniu miejscowym, tradycyjnym lub komputerowym. Cały zabieg trwa ok. dwóch godzin, podczas których pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu.