Nadpotliwość

Pocenie się to naturalny proces zachodzący w organizmie człowieka, pozwalający na pozbycie się ciepła przez organizm. Pełni on kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała, ale niekiedy proces ten jest zaburzony i wówczas możemy mówić o nadpotliwości. Czym jest, jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią poradzić? Oto nasz poradnik w pigułce!

Czym jest nadpotliwość?

Pot w większości składa się z wody, ale zawiera także sól, tłuszcz, mocznik, kwas mlekowy i związki mineralne. Ich proporcje zależą od rodzaju diety, klimatu oraz czynników hormonalnych. Do jego wydalania dochodzi poprzez gruczoły potowe, których na ciele ludzkim jest ok. 2 – 3 mln i w zależności od lokalizacji, mogą wydzielać pot o różnym natężeniu zapachu. Gruczoły występujące pod pachami i w okolicach pachwin (zwane apokrynowymi), wydzielają nieprzyjemną woń ze względu na fakt, iż zawierają substancje tłuszczowe. W sytuacji, gdy gruczoły potowe zaczynają produkować ponadprzeciętną ilość potu, wówczas mamy do czynienia z nadpotliwością.

Przyczyny nadpotliwości

Przyjmuje się, że średnio organizm produkuje ok. 800 ml potu dziennie, choć w dni upalne i bardziej aktywne, może wzrosnąć nawet do kilku litrów. Na wydzielanie potu wpływa też dieta – np. alkohol, kawa, herbata, pikantne dnia zwiększają jego produkcję. Przyczyny nadpotliwości bywają bardzo różne. Może do niej dochodzić przy niektórych chorobach, którym towarzyszy gorączka, a także przy cukrzycy, nowotworach złośliwych, gruźlicy czy nadczynności tarczycy. Nierzadko też występuje przy menopauzie u kobiet lub andropauzie u mężczyzn oraz u osób mających nadwagę i otyłość. Do nadmiernego pocenia się doprowadzają również stresujące sytuacje, np. publiczne wystąpienia, trudne rozmowy, otrzymane złe wiadomości, kłótnie – wówczas dochodzi do generowania wzmożonych ilości potu na dłoniach, twarzy, plecach, a niekiedy i na całym ciele. Nie należy lekceważyć tego problemu i najlepiej udać się do specjalisty, wykonać badania diagnostyczne i podjąć skuteczne leczenie nadpotliwości.

Leczenie nadpotliwości – jak przebiega?

W zależności od miejsca i natężenia nadpotliwości, stosuje się odpowiednie kroki eliminujące to zjawisko. Przede wszystkim zalecane jest zredukowanie czynników sprzyjających poceniu się – np. spożywania gorących i ostrych potraw oraz alkoholu, eliminacja stresujących sytuacji, zmiana leków na inne, noszenie ubrań z przewiewnych i naturalnych tkanin itp. Ponadto warto rozważyć też metody leczenia, takie jak: jonofreza, botoks, laser neodymowy czy wdrożenie leczenia farmakologicznego (leki cholinergiczne, beta-blokery czy blokery kanałów wapniowych). Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/leczenie-nadpotliwosci/.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here