tabletki

Coraz więcej osób interesuje się swoim zdrowiem. Polacy poddają się serii badań mających na celu wykluczenie różnych dolegliwości. Niestety nadal niektóre schorzenia zbierają śmiertelne żniwo na całym świecie. Przykładem mogą być choroby sercowo naczyniowe. Co prawda nie powodują one już tak dużej procentowo śmiertelności jak kilkanaście lat temu, ale mimo to nadal wiele osób zmaga się z niedokrwieniem serca, miażdżycą, nadciśnieniem, arytmiami. Dbanie o zdrowie własnego serca i naczyń krwionośnych jest niezwykle istotne jeżeli pragniemy przedłużyć swoje życie. Na całe szczęście możemy to zrobić samodzielnie.

Przede wszystkim w razie dolegliwości, które się przedłużają należy udać się do lekarza pierwszej pomocy. Warto powiedzieć mu o swoich objawach, o tym co nam pomaga, a co szkodzi. W niektórych przypadkach taki wywiad może okazać się kluczowy i pozwoli wstępnie zdiagnozować powody dolegliwości. W razie wątpliwości lekarz internista zaleci wizytę u osób zajmującej się takimi przypadkami. Oczywiście, aby dostać się do lekarzy specjalistów należy uzbroić się cierpliwość, ale ostatecznie z roku na rok bardzo wielu pacjentów trafia między innymi do kardiologów. Są to osoby zajmujące się diagnozowaniem i leczeniem chorób serca.

u lekarza

Lekarzem specjalistą od układu krwionośnego jest hematolog, a od naczyń angiolog

Skupmy się jednak na pracy najczęściej odwiedzanego lekarza jakim jest kardiolog. Jego pacjenci zazwyczaj są po sześćdziesiątym roku życia, jednakże zdarzają się także dzieci i młodzież. W celu dokładniejszego zdiagnozowania problemu specjalista może zlecić pacjentowi wykonanie wielu badań. Typowe ekg jest podstawą, jednakże o wiele bardziej pomocnym narzędziem w ustalaniu prawidłowości pracy serca jest aparat holtera. Tak naprawdę jest to pewnego rodzaju ekg, jednakże umożliwia on obserwację narządu przez cały dzień, nawet podczas snu. Tradycyjny sprzęt pozwala na analizę pracy wyłącznie przez kilka minut co nie zawsze daje miarodajne wyniki.

Oczywiście wynik samego badania w dużej mierze zależy od zachowania pacjenta oraz tego czy stosuje się on do zaleceń swojego specjalisty. Urządzenie pozwala zrozumieć różne zaburzenia pracy serca wyłącznie wtedy, gdy jest dobrze zamontowane, a sam pacjent zachowuje się naturalnie. Powinien robić wszystko to co robi zazwyczaj, a jednocześnie zapisywać wykonane czynności (w tym jedzenie) w swoim dzienniku. Zakazana jest kąpiel i kontakt z wodą z powodu braku wodoodporności maszyny. Po dobie lub dwóch dobach nieustannego noszenia aparatu przy sobie lekarz może przeanalizować funkcjonowanie serca i stwierdzić czy są jakieś przeszkody w jego prawidłowej pracy.

choroby sercowo naczyniowe

Tak naprawdę nikt nie jest wykluczony z tego typu badań, jeżeli istnieją przesłanki, by je wykonać. Oczywiście noszenie przy sobie urządzenia przez dwadzieścia cztery godziny może okazać się problematyczne, jednak naprawdę wiele wprowadza do prawidłowości diagnozowania. Jeżeli jest taka możliwość to warto poddać badaniu i możliwości obserwacji pracy serca przez całą dobę. Poza szczegółowymi badaniami istotna jest także profilaktyka chorób układu krwionośnego. O postępowaniu piszą zarówno media, jak i książki naukowe. Paradoksalnie to właśnie my możemy zrobić dla siebie najwięcej i zapobiec powstaniu patologii. Pacjenci czasami nie mają pojęcia jak istotne jest unikanie stresu oraz nerwowych sytuacji.

Wzmożona dawka ciśnienia może spowodować pęknięcie żyłek i tętniczek, co ostatecznie doprowadzi do śmierci. Ważne jest również wczesne zadbanie o swoją dietę, ponieważ czynność serca będzie wzmożona, gdy masa ciała okaże się zbyt duża. Serce jest niczym pompa z tryskającą krwią. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że owa pompa jest otłuszczona i zbyt słaba, by móc dobrze zaopatrywać ciało w tlen i substancje odżywcze. Jak wiadomo narząd nie odnawia się i całe życie pompuje krew do tętnic i odbiera ją z żył, dlatego nie można dopuścić do sytuacji, gdy złogi cholesterolowe zaczopują wnętrze naczyń krwionośnych co podwyższy ciśnienie w całym organizmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here