fot. Pixabay.com

Choroba Alzheimera to choroba, która niestety jest nieuleczalna. Leczenie aktualnie polega na łagodzeniu objawów, a także na zapobieganiu szybkiemu postępowaniu choroby. U chorych stosuje się zarówno leczenie farmakologiczne, jak i leczenie niefarmakologiczne. Jeśli chodzi o stosowanie leków, to ich zadaniem jest usprawnienie procesów poznawczych oraz pamięci u osób z chorobą Alzheimera.

Agoniści receptora N-metylo-D-asparaginowego – NMDA

Leki z tej grupy mają działanie ochronne na komórki nerwowe. Można je stosować w chorobie Alzheimera, ponieważ wspomagają procesy poznawcze u osób chorych o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu. Lekiem, który należy do tej grupy, jest memantadyna. W jej przypadku zaleca się, aby podawać ją razem z jednym z odwracalnych inhibitorów acetylocholinesterazy, a przeważnie z donepezilem.

Odwracalne inhibitory acetylocholinesterazy – AchE

Dzięki stosowaniu tych leków można poprawić pamięć, ale też ustabilizować zachowania osoby z chorobą Alzheimera. Lekarze zalecają, aby te leki podawać już we wczesnym etapie choroby. Do tych leków zalicza się: donepezil, rywastygminę, galantaminę oraz takrynę, którą rzadko się stosuje, ponieważ trzeba ją często podawać, a to może spowodować uszkodzenie wątroby. Przy tych lekach mogą pojawić się działania niepożądane, do których zalicza się:

  • nudności i wymioty,
  • biegunkę,
  • bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • bezsenność,
  • skurcze mięśni.

Leki, które poprawiają przepływ mózgowy

Leki, które poprawiają przepływ krwi w naczyniach mózgowych, mają na celu polepszyć odżywienie mózgu, a to z kolei poprawi jego funkcjonowanie. Natomiast poprawa funkcjonowania mózgu będzie miała korzystny wpływ na procesy myślowe, a także na aktywność w ciągu dnia. Poza tym należy pamiętać, aby choremu nie podawać tych leków na noc. Do tych leków zalicza się:

  • wyciąg z miłorzębu japońskiego,
  • piracetam,
  • prekursor choliny,
  • selegilinę,
  • winpocetynę,
  • nicergolinę.
fot. Pixabay.com

Leki przeciwdepresyjne

Przy chorobie Alzheimera mogą pojawić się zaburzenia nastroju, np. w postaci depresji. Wtedy konieczne jest zastosowanie psychoterapii i psychofarmakoterapii. Jeśli przy chorobie Alzheimera występują zaburzenia depresyjne, to zalecane jest stosowanie selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Jednym z takich leków jest mirtazapina. Jednak ten lek może powodować działania uboczne, takie jak: zwiększony apetyt, a to może powodować przybieranie na wadze. Poza tym lek ten należy stosować wieczorem przed pójściem spać, gdyż on uspokaja i ułatwia zasypianie.

Neuroleptyki

Neuroleptyki to leki przeciwpsychotyczne, które mają na celu łagodzenie objawów wytwórczych. Tutaj zaleca się stosować risperidon albo klozapinę.

Anksjolityki oraz środki nasenne

Kiedy u chorego pojawiają się napady lękowe, polecane jest stosowanie benzodiazepin, a przeważnie leków, które w swoim składzie mają oksazepamem. Natomiast na bezsenność poleca się leki nasenne krótkodziałające.

Leki bez recepty

Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna, dlatego warto jeszcze stosować antyoksydanty, takie jak: witamina A, C oraz E, a także koenzym Q10. Przyczyniają się one do opóźniania procesów starzenia się. Pomocne mogą być również leki, które w swoim składzie mają kolostryninę, która zapobiega odkładaniu się blaszek starczych – beta-amyloidu. Warto także stosować witaminy z grupy B, które mają bardzo dobry wpływ na stan oraz funkcjonowanie mózgu, a także innych części układu nerwowego. Poza tym korzystnie wpływają na pamięć, koncentrację i nastrój, gdyż nawet łagodzą napięcie nerwowe.

Jaka jest skuteczność leczenia?

Obecnie znane są metody leczenia choroby Alzheimera, które polegają na leczeniu wyłącznie objawowym. Niestety dotychczasowe badania leczenia przyczynowego nie przyniosły żadnych efektów. W badaniach tych brano pod uwagę różne patologiczne mechanizmy, które prowadzą do powstawania tej choroby. Naukowcy brali pod uwagę, np. substancje o działaniu antyoksydacyjnym, a także przeciwzapalnym oraz terapie immunologiczne, które były ukierunkowane na powstawanie złogów amyloidu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here