fot. Pixabay.com

Każdego roku w Polsce na nowotwory mózgu umiera około 2 000 osób. Guz mózgu dotyczyć może nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci. Objawy nowotworu mózgu mogą być inne u każdej osoby chorej, gdyż wiele będzie tutaj zależało od rodzaju, wielkości, a także umiejscowienia guza w mózgu. Jakie są najczęstsze objawy guza mózgu?

Jakie są objawy guza mózgu?

Ból głowy

Ponad połowa osób chorych będzie zmagała się z nasilającymi się bólami głowy. Te bóle głowy bardzo często przybierają na sile i nie chcą minąć, gdy guz u danej osoby zaczyna naciskać na nerwy oraz naczynia krwionośne w mózgu. Szczególnie należy zwrócić uwagę na:

  • ciągły ból, który nie jest podobny do migreny;
  • ból, który nasila się rano, zaraz po przebudzeniu;
  • gdy poza bólem głowy występują jeszcze wymioty oraz problemy neurologiczne;
  • ból, który nasila się w czasie wykonywania ćwiczeń fizycznych, kaszlu oraz zmianie pozycji;
  • gdy nie pomagają leki przeciwbólowe bez recepty.

Jeśli w ostatnim czasie bóle głowy występują częściej i są silniejsze, to nie musi to od razu oznaczać, że dana osoba zmierza się z guzem mózgu. Taki objaw może pojawić się, np. w wyniku zmęczenia, pominięcia posiłku i nie musi oznaczać coś poważnego, ale i tak warto sprawdzić u lekarza.

Napady padaczki

Jednym z pierwszych objawów, który może wskazywać, że dana osoba ma guza mózgu, jest napad padaczki. Przynajmniej 50% chorych doświadczyło minimum jednego napadu padaczki. Przyczyną takiego stanu nie zawsze jest guz, ale i tak warto to sprawdzić u lekarza.

Zmiany nastroju

Rozwijający się guz może zakłócać pracę mózgu, a wynikiem tego będą zmiany zachowania, a czasami nawet zmiany osobowości. Prawdą jest, że wahania nastroju występują w różnych zaburzeniach psychicznych, ale też mogą świadczyć o tym, że w mózgu rozwija się guz.

fot. Pixabay.com

Zaburzenia pamięci oraz koncentracji

Jeśli guz rozwija się w płacie czołowym albo skroniowym, to mogą wystąpić problemy z koncentracją. To powoduje, że częściej zapomina się o różnych sprawach, ale też pojawiają się zaburzenia koncentracji oraz trudności z logicznym myśleniem czy też z podejmowaniem decyzji. Objawy te mogą występować w każdym stadium choroby.

Zmęczenie

Przy guzach mózgu bardzo często pojawia się uczucie ciągłego wyczerpania zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Tutaj może występować senność, ogólne osłabienie, trudności z koncentracją, drażliwość, a także częste drzemki w ciągu dnia.

Nudności i wymioty

Wczesnym objawem guza mózgu u osób dorosłych oraz u dzieci mogą być nudności oraz wymioty. Objawów tych nie można lekceważyć, a przeważnie wtedy, gdy razem z nimi pojawia się ból głowy i zawroty głowy. Guz może powodować również zaburzenia hormonalne, a w związku z tym zaczynają występować problemy żołądkowe. Podobne objawy są, np. przy grypie żołądkowej. Jeśli nudności oraz wymioty zdarzają się często i nie są powiązane z żadną infekcją, to warto zgłosić się, do lekarza.

Zaburzenia wzroku, równowagi, mowy oraz słuchu

Problemy ze wzrokiem, z mówieniem, a także pogorszenie słuchu oraz zachwiania równowagi są charakterystycznymi objawami dla guzów mózgu. Intensywność oraz rodzaj tych objawów są uzależnione od tego, gdzie umiejscowiona jest zmiana.

Objawy guza mózgu w zależności od jego umiejscowienia

Objawy, jakie daje guz mózgu, są przeważnie związane z jego umiejscowieniem. Prawa półkula mózgu jest odpowiedzialna za sferę umysłową. To w niej znajdują się ośrodki, które odpowiadają za wyobraźnię, holistyczność, a także przestrzenność, metaforyczność, emocjonalność, muzykalność, a także za sen. Warto też pamiętać, że prawa półkula mózgu kontroluje lewą stronę ciała człowieka. Natomiast lewa półkula mózgu jest odpowiedzialna za sferę logiczną, czyli odpowiada za mowę, analizę oraz logikę, a do tego ma charakter sekwencyjny, matematyczny oraz dosłowny. Jest odpowiedzialna za kontrolowanie prawej części naszego ciała.

Każda z tych półkul podzielona jest na cztery płaty:

  • płat czołowy – odpowiada za działanie, gdyż znajduje się w nim kora motoryczna. Dokładnie współdziała z okolicą czuciowa, ale też znajdują się w nim ośrodki pisania, kojarzenia, a także analizowania i kontrolowania stanów emocjonalnych. W związku z tym objawy guza mózgu, który znajduje się w płacie czołowym, będą dotyczyły funkcji, za które ten płat odpowiada;
  • płat skroniowy – to w nim znajduje się kora słuchowa oraz ośrodki węchowe. To tutaj dokonuje się analiza oraz synteza doznań słuchowych. Przy jego uszkodzeniu dźwięki będą słyszane, ale nie będą rozpoznawane;
  • płat ciemieniowy – tutaj znajdują się komórki czuciowe, które przeważają ad ruchowymi. Poszczególne części tego płata są odpowiedzialne, np. za czucie dotyku, temperatury, bólu, ale też odpowiadają za orientację przestrzenną, integrację ruchu oraz wzroku w jedno wrażenie, a także za rozumienie języka symbolicznego oraz za rozumienie pojęć abstrakcyjnych oraz geometrycznych;
  • płat potyliczny – odpowiada za ośrodki wzroku, analizuje kolory, ruch, kształt, głębię, skojarzenia wzrokowe, ale też ocenia i decyduje, czy dane wrażenie jest analizowane oraz jaki jest jego priorytet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here