fot. Pixabay.com

Choroba Huntingtona to choroba genetyczna i atakuje ona ośrodkowy układ nerwowy. Jej cechą charakterystyczną jest występowanie mimowolnych i niekontrolowanych ruchów pląsawiczych, które są podobne do tańca. Przebieg tej choroby jest powolny, ale cały czas postępuje. Do tego dochodzą zaburzenia poznawcze, otępienie, a także zmiana osobowości oraz utrata pamięci. Jak postępuje choroba Huntingtona i jakie są jej objawy w starszym wieku?

Postęp choroby Huntingtona

Dr Ira Shoulson opracowała klasyfikację, zgodnie z którą postępowanie choroby Huntingtona można podzielić na pięć etapów:

  • wczesny etap – u chorego zostaje rozpoznana choroba Huntingtona, ale pacjent może jeszcze w pełni funkcjonować w domu oraz w pracy;
  • wczesny etap średni – chory może pracować zawodowo, ale już na tzw. niższych obrotach. Zaczynają pojawiać się pewne trudności, ale i tak radzi sobie z codziennymi sprawami;
  • późny etap średni – na tym etapie pacjent nie może już pracować, a także nie może wypełniać codziennych obowiązków domowych. W związku z tym potrzebuje pomocy albo kontroli podczas zajmowania się, np. codziennymi sprawami finansowymi. Natomiast inne codzienne obowiązki mogą powodować niewielkie trudności, ale będzie wymagał tylko nieznacznej pomocy;
  • wczesny etap zaawansowany – podczas wykonywania codziennych czynności chory jest zależny od innych osób, ale jednak nadal może mieszkać w domu, gdzie będzie opiekowała się nim rodzina, a także profesjonalni opiekunowie;
  • etap zaawansowany – chory wymaga całkowitego wsparcia podczas wykonywania codziennych czynności, ale też zazwyczaj wymagana jest zawodowa opieka pielęgniarska.
fot. Pixabay.com

Jakie są różnice pomiędzy objawami młodzieńczej postaci choroby Huntingtona a objawami u osób dorosłych?

Jeśli choroba Huntingtona zaczyna się przed dwudziestym rokiem życia, to wtedy pląsawica jest mniej widoczna, ale z drugiej strony częściej pojawia się powolność ruchów, czyli bradykinezja, a także sztywność. U większości osób szybkość postępowania tej choroby w młodzieńczej postaci jest większa niż przy chorobie Huntingtona u osób dorosłych. W postaci młodzieńczej choroby Huntingtona do wczesnych objawów zalicza się duże zmiany w zachowaniu, trudności z uczeniem się, problemy w szkole, a także problemy z mową. Czasami pojawiają się również ataki padaczki i występują one częściej u osób młodych niż u osób dorosłych.

Objawy choroby Huntingtona, gdy rozpoczyna się w starszym wieku

Jeśli choroba Huntingtona rozpoczyna się w późniejszym wieku, to przeważnie pląsawica jest silniejsza, natomiast powolność i sztywność są mniej widoczne. U osób, u których choroba rozpoczyna się w późnym wieku, mogą pojawić się problemy z prześledzeniem jej dziedziczenia w rodzinie, gdyż rodzice pacjenta mogli również mieć chorobę Huntingtona, ale mogli już umrzeć, zanim zauważono u nich objawy tej choroby.

Młodzieńcza postać choroby Huntingtona

Młodzieńcza postać tej choroby pojawia się, jak już było wyżej wspomniane, przed dwudziestym rokiem życia. Częstość występowania tej choroby to około 6% wszystkich jej przypadków. Takie pierwsze charakterystyczne objawy choroby Huntingtona, które mogą wystąpić u dzieci, to trudności z nauką, a także zaburzenia behawioralne. Można zauważyć również utratę wagi, ataki drgawek, a także zaburzenia koordynacji ruchowej. U dzieci choroba Huntingtona występuje dość rzadko, a jej postać młodzieńcza jest określana jako postać Westphala.

Choroba Huntingtona jest chorobą powolną i postępującą. Wraz z upływem czasu zaczynają pojawiać się problemy z połykaniem oraz zaburzenia mowy, a pacjent staje się uzależniony od pomocy innych osób. Zachłystowe zapalenie płuc, którego przyczyną są zaburzenia połykania, to pierwsza przyczyna śmierci chorych z chorobą Huntingtona, a odpowiada ono za 85% zgonów osób z tą chorobą. Niestety obecnie nie ma skutecznych metod leczenia choroby Huntingtona. Jednak możliwe jest zastosowanie leczenia objawowego, które ma na celu złagodzić pląsawicę, omamy, a także depresję. Ważne znaczenie ma również jak najwcześniejsze rozpoznanie tej choroby, aby można było szybko wdrożyć leczenie objawowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here