Terapia uzależnień

0
1215

Żyjemy w czasach, w których narażeni jesteśmy na doświadczanie ogromnego stresu. Można próbować ograniczać jego ilość, jednak nie da się w pełni od niego uciec.

Leczenie uzależnień

Dla wielu osób największym źródłem stresu jest praca czy szkoła. Szczególnie stresujące zawody to: policjant, lekarz, strażak, żołnierz powołany do służby, pilot linii lotniczych czy koordynator imprez. Są to zazwyczaj profesje, w których odpowiada się za czyjeś zdrowie.

Nie każdy człowiek potrafi radzić sobie z dużą ilością stresu, przez co zaczyna szukać ukojenia w używkach – w alkoholu, papierosach czy narkotykach, lecz nie tylko. Jest to bardzo szybka droga do popadnięcie w uzależnienie, szczególnie gdy używki stanowią jedyną strategię radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Ogromnym problemem jest to, że organizm przyzwyczaja się do używek, więc z czasem, żeby odczuć ulgę, osoba je stosująca, bierze coraz większe ilości. Osoba uzależniona każdą sytuację może wykorzystać jako pretekst do picia, palenia czy wzięcia narkotyków. W późniejszym etapie już nawet nie potrzebuje pretekstu, organizm sam zaczyna się domagać szkodliwej substancji, ponieważ został przyzwyczajony do funkcjonowania pod jej wpływem.

Leczenie uzależnień bez pomocy specjalisty jest niezwykle trudne. Wynika to właśnie z tego, że organizm domaga się określonej używki, a jej brak wywołuje liczne nieprzyjemne objawy. To z kolei z powrotem popycha osobę uzależnioną do ulegnięcia nałogowi. Samodzielna próba rzucenia używki często kończy się szybkim powrotem do niej i jeszcze większym pogorszeniem samooceny (ponieważ taki człowiek może zacząć myśleć, że jedyne, co potrafi, to zażywać daną szkodliwą substancję; że nie nadaje się do niczego innego).

Specjalistyczna terapia uzależnień to w tym przypadku najlepsze wyjście, jednak uzależniony musi chcieć w niej uczestniczyć. Leczeniu mogą podlegać wszelkie rodzaje uzależnień, nie tylko te związane z substancjami chemicznymi (np. można leczyć również zakupoholizm czy patologiczny hazard).

Leczenie uzależnień ma na celu uwolnić chorego od czynnika, który go uzależnił. W skutek terapii pacjent powinien przestać zażywać określoną substancję czy przestać zachowywać się w określony sposób (np. nałogowo wykonywać zakupy). Jednak to nie wszystko. Terapia ma również na celu zmniejszyć szkodliwe skutki nałogu oraz pomóc pacjentowi wrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Terapia uzależnień wygląda różnie ze względu na rodzaj uzależnienia i indywidualne odczucia pacjenta. Najlepiej odbywać ją w specjalistycznym ośrodku. Doskonałym wyborem będzie ośrodek leczenia uzależnień wolmed.pl, który skutecznie działa już od 2003 roku. Ośrodek oferuje opiekę prawdziwych specjalistów.