miażdżyca – leczenie

Miażdżyca, inaczej arterioskleroza, jest jedną z chorób układu sercowo- naczyniowego, która zaliczana jest obecnie do grona chorób cywilizacyjnych. Jest trudna do samodzielnego zdiagnozowania, często wyraźnie objawy daje już w zaawansowanym stadium, a nieleczona prowadzi do poważnych komplikacji zagrażających nie tylko naszemu zdrowiu, ale i życiu.

Czym charakteryzuje się miażdżyca?

Jest to choroba przewlekła, która atakuje nasze tętnice, szczególnie tętnice kończyn dolnych, wieńcowe, mózgowe i aortę. Jej bezpośrednią przyczyną jest odkładanie się w tętnicach tak zwanych blaszek miażdżycowych, w skład których wchodzą włókna kolagenowe, cholesterol oraz tkanki łączne. Z czasem zmiany te ulegają zwapnieniu i prowadzą do zawężania światła tętnic i zmniejszeniem ich elastyczności, co z kolei skutkuje utrudnionym przepływem krwi i niedostatecznym ukrwieniem narządów wewnętrznych.

Miażdżyca – jakie są objawy?

Objawy tej choroby są wielorakie i mogą różnić się ze względu na to, do jakiego narządu dopływ krwi jest zmniejszony. I tak przy miażdżycy tętnic szyjnych mogą to być dezorientacja, przejściowe niedowłady i zawroty głowy. Przy miażdżycy mózgu występować mogą problemy z równowagą, zaburzenia widzenia i czucia oraz niedowłady. Przy arteriosklerozie kończyn dolnych mogą być to bóle ud, łydek i stóp, blada i zimna skóra oraz owrzodzenia nóg. Przy miażdżycy tętnic brzusznych i jelit występują bóle brzucha po posiłkach, a przy miażdżycy tętnic nerkowych niewydolność nerek i ciężkie nadciśnienie.

badanie krwi

Miażdżyca – jakie są przyczyny? Jest to choroba najczęściej pojawiająca i rozwijająca się wraz z wiekiem. U mężczyzn już w okolicy 45 roku życia, a u kobiet około 10 lat później. Część winy możemy w tym przypadku zrzucić na genetykę, ale lwią odpowiedzialność ponosi nasz tryb życia. Do czynników, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na arteriosklerozę zaliczamy: nieleczone nadciśnienie tętnicze krwi, wysoki poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, otyłość i nadwagę, cukrzycę, życie w ciągłym stresie, palenie papierosów, dietę obfitującą w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans oraz węglowodany proste i zbyt małą aktywność fizyczna.

Miażdżyca – diagnozowanie. Chorobę tą możemy rozpoznać dzięki wywiadowi medycznemu oraz badaniach takich jak: morfologia, badanie poziomu kreatyniny, lipidogram, tomografia i rezonans magnetyczny tętnic czy badanie ultrasonograficzne z dopplerowską oceną przepływów krwi. Bardzo ważne jest zdiagnozowanie choroby w jak najwcześniejszym stadium i wdrożenie wczesnego leczenia, które może zminimalizować szkody dla organizmu.

Miażdżyca – skutki i powikłania. Zbagatelizowana i nieleczona arterioskleroza prowadzi do powstawania w żyłach zmian miażdżycowych, które w konsekwencji mogą być przyczyną wielu nieprzyjemnych schorzeń, takich jak udar mózgu, zaburzenia rytmu, a nawet zawał serca, choroba niedokrwienna serca czy choroby nerek i niewydolność krążeniowa.
Miażdżyca – leczenie. W wczesnym stadium możemy w dużym stopniu pokonać tą chorobę przy pomocy leków, odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Stosuje się leki przeciwzapalne, zwiększające ukrwienie oraz przeciwpłytkowe i obniżające poziom złego cholesterolu.

starszy człowiek

Natomiast bardziej zaawansowane stadia choroby wymagają zabiegów operacyjnych, które mają na celu przywrócić drożność żył. Pacjent może być poddany zabiegowi takiemu jak angioplastyka, polegającemu na wprowadzeniu do żyły stentu, który ma za zadanie trwale poszerzyć jej światło. Przy chorobie niedokrwiennej serca stosowny jest zabieg wszczepiania by-passów, który polega na wprowadzeniu specjalistycznych pomostów tworzących nową drogę dla przepływającej krwi. Inną metodą jest aterektomia, która pozwala na usunięcie zalegających w tętnicy złogów miażdżycowych.

Profilaktyka przeciwko miażdżycowa. Aby uniknąć lub zminimalizować pojawienie się miażdżycy powinniśmy przede wszystkim stosować zdrową dietę, składającą się w dużym stopniu z warzyw, owoców i innych nisko przetworzonych produktów. Nie unikajmy za to aktywności fizycznej w różnorodnych formach. Szczególną wagę powinny do tego przykładać osoby, które mają w rodzinie chorych na miażdżycę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here