fot. Pixabay.com

Udar niedokrwienny mózgu to choroba, która stanowi 80% wszystkich udarów. Najczęściej pojawia się w wyniku dużego zwężenia albo zamknięcia światła naczynia, które doprowadza krew do pewnego obszaru mózgu. Można wyróżnić trzy główne przyczyny udaru niedokrwiennego mózgu.

Czym jest niedokrwienny udar mózgu?

Mechanizm powstania udaru niedokrwiennego jest podobny do zawału serca i dlatego często jest określany jako zawał mózgu. Zawał serca występuje, gdy zamknięciu ulega tętnica, która doprowadza krew do serca. Natomiast udar mózgu powstaje, gdy zamknięciu ulega tętnica, która doprowadza krew do mózgu.

Wyróżnia się trzy najważniejsze przyczyny udaru niedokrwiennego:

 • zakrzep dużej tętnicy,
 • uszkodzenie małych tętniczek,
 • udar mózgu w wyniku zatory, który pochodzi z serca.

Zakrzep dużej tętnicy a udar mózgu

Zakrzep dużej tętnicy może być spowodowany głównie miażdżycą naczyń krwionośnych. Taka miażdżyca naczyń oznaczała będzie pogrubienie oraz stwardnienie tętnic. W miażdżycy dochodzi do odkładania substancji tłuszczowych, czyli cholesterolu, a także wapnia w błonie środkowej naczynia, a to z kolei powoduje zgrubienie ściany naczynia, co skutkuje zwężeniem światła tętnicy. Wtedy przepływ krwi przez taką zwężoną tętnicę jest zmniejszony, a przez to narząd staje się niedokrwiony.

Takie najważniejsze czynniki, które uszkadzają śródbłonek, czyli przyczyniają się do rozwoju miażdżycy, to:

 • podwyższone ciśnienie krwi, czyli nadciśnienie tętnicze, które jest najważniejszym, ale też najczęstszym czynnikiem ryzyka wystąpienia udaru.;
 • hipercholesterolemia, czyli podwyższony poziom cholesterolu;
 • palenie papierosów;
 • cukrzyca, czyli podwyższony poziom glukozy.
fot. Pixabay.com

Wymienione wyżej czynniki są czynnikami ryzyka miażdżycy. Jeśli te czynniki występują u danej osoby, to ta osoba będzie miała większe prawdopodobieństwo zachorowania na udar mózgu albo zawał serca.

Uszkodzenia małych tętniczek a udar mózgu

Małe tętniczki bardzo często uszkadza nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca, co doprowadza do usztywnienia ściany naczyń, zwężenia ich światła, a czasami mogą nawet powodować pełną niedrożność. Wtedy dochodzi do powstawania małych obszarów niedokrwienia mózgu, które są określane mianem małych zawałów. Jeśli pacjent nie zacznie się leczyć i ciśnienie krwi albo poziom cukru nie zostanie uregulowany, to wtedy może dojść do powstawania nowych obszarów niedokrwienia, a przez to dojdzie do pogłębienia się niesprawności osoby chorej.

Zator pochodzący z serca a udar mózgu

Przy niektórych chorobach serca w jego wnętrzu dochodzi do utworzenia się skrzepliny krwi. Czasami może również dojść do oderwania się fragmentu tej skrzepliny, która następnie z prądem krwi może dopłynąć, aż do tętniczki mózgowej. To powoduje zamknięcie tej tętniczki, co kończy się udarem mózgu.

Taką chorobą, która sprzyja powstawaniu skrzeplin w sercu, jest migotanie przedsionków. U osób z migotaniem przedsionków dochodzi do tego, że przedsionki serca nie kurczą się w normalnym tempie, ale zaczynają drgać z większą częstotliwością, która może wynosić nawet 400 razy na minutę. Migotanie przedsionków może mieć formę:

 • napadową – występuje wtedy, gdy przedsionki serca zaczynają drgać, ale po pewnym czasie wracają do normalnego rytmu;
 • utrwaloną – występuje wtedy, gdy drganie przedsionków u osoby chorej występuje stale.

Badania naukowców dowodzą, że ryzyko pojawienia się udaru mózgu u chorych na migotanie przedsionków, jest 5 – 7 razy większe niż u osób zdrowych.

Do udaru mózgu mogą także doprowadzić inne choroby, które mogą być odpowiedzialne za powstanie skrzepliny w sercu. Do tych chorób zalicza się;

 • zaburzenia rytmu serca, ale inne niż migotanie przedsionków;
 • zawał mięśnia serca, gdyż wtedy skrzeplina może się czasami utworzyć w okolicy uszkodzonej ściany serca;
 • kardiomiopatia rozstrzeniowa, a jest to choroba serca, która polega na tym, że dochodzi do poszerzenia komór serca z zaburzeniami ich kurczliwości. W tej chorobie chore serce można porównać do worka, do którego napływa krew, ale w wyniku zbyt słabej, ale też nieprawidłowej kurczliwości, nie będzie ono w stanie jej wypompować na obwód do różnych narządów, a wtedy krew będzie zalegała w sercu;
 • wady zastawek serca oraz sztuczne zastawki serca.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeczenie udaru mózgu
Następny artykułObjawy udaru mózgu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here