fot. Pixabay.com

Wśród czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się udaru mózgu, wymienia się czynniki niemodyfikowalne, czyli te, na które nie mamy wpływu, a także czynniki modyfikowalne, na które mamy wpływ. Dlatego warto zadbać o swoje zdrowie i przestać palić papierosy, nadużywać alkoholu, ale też trzeba chodzić na badania kontrolne do lekarza. Udar mózgu to poważna choroba, która wymaga podjęcia szybkiego leczenia.

Czynniki niemodyfikowalne

Do czynników niemodyfikowalnych pojawienia się udaru mózgu zalicza się:

  • wiek powyżej 55 lat,
  • czynniki genetyczne,
  • płeć – udar mózgu częściej występuje u mężczyzn.

Czynniki modyfikowalne

Czynniki ryzyka udaru mózgu, które podlegają modyfikacji, można regulować poprzez podejmowanie działań medycznych oraz pozamedycznych, czyli poprzez modyfikację swojego stylu życia.

Nadciśnienie tętnicze

Najważniejszą, ale też najczęstszą przyczyną udaru mózgu jest nadciśnienie tętnicze. O nadciśnieniu można mówić wtedy, gdy w kilku pomiarach ciśnienie skurczowe przekracza 140 mmHg albo ciśnienie rozkurczowe przekracza 90 mmHg. Kiedy prawidłowe normy ciśnienia są przekroczone, to ryzyko pojawienia się udaru zwiększa się od 4 do 6 razy. Przy podwyższonym ciśnieniu serce, które jest pompą, pracuje ciężej, gdy wtłacza krew do tętnic pod podwyższonym ciśnieniem, a wtedy na ściany tętnic będzie działał zwiększony nacisk.

Taki zwiększony nacisk może spowodować uszkodzenie śródbłonka tętnic oraz powstawanie miażdżycy, ponieważ tutaj zwiększa się m.in. przenikanie cholesterolu do ściany naczynia. Taka sytuacja może dotyczyć każdej tętnicy w organizmie człowieka. Jeśli miażdżyca powstaje w tętnicach serca, to może pojawić się zawał serca, a jeśli miażdżyca występuje w tętnicach mózgu, to występuje udar mózgu. Serce, które będzie pracowało przy podwyższonym ciśnieniu, będzie się powiększało, czyli przerastało. Mały przerost nie wpłynie znacznie na pracę serca, ale przy znacznym przeroście serce nie będzie pompowało prawidłowo krwi, gdyż jest uszkodzone.

Wysoki poziom cholesterolu we krwi

Cholesterol występuje w komórkach, a także we krwi, która go rozprowadza po całym organizmie. Podwyższony poziom cholesterolu to hipercholesterolemia. Wyróżnia się cholesterol LDL oraz HDL.

Cholesterol LDL służy przeważnie do budowania ścian komórek i zyskał miano „złego cholesterolu”. Jeśli cholesterolu LDL jest zbyt dużo w organizmie, może to powodować jego osadzanie się w ścianie tętnic, a to wpływa na rozwój miażdżycy. Szkodliwe działanie tego cholesterolu nasila się, gdy ulega on utlenianiu, które powstaje, np. w wyniku smażenia produktów zawierających w swoim składzie cholesterol, a także przy niedoborze witaminy C, E oraz karotenu.

Drugim typem cholesterolu jest HDL, czyli tzw. dobry cholesterol, który produkowany jest w wątrobie i wyłapuje on nadmiar złego cholesterolu LDL również ze ściany tętnic, a następnie transportuje go do wątroby i tam jest rozkładany oraz wydalany.

W przypadku zaburzeń lipidowych najczęściej stosuje się statyny. Badania wykazały, że te leki zmniejszają ryzyko pierwszego udaru, a także ryzyko kolejnego udaru oraz innych problemów sercowo-naczyniowych u chorych po udarze albo po przemijającym incydencie niedokrwiennym.

Cukrzyca

Cukrzyca to znany czynnik ryzyka udaru mózgu. Dlatego osoby z cukrzycą powinny utrzymywać prawidłowe wartości glukozy we krwi. W związku z tym w tej chorobie ważne jest przestrzeganie diety oraz regularne przyjmowanie leków doustnych albo insuliny.

fot. Pixabay.com

Palenie papierosów

Palenie papierosów wiąże się ze zwiększeniem ryzyka miażdżycy, a przy tym również udaru mózgu. Palenie przyczynia się do wzrostu ryzyka udaru przynajmniej dwukrotnie, ale też rośnie wraz z liczbą wypalonych papierosów. Nikotyna jest szkodliwa, ponieważ powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, a także doprowadza do zwężenia naczyń, uszkodzenia śródbłonka oraz zabiera komórkom tlen. Wypalenie jednego albo dwóch papierosów doprowadza do obkurczenia naczyń, a w tym również tętnic mózgowych, gdyż pojawia się lekki zawrót głowy, ale też powoduje wzrost ciśnienia skurczowego o 10 – 20 mmHg, a rozkurczowego o 5 – 15 mmHg. Jeśli przestanie się palić papierosy, to ryzyko udaru mózgu zmniejsza się wraz z każdym rokiem.

Otyłość

Przeprowadzone przez naukowców badania udowodniły, że nadwaga zwiększa ryzyko udaru mózgu o 30%. Takie ryzyko dotyczy przeważnie brzusznego typu otyłości, gdyż wtedy tkanka tłuszczowa gromadzi się głownie w jamie brzusznej. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się udaru mózgu, należy kontrolować swoją wagę, stosować zdrową dietę, a także zadbać o regularną aktywność fizyczną. Do tego przy otyłości pojawia się często cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia, które są również czynnikami ryzyka udaru mózgu.

Nadmierne picie alkoholu

Nadużywanie alkoholu również zwiększa ryzyko udaru mózgu niedokrwiennego oraz krwotocznego, aż dwukrotnie. Zbyt duże ilości alkoholu prowadzą do kardiomiopatii, a jest to powiększenie, zwiotczenie oraz osłabienie mięśnia sercowego, co z kolei może przyczynić się do nagłej śmierci sercowej. Poza tym u niektórych osób alkohol może spowodować podwyższenie nadciśnienia tętniczego albo przyczynić się do wzrostu poziomu trójglicerydów.

Choroby serca

Różne choroby serca mogą zwiększać ryzyko udaru mózgu. Na przykład zaburzenia rytmu serca, a najczęściej migotanie przedsionków zwiększa to ryzyko, aż 5 – 7 razy. Wpływ na rozwój udaru mogą mieć również wady serca i świeży zawał serca. Te wymienione wyżej choroby bardzo często doprowadzają do powstania skrzepliny w sercu, której fragment, jeżeli zostanie porwany z krwią, będzie mógł zamknąć tętniczkę mózgową, co spowoduje zator.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here