kamień nazębny

Kamienia nazębnego można bardzo szybko dostać, gdy nieregularnie szczotkujemy zęby. Aby zęby były zdrowe, musimy poświęcić im trochę uwagi. Brązowy osad może się pojawić w ciągu kilku miesięcy od ostatniej wizyty u dentysty.

Czym jest i jak powstaje kamień nazębny?

Najpierw jest on mało widoczny. Przejawia się zażółceniem szkliwa. Jeżeli w tym czasie nie zareagujemy, za kilka miesięcy będzie już brązowy. Trzeba się go jak najszybciej pozbyć, gdyż jest nie tylko nieestetyczny, ale również kumuluje w sobie mnóstwo drobnoustrojów, które niszczą płytkę nazębną. W konsekwencji zaczną pojawiać się ubytki w kości zęba.

Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego?

W początkowej fazie usuwanie kamienia nazębnego odbywa się za pomocą odpowiednich past do zębów. Może to być na przykład pasta z dodatkiem węgla aktywnego. Dotychczas stosowany zazwyczaj tylko do leczenia rozstroju żołądkowego i przeciw objawom grypy. Obecnie znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. W tym także w stomatologii.

Są także różne żele, które nakłada się na uzębienie w specjalnych nakładkach. Po odczekaniu odpowiedniego czasu zdejmujemy nakładki, myjemy zęby i cieszymy się czystymi zębami bez osadów. Co zrobić, gdy te zabiegi zawiodą? Nic się nie martwmy. Udajmy się do dentysty. Możemy go znaleźć na stronie emdent.pl. Skorzystanie z usług profesjonalisty to bardzo dobre rozwiązanie, by pomóc zębom odzyskać dawny blask.

W gabinecie dentystycznym lekarz stomatolog wykona zdjęcie kamienia za pomocą specjalistycznego sprzętu. Od razu po zakończonej wizycie jesteśmy pozbawieni kamienia nawet tego najbardziej uporczywie trzymającego się płytki nazębnej. Musimy tylko później dokładnie przestrzegać zaleceń dentysty. Jest to konieczne, aby zęby jak najdłużej były śnieżnobiałe.

Powody powstawania kamienia nazębnego

Pojawia się on pod wpływem spożywania przez nas pewnych produktów spożywczych. Zdecydowanie najbardziej na kolor zębów ma wpływ kawa, a zaraz po niej herbata. Nie tylko te napoje wpływają na odkładanie się na szkliwie kamienia.

Czy wiemy, że spożywanie węglowodanów także sprzyja pojawieniu się kamienia? Wszystko dlatego, że węglowodany zagęszczają ślinę, która w takiej konsystencji gorzej sobie radzi z naturalnym czyszczeniem jamy ustnej. Dlatego zawsze starajmy się po każdym posiłku wyszczotkować swoje zęby albo wypłukać je na przykład rozcieńczonym octem jabłkowym.

Palacze najbardziej narażeni na kamień nazębny?

Osoby palące papierosy bardzo często mają problem z utrzymaniem śnieżnobiałego zgryzu. Czy któryś z palaczy pamięta o tym, by po każdym zapalonym papierosie pójść do toalety i wyszorować swoje zęby, tak jak to robi, gdy skończy posiłek?

No, właśnie. Gdyby tak wdrożyć praktykę mycia zębów po każdym wypalonym papierosie, pewnie zmalałaby częstotliwość zapalania papierosa. Być może przyczyniłoby się to nawet do rzucenia całkowicie tego zgubnego nałogu.

Niemniej nawet palacz, który lubi palić papierosy, może ratować swój biały zgryz przed kamieniem w gabinecie stomatologicznym. Każdy przecież ma prawo mieć ładne białe zęby bez względu na to, czy pali papierosy, pije kawę, czy je dużo węglowodanów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here