Dlaczego nieleczona depresja jest niebezpieczna

Nieleczona depresja może być bardzo groźną chorobą dla osoby, która się z nią zmaga. Z tego powodu tak ważne jest udanie się do specjalisty w przypadku zauważenia niepokojących objawów, a także nieprzerywanie psychoterapii czy też przyjmowania przepisanych leków. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje zrezygnowania bądź niepodjęcia leczenia zaburzeń depresyjnych.

Może doprowadzić do samobójstwa

Brak łagodzenia objawów choroby może prowadzić do pojawienia się myśli samobójczych. Po pewnym czasie długotrwale nieleczona depresja może zatem nawet zakończyć się odebraniem sobie życia. Dotyczy to zwłaszcza typu lękowego, któremu dość często towarzyszy chęć popełnienia samobójstwa. Szczególną uwagę należy też zwrócić uwagę w przypadku osób, które mają już za sobą próby samobójcze bądź zmagały się w przeszłości z problemem autoagresji.

Komplikuje życie osobiste chorego

Nawet krótki epizod depresyjny może porządnie namieszać w życiu osobistym człowieka. W przypadku braku podjęcia leczenia bądź przerwania terapii konsekwencje mogą być jeszcze poważniejsze. Chory może izolować się od bliskich, zerwać kontakty z nimi czy też na zawsze nadszarpnąć ich zaufanie. Odbudowanie relacji z rodziną i znajomymi może natomiast zająć bardzo dużo czasu. Czasami jest wręcz niemożliwe, zwłaszcza jeśli chory z powodu nieleczonej depresji nie zmienia swojego zachowania bądź jego otoczenie nie rozumie problemu zaburzeń psychicznych.

Utrudnia rozwój kariery zawodowej

Nieleczona depresja może być ogromną przeszkodą w rozwoju kariery, co dla ambitnych osób może być prawdziwą tragedią. Zmotywowanie się do podjęcia działań mających na celu dążenie do awansu może być zwyczajnie niemożliwe. Co więcej, bardzo często chorzy mają problem w ogóle z kontynuowaniem pracy. Niekiedy po prostu przestają wykonywać swoje obowiązki czy też nawet nie pojawiają się w miejscu zatrudnienia. Dłuższa przerwa w pracy może z kolei doprowadzić do kłopotów finansowych i utrudnia dalszy rozwój zawodowy.

Może pogorszyć zdrowie osoby z depresją

W przypadku nieleczonej depresji należy liczyć się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Przede wszystkim chory może mieć problem z dbaniem o siebie, co szybko może przełożyć się np. na obniżenie odporności. Ponadto mogą pojawić się inne zaburzenia psychiczne, które dodatkowo utrudniają powrót do normalnego funkcjonowania w przypadku podjęcia się leczenia depresji.

Ma negatywny wpływ na bliskich chorego

Nieleczona depresja ma ogromny wpływ na jakość życia osób, które należą do grona najbliższych chorego. Przyglądanie się cierpieniom np. męża, dziecka czy też przyjaciółki przy jednoczesnym braku możliwości pomocy często w negatywny sposób odbija się także na kondycji psychicznej rodziny i znajomych osoby z zaburzeniami depresyjnymi. Niestety chory przeważnie nie jest w stanie tego zauważyć bądź nie ma siły, żeby coś z tym zrobić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here