problemy z sercem

Ucisk lub ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, duszności, omdlenia. Jeżeli odczuwasz podobne dolegliwości dość często – warto skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Problemy z sercem – objawy

Ból w klatce piersiowej
Najczęstszy objaw to właśnie ból w klatce piersiowej. Zazwyczaj jest on odczuwany jako uczucie przygniatania, duszenia, ciężkości w okolicach klatki piersiowej. Jest to specyficzny rodzaj bólu, dlatego nie zawsze jest kojarzony przez pacjentów z problemami sercowymi.

Jest odczuwany w okolicach całej klatki piersiowej i trudny to jednoznacznego zlokalizowania. Bywa, że jednostronnie promieniuje, po lewej stronie aż do barku, ramienia, szyi i żuchwy. Ból tego rodzaju nie zmienia swojego nasilenia, również przy zmianie pozycji ciała. Taki rodzaj bólu trwa zwykle ok. 2-10 minut. Jeżeli zauważymy u siebie podobne objawy, trwające nawet 30 minut oraz dodatkowo uczucie duszności, lęk, pocenie się – może to świadczyć o przebywanym właśnie zawale serca.

Omdlenia
Oczywiście tego rodzaju objawy mogą świadczyć o wielu innych dolegliwościach zdrowotnych. Jednakże jeżeli zdarza nam się to dość często, może to wynikać ze słabego funkcjonowania układu krążenia,

problemy z sercem – objawy

Obrzęki.
Tego typu objaw najbardziej kojarzy nam się ze zbyt długim siedzeniem lub staniem w jednej pozycji. Niemniej jednak może on być także wynikiem złego funkcjonowania układu krążenia a w konsekwencji ostrzeżeniem przed zawałem serca. Obrzęki pojawiają się w przypadku niewydolności serca, zwykle związanej z zaburzonym funkcjonowaniem prawej komory serca. Mogą tworzyć się także w konsekwencji wad zastawkowych serca.

Kołatanie serca
Ten objaw jest dość nieprzyjemny dla pacjentów. Serce bije wtedy szybciej, zmienia się jego rytm lub siła skurczu. Objaw odczuwany jako właśnie przyspieszone lub nierytmiczne bicie serca. Kołatanie serca może często pojawić się nagle, u zdrowych osób. Jest to podyktowane silnym stresem, przeżywaniem dużych emocji lub wysiłkiem fizycznym. Bardzo często jest to objaw związany z chorobą serca i układu krążenia.

Objawy skórne
Choć należą do objawów, które rzadko są kojarzone z problemami układu krążenia; warto obserwować i nie bagatelizować wszelkich zmian, które pojawiają się na naszej skórze.Sinica, czyli fioletowoniebieskie zabarwienie skóry może świadczyć o problemach sercowo – naczyniowych. Bardzo często pojawia się na wargach oraz języku. Jest związana ze zmniejszoną objętością wyrzutową serca. Sinica u niektórych osób obejmuje także kończyny – palce rąk i stóp są zimnie i sine.
Zanik owłosienia na skórze nóg oraz troficzne zmiany paznokci to także objawy, które powinny nas zaniepokoić.

Duszności
Są dość częstym objawem u osób z problemami sercowymi. Płytki oddech i zadyszka początkowo towarzyszą nam przy większym wysiłku fizycznym. z czasem duszności możemy zaobserwować również podczas wykonywania zwykłych codziennych czynności takich jak: ścielenie łóżka, wchodzenie po schodach, poranna toaleta czy nawet jedzenie. Duszności może towarzyszyć kaszel oraz problemy ze snem. Absolutnie nie należy bagatelizować takich objawów i udać się do lekarza specjalisty lub w skrajnych przypadkach wezwać pogotowie.

starsza pani

Szybki przyrost masy ciała
Jeżeli zauważymy szybki przyrost masy ciała przy stabilnej diecie, np 2 kg w ciągu 2-3 dnia należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Przyrost masy ciała może być bowiem wynikiem zatrzymywania wody w organizmie. Przyczyną jest niewydolność serca i jego problem z prawidłowym pompowaniem krwi. płyn zaczyna gromadzić się w całym organizmie – kończynach dolnych, płucach, a także jamie brzusznej.

Utrata apetytu
Wspomniane wcześniej zatrzymywanie wody w organizmie może powodować uczucie sytości, przez co tracimy apetyt.

Wszystkie wymienione wyżej objawy mogą oczywiście świadczyć o wielu innych dolegliwościach. Jeżeli jednak zauważyliśmy u siebie więcej niż jeden objaw z listy, dodatkowo występują one dość często i regularnie – warto skonsultować się ze specjalistą. Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno a serce jest organem, który ciężko pracuje z nami całe życie, więc warto o nie dbać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here