fot. Pixabay.com

Objawy stwardnienia rozsianego to nie tylko zaburzenia równowagi, mrowienie, drętwienie, sztywność i skurcze mięśni, zmęczenie i osłabienie, ale również są to zaburzenia wzroku, problemy z nietrzymaniem moczu oraz zaburzenia poznawcze. Jak wyglądają symptomy stwardnienia rozsianego?

Zaburzenia wzroku w stwardnieniu rozsianym

U osób ze stwardnieniem rozsianym stwierdza się zaburzenia nerwu wzrokowego, zaburzenia ruchomości gałek ocznych, a także nerwu trójdzielnego. Jednym z najczęściej występujących objawów SM jest zapalenie pozagałkowe nerwu wzrokowego, ale też bardzo często jest to pierwszy objaw SM. Dochodzi w nim do nagłego pogorszenia ostrości widzenia i może to być widzenie jak „przez mgłę” albo zaczynają pojawiać się plamy w polu widzenia. Zazwyczaj dotyczy jednej strony, ale też zdarzają się zaburzenia obustronne. U większości osób zapalenie tego nerwu ustępuje samoczynnie, ale u niektórych osób powoduje trwały ubytek widzenia, a czasami nawet powoduje ślepotę.

Z kolei zaburzenie ruchomości gałek ocznych występuje zazwyczaj pod postacią oczopląsu i najczęściej będzie to oczopląs horyzontalny.

Może tutaj również dojść do porażenia pęczka przyśrodkowego. Jest to niedociąganie gałki ocznej do kąta wewnętrznego oka przy patrzeniu do boku z równoczesnym oczopląsem drugiego oka odwodzonego.

Zaburzenia związane z oddawaniem moczu

W SM bardzo często dochodzi do nietrzymania moczu, co jest związane z występowaniem pęcherza spastycznego, czyli automatycznego, a polega to na bezwzględnym oddawaniu moczu małymi porcjami. Jest to związane z niekontrolowanymi skurczami mięśnia wypieracza pęcherza. Natomiast skurcze te wynikają z uszkodzenia dróg korowo-rdzeniowych, które odpowiadają za hamowanie łuku odruchowego dla oddania moczu. Objawia się to tym, że dochodzi do nagłego parcia na mocz i do tego jednocześnie pojawia się brak zdolności dowolnego powstrzymania mikcji.

fot. Pixabay.com

Z kolei rzadziej w SM występują problemy z oddawaniem moczu, które związane są z pęcherzem atonicznym albo z powodu dyssynergii pęcherza. Jeśli chory ma pęcherz atoniczny, to mogą pojawić się problemy z oddawaniem moczu, ale też może dojść do zatrzymania moczu, co wynika z zaburzeń odruchu oddania moczu, które zostały spowodowane przez zmiany demielinizacyjne umiejscowione w rdzeniu kręgowym na drodze tego odruchu. Czasami dochodzi do mimowolnego oddania moczu, co jest skutkiem przepełnionego pęcherza.

Natomiast dyssynergia pęcherza objawia się nieskoordynowanym skurczem wypieracza pęcherza, a także równoczesnym skurczem wewnętrznego zwieracza cewki moczowej. To powoduje problemy z oddawaniem moczu albo jego zatrzymanie.

Innym problemem u osób z SM jest ciągłe zaleganie moczu w pęcherzu, a to przyczynia się do powstawania nawracających infekcji dróg moczowych. Rzadziej pojawiają się zaburzenia zwieracza odbytu, które najczęściej mają formę zaparć.

Kolejnym problemem są również zaburzenia funkcji seksualnych, które u mężczyzn objawiają się głównie zaburzeniami erekcji.

Zaburzenia poznawcze w stwardnieniu rozsianym

W przebiegu stwardnienia rozsianego mogą również pojawić się objawy, które nie wynikają bezpośrednio ze zmian demielinizacyjnych w OUN, ale są wtórne do już istniejących objawów neurologicznych albo samej choroby. Są to przeważnie zaburzenia depresyjne, a także różnego rodzaju zespoły bólowe, które powstają w wyniku nieprawidłowego ułożenia części ciała, do których doszło w wyniku niedowładów.

Inne objawy stwardnienia rozsianego

W SM może również pojawić się neuralgia nerwu trójdzielnego, ale częściej pojawiają się zaburzenia czucia na twarzy. To właśnie u osób młodych neuralgia nerwu trójdzielnego jest pierwszym objawem SM.

Uszkodzenia, które dotyczą móżdżku oraz pnia mózgu, przyczyniają się do powstawania zawrotów głowy. Zawroty głowy mogą się nasilać, ale też mogą przy nich występować wymioty i to przeważnie na początku choroby.

Natomiast niezależnie od zawrotów głowy pojawiają się zaburzenia równowagi, które mogą występować okresowo. W SM dochodzi do nagłego zaburzenia równowagi podczas chodzenia, co polega na tzw. zarzucaniu na jedną stronę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here