fot. Pixabay.com

Problemy z pamięcią mogą pojawić się u każdej osoby. Dlatego warto obserwować swoich bliskich i przy wystąpieniu niepokojących objawów należy zgłosić się po pomoc do swojego lekarza na wykonanie badań diagnostycznych. Jakie objawy wskazują na chorobę Alzheimera?

Zaburzenia pamięci

Takim najwcześniejszym objawem choroby Alzheimera są zaburzenia pamięci. Chory zaczyna szybko zapominać o tym, co dzieje się obecnie. Na początku dobrze pamięta wydarzenia i sytuacje z odległej przeszłości, np. dobrze pamięta, co było w dzieciństwie, a nie umie powiedzieć o tym, co działo się pięć minut temu. Do tego opiekunowie osoby chorej muszą jej powtarzać stale te same bieżące informacje. Poza tym nie będzie pamiętał, gdzie położył różne przedmioty codziennego użytku, np. okulary i będzie je ciągle szukał albo będzie cały czas zadawał pytania na ten sam temat. W późniejszym etapie choroby dochodzi do tego, że będzie zapominał o tym, co wydarzyło się w przeszłości, a w głębokim stadium będzie zapominał podstawowe informacje na swój temat, np. kim jest, jak się nazywa i nie będzie rozpoznawał członków swojej rodziny.

Zaburzenia językowe

Na początku chorzy skarżą się, że brakuje im słów, a przyczyną tego jest pojawianie się zaburzeń funkcji mowy. Słownictwo osoby chorej zaczyna się stopniowo zmniejszać, a w takim głębokim stadium chory potrafi wypowiedzieć tylko kilka prostych słów, a potem tylko sylaby i na końcu dźwięki.

Zaburzenia orientacji

Na początku chory ma trudności z prawidłową orientacją w terenie albo z odczytywaniem map itp. Najpierw ma problemy z poruszaniem się w nieznanej okolicy, a potem w znanym dla siebie otoczeniu. Z kolei w głębokim stadium chory będzie miał problemy z orientacją w rozkładzie swojego mieszkania, np. nie będzie umiał znaleźć drogi do łazienki.

Zaburzenia koncentracji i uwagi

Najpierw chory zaczyna skarżyć się na trudności ze skoncentrowaniem się nad aktualnie wykonywaną czynnością. Na przykład jakikolwiek bodziec z zewnątrz utrudnia choremu powrót do przerwanej już pracy.

fot. Pixabay.com

Urojenia i omamy

Takim częstym urojeniem u chorych jest przekonanie o zagrożeniu, które jest spowodowane przez inne osoby, a nawet przez opiekuna. Przykładem będzie tutaj sytuacja, gdy chory będzie podejrzewał opiekuna o świadome chowanie różnych przedmiotów, aby nie mógł ich znaleźć albo oskarżanie go o zdradę czy przekonanie o oszustwach na tle finansowym albo podejrzewanie o chęć pozbycia się chorego z domu. Poprzez to urojenia mogą prowadzić do reakcji lękowych i agresywnych zachowani. Z kolei omamy wzrokowe są powiązane swoją treścią z urojeniami.

Depresja

U chorego pojawia się obniżony nastrój, czyli smutek, apatia, uczucie beznadziejności, co może pojawiać się, gdy chory zaczyna zdawać sobie sprawę, że pojawiają się u niego problemy z pamięcią. Z kolei w zaawansowanym stadium depresja jest jednym z objawów Alzheimera.

Niepokój psychoruchowy i objaw wędrowania

Pobudzenie psychoruchowe bardzo często nasila się po południu albo wieczorem, a jest to związane z tzw. objawem wędrowania, a to polega na stałym i przymusowym chodzeniu po mieszkaniu albo związane jest z próbami wyjścia z domu. Do tego dochodzi przekonanie, że dom, w którym chory przebywa, nie jest jego domem i chce wrócić do swojego domu, a chodzi mu o swój dom z dzieciństwa.

Objaw lustra i telewizora

Te objawy pojawiają się w zaawansowanym stadium choroby. Kiedy chory patrzy na swoje odbicie w lustrze, to nie rozpoznaje siebie i widzi obcą osobę, z którą próbuje nawiązać kontakt albo staje się wobec tej osoby agresywny. Natomiast sytuacje, które dzieją się w telewizji, chory może odbierać jako dziejące się w rzeczywistości, przez co mogą nasilać się dobre lub złe emocje, co będzie zależało od programu.

Zaburzenia snu

Dochodzi do zaburzeń rytmu dobowego. W wyniku pobudzenia psychoruchowego, które pojawia się w godzinach wieczornych, idzie spać późno w nocy, a następnego dnia śpi do południa. Problemem może być również zasypianie w ciągu dnia albo kładzenie się spać bardzo wcześnie i wstawanie bardzo rano.

Mioklonie oraz napady padaczkowe

Pojawiają się one w głębokim stadium choroby. Mioklonie to napadowe zaburzenia ruchowe. Mogą również pojawić się napady padaczkowe kloniczno-toniczne.

Inne zaburzenia neurologiczne i ogólnomedyczne

Do tych objawów zalicza się:

  • spowolnienie ruchów, pochylenie sylwetki, uboga mimika twarzy, uczucie sztywności mięśni;
  • w zaawansowanym stadium narasta zniedołężenie, czyli spowolnione chodzenie, trudności z chodzeniem oraz tendencja do upadków;
  • potem są problemy z utrzymaniem pozycji siedzącej oraz problemy z pionizacją tułowia;
  • przyjmowanie zbyt małej albo zbyt dużej ilości pokarmów, gdyż chory nie pamięta, czy jadł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here