Jak polepszyć współpracę z pacjentem

Prowadzenie pacjentów przez lekarzy POZ, czy też przychodnie specjalistyczne to nie tylko wizyta zakończona ewentualnym wypisaniem leków, czy wystawieniem odpowiednich zleceń. Szczególnie jeśli do czynienia mamy z osobami cierpiącymi na przewlekłe choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, czy problemy krążeniowe. Jak w takiej sytuacji polepszyć współpracę z pacjentem i ułatwić kwestie formalne?

Elektroniczna dokumentacja medyczna – wygodna opcja dla lekarza i pacjenta

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe wiedzą, jak dużo danych może zawierać dokumentacja medyczna. Wypisy ze szpitali, wskazania od specjalistów dotyczące leczenia, wyniki badań krwi, wyniki badań obrazowych z opisami to informacje, które trzeba pokazywać przy niemal każdej wizycie u kolejnych lekarzy, czy konsultacjach. Nie trudno je zgubić, czy o nich zapomnieć. Dlaczego elektroniczna dokumentacja medyczna to wygodne rozwiązanie dla obu stron?

Po pierwsze pacjenci nie muszę gromadzić wszystkich dokumentów w swoim domu, czy nosić przy każdej wizycie u specjalisty lub przyjęciu do szpitala, teczek z dokumentacją.

Po drugie lekarze mają dostęp do niezbędnych informacji dotyczących sytuacji zdrowotnej pacjenta. Specjaliści mogą przeanalizować wyniki badań oraz dotychczasowy przebieg choroby osoby zgłaszającej się na konsultację, oraz sprawdzić przeprowadzone zabiegi, oraz operacje. Dzięki czemu dużo łatwiej dokonać fachowej oceny sytuacji i zalecić odpowiednie leczenie.

Po trzecie to również wygoda dla lekarzy POZ, którzy na co dzień sprawiają opiekę nad swoimi pacjentami i mogą dokładnie sprawdzić, jakie zalecenia otrzymali w szpitalu lub od specjalistów. Pacjent nie musi więc przekazywać żadnych dokumentów lekarzom, nie ma więc obawy, że o czymś zapomni i nie przekaże np. istotnych wyników badań lub zaleceń.

E-recepty, elektroniczne zwolnienia i wizyty online

Choć niektórzy pacjenci narzekają, że wizyty lekarskie online nie spełniają ich oczekiwań, jednak warto pamiętać, że w wielu przypadkach stanowią doskonałe rozwiązanie. Tutaj znów można jako przykład podać sytuację osób z przewlekłymi chorobami cywilizacyjnymi lub osoby starsze, które z powodu wieku muszą przyjmować stale pewne leki, np. na nadciśnienie. Większość z nich jest wydawana na receptę. Dzięki wizytom online oraz możliwość wystawienia e-recepty nie trzeba tracić czasu w kolejce do lekarza. Wystarczy jedynie numer recepty i pesel, by wykupić potrzebne leki.

Wygodnym rozwiązaniem jest również wystawianie e-ZLA, czyli elektronicznych zwolnień lekarskich, które są obecnie jedyną wersją zwolnień. Osoby, które z przyczyn zdrowotnych muszą zostać w domu na leczeniu, nie muszą się już przejmować dostarczeniem zwolnienia do zakładu pracy. Wystawione przez lekarza e-ZLA automatycznie trafia do odpowiedniego zakładu pracy oraz do ZUS.

Wygodna rejestracja elektroniczna i powiadomienia SMS

Dodzwonienie się do przychodni lub gabinetu lekarskiego w celu umówienia się na wizytę często bywa często czasochłonne. Prawda jest taka, że nie każdy pacjent ma czas i siłę, by godzinami wisieć na telefonie. Dlatego elektroniczna rejestracja online do doskonałe rozwiązanie. Umożliwia ona zarejestrowanie się do wybranego przez pacjenta specjalisty lub lekarza POZ w dogodnym dla niego terminie. Co więcej, to również duże udogodnienia dla pracowników placówki medycznej. Rejestracja online jest zsynchronizowana z elektronicznym kalendarzem wizyt, który jest automatycznie uaktualniany. W związku z tym nie trzeba ręcznie wpisywać i ustalać wizyt wszystkich pacjentów. Jest to przede wszystkim wygodna opcja dla większych przychodni, czy zakładów medycznych.

Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość wysyłania SMS-ów o zbliżającym się terminie wizyty z możliwością jej ewentualnego odwołania. Co jest szczególnie przydatne dla osób, które są zabiegane, lub zdarza im się zapomnieć o planowanej wizycie lekarskiej. Odwołanie wizyty przez SMS, również skraca czas i pacjenci znaczeni chętniej korzystają z takiej opcji. A to z kolei umożliwia rejestrację osobom, które również oczekują na konsultację lekarską. Takie rozwiązania są więc korzystne nie tylko dla pacjentów, lecz także osób prowadzących gabinety medyczne lub przychodnie.

Wszystkie omówione powyżej udogodnienia oferują specjalistyczne oprogramowania medyczne dla gabinetów lekarskich oraz przychodni. Usprawniają one pracę lekarzom i personelowi medycznemu, a jednocześnie umożliwiają pacjentom szybki i łatwy dostęp do opieki medycznej, która jest tak ważne szczególnie przy chorobach przewlekłych.