fot. Pixabay.com

Postęp choroby Parkinsona jest powolny i trwa latami. Na początku chory dobrze reaguje na leki i taki okres trwa zazwyczaj 5 lat. Następnie pojawia się etap zaawansowany, gdzie pojawiają się przerwy w działaniu leków. Kiedy chory przyjmie leki, czuje się dobrze, ale już po trzech godzinach jego stan zaczyna się pogarszać.

Jak wygląda początek choroby Parkinsona?

U niektórych osób choroba ta czasami zaczyna się bólem barku albo całej ręki, który trudno jest wyjaśnić. Z kolei pojawienie się problemów ruchowych może zostać poprzedzone występowaniem przez dłuższy czas depresji, zaburzeń pamięci oraz ogólnego osłabienia. Natomiast w mniej typowych przypadkach pojawienie się kolejnych objawów pozwala na właściwe rozpoznanie.

Objawy w tej chorobie narastają stopniowo, a to oznacza, że jej początek jest dyskretny. Poza tym bardzo często pacjenci zauważają, że u nich choroba Parkinsona rozpoczęła się po wypadku albo po jakimś nieszczęśliwym wydarzeniu czy też po dużym napięciu emocjonalnym albo wysiłku. To jest tłumaczone jako możliwość ujawnienia się procesu chorobowego, który już trwał wcześniej. Na przykład w sytuacjach stresowych dochodzi do zwiększenia zużycia dopaminy oraz innych substancji przekaźnikowych mózgu, których właśnie brakuje u osób z chorobą Parkinsona.

Rozwój choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona najczęściej postępuje wolno. Już po siedmiu latach jej trwania około połowa chorych osób jest mniej sprawna niż podczas postawienia diagnozy. U niektórych osób mogą również wystąpić kilkuletnie okresy bez pogorszenia się sprawności ruchowej. Jednak czasami zdarzają się sytuacje, gdy choroba postępuje szybciej niż w innych okresach i to pomimo zastosowanego leczenia.

Jak zmienia się obraz choroby Parkinsona w czasie leczenia?

Dzisiaj, kiedy możliwe jest leczenie choroby Parkinsona, nie można zapominać o objawach niepożądanych stosowanych leków. Niektóre z tych objawów niepożądanych występują bardzo często i przez to stały się elementem obrazu choroby.

Tutaj takim ważnym objawem będzie zespół przełączeń, czyli dochodzi do gwałtownych przejść ze stanu względnie dobrej sprawności ruchowej do stanu, w którym chory całkowicie nieruchomieje i odwrotnie.

Innym problemem są fluktuacje, a jest to określenie stosowane do wahań nasilenia różnych objawów. Te fluktuacje w chorobie Parkinsona bardzo często dotyczą stanu sprawności ruchowej, ale też nastroju, sprawności intelektualnej oraz objawów wegetatywnych. Mogą one trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Gorsze godziny często mają związek z końcem dawki leków, a wtedy pojawia się coraz więcej objawów ruchowych, psychicznych i wegetatywnych. Natomiast fluktuacje kilkudniowe powodują, że z nieznanych przyczyn przy zastosowaniu takiego samego leczenia niektóre dni pod rząd są lepsze, a niektóre gorsze. Z kolei fluktuacje dotyczące zaburzeń wegetatywnych mogą trwać nawet kilka miesięcy, np. nadmierna potliwość.

fot. Pixabay.com

Pojawiają się również ruchy pląsawicze, które przypominają, np. niepokój ruchowy, a to oznacza, że chory ma problemy z pozostaniem w miejscu przez dłuższy czas, a są to dyskinezy. Mogą mieć one również postać bolesnych kurczów mięśni, gdzie jednocześnie dochodzi do wykręcania kończyny, np. do podwijania stopy.

U niektórych osób pojawiają się również zaburzenia psychiczne, które mogą mieć postać lekką, a wtedy stanowią sygnał ostrzegawczy, aby zmienić leczenie, ale też mogą mieć charakter bardzo ciężki. Wtedy występują następujące problemy:

  • żywe marzenia senne, które najczęściej mają postać koszmarów;
  • złudzenia wzrokowe, a wtedy pojawia się kolorowe widzenie albo dostrzeganie w jakichś przypadkowych kształtach rzeczy albo postaci, które są nierzeczywiste;
  • halucynacje rzekome, a występują one wtedy, gdy chory zdaje sobie sprawę z tego, że jego doznania słuchowe lub wzrokowe są nieprawdziwe;
  • prawdziwe halucynacje i tutaj nie ma zachowanego krytycyzmu;
  • urojenia, czyli wymyślone i nierzeczywiste rzeczy, którym chory podporządkowuje swoje zachowanie;
  • długotrwałe stany dotyczące splątania świadomości.

To są możliwe zaburzenia psychiczne, ale nigdy nie występują one wszystkie razem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here