Kiedy należy zgłosić się na wizytę do poradni onkologicznej

Onkolog to lekarz specjalizujący się w profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób nowotworowych. W terapii nowotworów bardzo ważną rolę odgrywa ich szybkie wykrycie i odpowiednio wczesne wdrożenie leczenia. Daje to dużą szansę na całkowite wyzdrowienie pacjenta. Co powinno skłonić nas do wizyty u onkologa?

Na jakie choroby nowotworowe jesteśmy najbardziej narażeni?

Choroba nowotworowa może dotknąć osoby w różnym wieku i obu płci. Najbardziej powszechne nowotwory występujące u osób różnej płci to rak skóry, rak trzustki oraz żołądka. Mężczyźni często cierpią na raka prostaty i płuc. Do najczęściej występujących nowotworów u kobiet należą; rak szyjki macicy, rak piersi i rak jelita grubego. Dzieci narażone są szczególnie na białaczkę (limfoblastyczną i szpikową), a także chłoniaki (nieziarniczny chłoniak złośliwy i ziarnicę złośliwą).

Czym jest onkologia?

Onkologia to bardzo ważna dziedzina medycyny. Onkolog nie tylko wykrywa i leczy nowotwory, ale  też przeprowadza i interpretuje badania laboratoryjne chorego na każdym etapie (diagnozowanie i leczenie). Do jego zadań należy też opieka nad pacjentami w trakcie ich rehabilitacji, a także podejmowanie odpowiednich działań profilaktycznych, do których należy między propagowanie zdrowego trybu życia.

Jakie objawy powinny nas skłonić do odwiedzin u onkologa?

Jednymi z pierwszych symptomów nowotworów mogą być złe wyniki badań krwi, nawet powszechnie wykonywanej morfologii. Niepokojące może być również podwyższone OB (odczyn Biernackiego) oraz CRP (ang. C Reactive Protein, czyli białko C-reaktywne). Nielaboratoryjne objawy, które zalicza się do pierwszych symptomów nowotworu to krwioplucie, krew w kale, krwiomocz, wszelkie nieprawidłowości w znamionach barwnikowych, u kobiet zaburzenia miesiączkowania, u mężczyzn powiększenie jąder, szybki spadek masy ciała, nawracający lub stały kaszel, owrzodzenia w jamie ustnej, przewlekłe osłabienie, długotrwały ból wątroby, żołądka lub trzustki.

Na czym polega leczenie nowotworu?

Onkologia to dziedzina medycyny, która stale się rozwija, dlatego wciąż wprowadzane są nowe metody leczenia chorób nowotworowych. W leczeniu raka wciąż najczęściej stosuje się chemioterapię i radioterapię, a także metody chirurgiczne, które polegają na operacyjnym usunięciu tkanek objętych chorobą nowotworową. Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, pomoc zapewni ci poradnia onkologiczna Wrocław. Pamiętaj, że im szybciej umówisz się na wizytę, tym większe są Twoje szanse na wyleczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here