fot. Pixabay.com

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba, która na początku daje objawy podobne do zwykłej grypy, dlatego trudno jest postawić prawidłową diagnozę. Choroba ta może ujawnić się w ciągu 7 – 14 dni od ukłucia zakażonego kleszcza. Ponadto są różne postaci kleszczowego zapalenia mózgu. Jakie są objawy choroby i jej postaci? 

Objawy kleszczowego zapalenia mózgu

Okres wylęgania tej choroby trwa przeważnie od 7 do 14 dni od momentu ukłucia przez zainfekowanego kleszcza. Jeśli do zarażenia doszło poprzez drogę pokarmową, to okres wylęgania wynosi od 3 do 4 dni. Warto tutaj wspomnieć, że nawet u około 80% osób zarażonych tym wirusem może dojść do samoistnego ustąpienia objawów. Z kolei u pozostałych obserwuje się poważne skutki zdrowotne.

Przy kleszczowym zapaleniu mózgu mogą pojawić się objawy grypopodobne, takie jak:

 • zmęczenie i osłabienie,
 • ból głowy,
 • gorączka,
 • ogólne rozbicie.

Poza tym w tym samym czasie w płynie mózgowo-rdzeniowym zaczyna wzrastać stężenie albumin, leukopenii oraz trombocytopenii.

Natomiast z objawów neurologicznych występują:

 • drgawki,
 • porażenie,
 • zaburzenia świadomości,
 • nudności,
 • zaburzenia koordynacji ruchowej,
 • śpiączka.

U niektórych osób dochodzi do zapalenia mózgu i opon mózgowych, a także występują przekrwienia, nacieki zapalne oraz zmiany martwicze w ośrodkowym układzie nerwowym. Nawet w sytuacji, gdy już dojdzie do wyleczenia, to u chorego i tak może pojawiać się nadmierna nerwowość albo zaburzenia koncentracji, co ma związek z ubytkami, jakie spowodowała choroba w ośrodkowym układzie nerwowym. Do najpoważniejszych powikłań kleszczowego zapalenia mózgu zalicza się niepełnosprawność, a do tego nawet śmierć.

fot. Pixabay.com

Postaci kleszczowego zapalenia mózgu

Wyróżnia się cztery postaci kleszczowego zapalenia mózgu:

 • oponowa – to najłagodniejsza forma choroby, która mija zazwyczaj po 7 – 14 dniach;
 • oponowo-mózgowa – ma cięższy przebieg niż postać oponowa, ale mogą tutaj pojawić się zaburzenia świadomości. Do tego może wystąpić porażenie nerwów czaszkowych, a także pogorszenie pamięci i koncentracji;
 • oponowo-mózgowo-rdzeniowa – to najcięższa postać kleszczowego zapalenia mózgu. W tym przypadku dochodzi do porażenia kończyn oraz mięśni oddechowych. Te objawy dotyczą około 10% chorych, ale część z tych osób umiera w wyniku rozległego obrzęku mózgu oraz zespołu opuszkowego;
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu i korzeni nerwowych – to najrzadsza forma tej choroby, która przebiega z niedowładem kończyny górnej.

Przebieg kleszczowego zapalenia mózgu

Choroba ujawnia się w ciągu 7 – 14 dni od ukłucia zakażonego kleszcza. Na początku choroba ta zazwyczaj przypomina grypę albo inne wirusowe schorzenie górnych dróg oddechowych i w związku z tym kleszczowe zapalenie mózgu nie jest od razu rozpoznawane. Z objawów pacjenci najczęściej zgłaszają złe samopoczucie wraz z narastającym osłabieniem, a także ból głowy i karku, bóle mięśni kończyn oraz bóle gałek ocznych, które odczuwają jako ucisk pozagałkowy. Rzadziej tutaj występują nudności, wymioty oraz bóle brzucha, którym czasami towarzyszy biegunka.

Na tym etapie gorączka bardzo rzadko przekracza 38 stopni Celsjusza. Objawy te przeważnie są przez jeden tydzień i potem samoistnie ustępują.

Potem przez kolejny tydzień jest okres utajenia, a potem u połowy chorych występuje faza objawowa, a u innych może dojść do całkowitego wyzdrowienia, przez co choroba ma nie charakterystyczne objawy fazy zwiastunowej zostaje nierozpoznana.

Faza objawowa ma zazwyczaj postać zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, w którym głównym objawem jest ból głowy, a towarzyszy mu sztywność karku albo inne objawy oponowe. W tej fazie gorączka dochodzi do 40 stopni Celsjusza, a chory może mieć również zawroty głowy, nudności i wymioty.

Z kolei przy cięższych postaciach tej choroby może pojawić się uszkodzenie struktur mózgu, czemu będzie towarzyszyło zaburzenie orientacji, koncentracji i pamięci. Poza tym u niektórych pacjentów może również wystąpić oczopląs, drżenie kończyn oraz porażenie nerwów czaszkowych, które przyczynia się do zaburzeń mowy i połykania. Rzadko pojawiają się różne formy afazji, niedowład połowiczy oraz drgawki.

Natomiast w ciężkich przypadkach senność może przejść w śpiączkę, a do tego występujące zaburzenia oddychania i krążenia mogą być przyczyną nagłej śmierci.

Najrzadszą formą przebiegu fazy objawowej jest zapalenie rdzenia kręgowego, gdzie najważniejszym objawem są szybko rozwijające się niedowłady kończyn, a także zaburzenia czucia. Te osoby będą potrzebowały wielu miesięcy hospitalizacji, która najczęściej jest połączona z rehabilitacją.

Objawy fazy objawowej zazwyczaj mijają w ciągu dwóch tygodni, ale w ciężkich przypadkach mogą się utrzymywać nawet przez dwa miesiące. Do tego u niektórych osób mogą rozwinąć się powikłania, które będą utrudniały powrót do normalnego funkcjonowania przez wiele miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here