fot. Pixabay.com

Dawna nazwa tej choroby to pląsawica Huntingtona oraz taniec św. Wita. Jest to neurodegeneracyjna choroba genetyczna, w której dochodzi do obumierania komórek w mózgu. Charakterystycznym objawem tej choroby są tzw. ruchy pląsawicze, ale też mogą pojawić się objawy emocjonalne, a także związane z zaburzeniami funkcji poznawczych. Jakie są jeszcze objawy choroby Huntingtona? Jak wygląda jej początek?

Początek choroby Huntingtona

Pierwsze takie mniej znaczące objawy to lekkie zmiany osobowości oraz nastroju. Na chorobę może również wskazywać słaba pamięć, niezdarność, a także krótki i przypadkowe ruchy, które przypominają wiercenie się, dotyczące palców u rąk i u stóp. Choroba ta rozwija się powoli, a przez to jej początek jest określany jako podstępny.

Jeśli pojawiają się pierwsze objawy choroby Huntingtona, to są one bardzo często ignorowane przez chorego. Objawy te zazwyczaj są wiązane z przewlekłym stresem oraz zmęczeniem, a takimi wczesnymi objawami są również drażliwość, wybuchowość czy też dyskretne deficyty ruchowe.

Jakie są objawy choroby Huntingtona?

W chorobie tej charakterystyczna jest kombinacja zarówno zaburzeń motorycznych, które dotyczą ruchu, jak i zaburzeń zachowania, czyli zmiana nastroju, a także zaburzenia zdolności poznawczych, które są odpowiedzialne za myślenie. W zależności od predyspozycji danej osoby choroba Huntingtona może różnić się w zależności od zakresu, ciężkości przebiegu, wieku, w którym po raz pierwszy pojawiły się objawy, a także szybkość postępu choroby. Takie różnice mogą się również pojawić w obrębie członków z tej samej rodziny. Na przykład może być tak, że określona osoba będzie miała widoczne zaburzenia ruchowe i tylko łagodne objawy psychiatryczne oraz pogorszenie się zdolności intelektualnych, natomiast inna osoba będzie mogła przez wiele lat cierpieć na depresję oraz stany niepokoju, zanim wystąpią jakiegokolwiek zaburzenia ruchu.

Takim wczesnym objawem tej choroby jest pląsawica, a są to mimowolne ruchy, które przypominają taniec. Na początku choroby te ruchy nie występują zbyt często, ale też nie są zbyt duże. Osoby z tą chorobą mają również powolniejszy początek zaplanowanych ruchów, co można opisać jako bradykinezję, czyli spowolnienie ruchowe.

fot. Pixabay.com

Kiedy choroba postępuje, to takie objawy są coraz bardziej wyraźne. W stadium średnim choroby pojawiają się całkiem duże ruchy mięśni kończyn, twarzy oraz tułowia. Postępować zaczyna również spowolnienie ruchów.

Poza tym może pojawić się dystonia, a są to nienaturalne powolne, przedłużone skurcze mięśni, a to powoduje powtarzanie się ruchów, które są często skrętne i dotyczą różnych części ciała. To oznacza, że objawy ruchowe tej choroby stanowią kombinację pląsawicy, bradykinezji oraz dystonii, które w znaczny sposób wpływają na postawę, równowagę oraz chodzenie.

Mowa chorego jest również niewyraźna i do tego mogą pojawić się problemy z połykaniem, co może prowadzić do utraty masy ciała. Do tego dochodzą również zmiany osobowości oraz zmiany w zachowaniu i zmiany nastroju. Bardzo często chory zmaga się z depresją, apatią, niepokojem, drażliwością, wybuchami gniewu, impulsywnością, zespołem obsesyjno-kompulsywnym, a także z zaburzeniami snu oraz z wycofywaniem się z życia społecznego. Czasami pojawiają się również urojenia, czyli błędne przekonania, a także halucynacje, czyli widzenie, słyszenie oraz odczuwanie rzeczy, które tak naprawdę nie istnieją.

Czasami osoba z chorobą Huntingtona może wydawać się zesztywniała, a do tego występują również zaburzenia okoruchowe.

Pojawiają się również zaburzenia zdolności poznawczych, czyli zaburzenia myślenia, które utrudniają rozumienie, rozumowanie, ocenienie oraz powodują problemy z pamięcią. Z zaburzeń zdolności poznawczych wymienia się:

  • powolniejsze myślenie;
  • trudności z koncentracją;
  • problemy z organizacją, planowaniem oraz podejmowaniem decyzji;
  • problemy z odpowiadaniem na pytania;
  • problemy z pamięcią krótkotrwałą;
  • ograniczone umiejętności rozwiązywania problemów oraz z przyjmowaniem i rozumieniem nowych informacji.

Do innych objawów zalicza się, np. utratę masy ciała, zaburzenia snu oraz nietrzymanie moczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here