przewlekla niewydolnosc serca

Wiele osób, zwłaszcza w wieku starszym boryka się z przewlekłą niewydolnością serca. Czym charakteryzuje się to schorzenie oraz jak się objawia?

Co to jest przewlekła niewydolność serca?

Niewydolność serca to choroba, która najczęściej występuje o osób w starszym wieku, a zwłaszcza po siedemdziesiątym roku życia. Jest to poważne schorzenie, które jeśli nie będzie prawidłowo leczone to wówczas może doprowadzić nawet do śmierci chorej osoby.

Choroba ta rozwija się zazwyczaj na podłożu innych chorób układu krążenia. Wśród wielu z nich można wymienić nadciśnienie tętnicze. Lekarze uważają, że wysokie ciśnienie aż w dziewięćdziesięciu procentach odpowiada za powstanie niewydolności serca.

Ponadto nadciśnienie tętnicze w znacznym stopniu zwiększa ryzyko chorób niedokrwiennych serca, które to również przyczyniają się do niewydolności tego organu.

Kto choruje na niewydolność serca?

Młode osoby, aby w przyszłości nie borykać się z tego typu schorzeniem powinny prowadzić właściwy tryb życia. Bardzo szkodliwe jest palenie papierosów oraz częste spożywanie posiłków, które to są bardzo bogate w tłuszcze zwierzęce oraz jednocześnie zawierają małą ilość błonnika i witamin pochodzących bezpośrednio z warzyw i owoców. Ponadto na niewydolność serca w dużej mierze są skazane te osoby, które nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej, są otyłe oraz mają cukrzycę.

u lekarza

Wady wrodzone serca

Niewydolność dotyka także te osoby które posiadają wady wrodzone serca. Jako przykład można tutaj podać zwężenie zastawki aortalnej, które to prowadzi bardzo często z czasem do przeciążenia ciśnieniowego lewej komory serca.

Wiele wrodzonych wad serca prowadzi do poważnej niewydolności krążenia już u noworodków oraz małych dzieci. W związku z tym niezbędne jest u nich wykonanie poważnej operacji serca.
W wielu przypadkach niektóre wady serca ujawniają się w życiu dorosłym i z czasem prowadzą do przewlekłej niewydolności serca.

Jakie są istotne objawy przewlekłej niewydolności serca?

Ogólnie może występować niewydolność serca prawej oraz lewej komory. Osoby borykające się z tym schorzeniem bardzo często posiadają duszność, w związku z czym nie mogą wykonywać prac wysiłkowych. Jest to bowiem bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia, a nawet życia. Do częstych objawów przewlekłej niewydolności serca należy także:

– bladość twarzy
– znaczne ochłodzenie kończyn dolnych
– stany podgorączkowe
– potliwość
– skąpomocz,
– oraz szybkie bicie serca.

Objawy można także klasyfikować w zależności od tego w której komorze serca występuje przewlekła niewydolność. I tak na przykład jeśli występuje ona w lewej komorze serca to wówczas najczęściej
duszność u osoby chorej pojawia się podczas leżenia, a ustępuje w pozycji siedzącej oraz stojącej. Osoby takie borykają się także bardzo często z suchym lub wilgotnym kaszlem oraz odkrztuszaniem różowej plwociny. Ponadto chorzy bardzo często borykają się z zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, a nawet z omdleniami.

tabletki

Z kolei jeśli chodzi o niewydolność prawej komory serca to u osób chorych bardzo często występują obrzęki w okolicy kończyn dolnych oraz wokół kostek. Natomiast jeśli chodzi o chorych, którzy to większość czasu spędzają w łóżku to bardzo często występują bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej oraz mocne wypełnienie krwią żył szyjnych. Ponadto u takich chorych może wystąpić obecność płynu w jamie otrzewnej, a więc wodobrzusze oraz znaczna obecność płynu w jamie opłucnej czy worku osierdziowym. U wielu osób dochodzi także do znacznego powiększenia wątroby, a w mocno zaawansowanych stadiach organ ten pomniejsza się oraz staje się marski. Inne istotne objawy niewydolności prawej komory serca jest znaczna utrata łaknienia, oddawanie moczu w nocy, biegunka oraz pojawienie się zakrzepów żył kończyn dolnych.

Osoby, a zwłaszcza te w starszym wieku, które to zaobserwują powyższe objawy powinny czym prędzej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który to w razie potrzeby skieruje pacjenta na badania specjalistyczne. Szybkie wykrycie niewydolności serca pozwala na wdrożenie lekarstw, które to w pewnym stopniu powstrzymają rozwój tej choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here