duszności

W dzisiejszych czasach zwykło się mówić, że wszyscy jesteśmy chorzy, jednak nie wszyscy zdiagnozowani. Niewątpliwie stwierdzenie to, przynajmniej częściowo, może być prawdą. Wiele chorób bowiem początkowo nie daje o sobie znać w nawet najmniejszym stopniu. Z czasem jednak niemal każda dolegliwość się ujawnia, przedstawiając nam swoje negatywne skutki. Jednymi z najczęstszych tego typu chorób są wszelkie przypadłości dotyczące płuc. To właśnie dlatego na POChP cierpi niemal 400 milionów osób na całym świecie! W tym artykule dowiesz się czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i w jaki sposób się objawia. Podpowiemy Ci również jak walczyć ze skutkami omawianej przez nas dolegliwości i wskażemy pierwszy krok do diagnozy. Serdecznie zapraszamy do lektury!

POChP – Znaczenie słowa „obturacja”

Jedynym słowem, które może budzić jakąkolwiek wątpliwość w rozwinięciu skrótu POChP jest obturacja. Wbrew pozorom nie ma w nim jednak niczego skomplikowanego. Obturacja jest bowiem terminem medycznym oznaczającym zwężenie. W przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc mamy do czynienia ze zwężeniem dróg oddechowych, co wiąże się z nieprawidłowym przepływem powietrza wewnątrz organizmu. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz na portalu Oddychajmy (https://oddychajmy.pl/), który przedstawia zarówno podstawową, jak i nieco bardziej zaawansowaną wiedzę z zakresu omawianej przez nas choroby płuc.

Charakterystyczne symptomy POChP – Sprawdź!

POChP, jak zresztą każda inna choroba płuc, charakteryzuje się szeregiem specyficznych objawów, których nie sposób nie zauważyć. Zdarza się jednak, że z poszczególnymi symptomami żyjemy już tak długo, że zaczynamy taktować je jako coś normalnego. Poniżej znajdziesz listę typowych oznak POChP, które powinny być dla Ciebie jednoznacznym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego:

  • Nagły spadek kondycji – zaledwie kilka miesięcy temu mogłeś zdobywać górskie szczyty, a dziś męczy Cię wejście na trzecie piętro? Tego typu objaw może oznaczać problemy z wydolnością płuc. POChP charakteryzuje się bowiem obniżoną tolerancją wysiłku, która w efekcie może prowadzić do duszności.
  • Duszności – od jakiegoś czasu czujesz, że nie możesz nabrać powietrza w płuca? Nie jesteś w stanie odetchnąć pełną piersią i to budzi w Tobie dyskomfort? Słusznie – jest to bowiem objaw, który niewątpliwie nie występuje u zdrowych ludzi. Przewlekłe duszności są typowym symptomem występującym u pacjentów cierpiących na POChP.
  • Kaszel – wyłączasz budzik, wstajesz z łóżka i odczuwasz poranny atak kaszlu? Niewątpliwie może być to sygnał świadczący o POChP. Przewlekły kaszel jest bowiem najczęstszym objawem omawianej przez nas dolegliwości.

Zrób test na obecność POChP

Odczuwasz którykolwiek z powyższych objawów? Niewątpliwie powinieneś udać się do lekarza, który, najpewniej, skieruje Cię na „spirometrię”, czyli badanie czynnościowe układu oddechowego. Krok ten umożliwi sprawdzenie jakości Twoich płuc oraz pokieruje dalszą diagnostyką. Zanim jednak nadejdzie czas Twojej wizyty, wykonaj test oceny ryzyka POChP na portalu Oddychajmy: https://oddychajmy.pl/test-oceny-ryzyka-pochp/. Znajdziesz tam cztery krótkie pytania, zaś odpowiedź na nie wskaże Ci, czy masz się czym martwić. Będą one dotyczyły przede wszystkim Twoich nawyków, nałogów oraz subiektywnych odczuć dotyczących Twojego zdrowia. Nic strasznego! Pamiętaj jednak, że nawet jeśli wynik będzie pozytywny, nie warto wszczynać paniki. POChP to wprawdzie choroba nieuleczalna, jednak, bez wątpienia, da się z nią żyć, zachowując pełen komfort.

Jak leczyć POChP?

Jak zostało wyżej wspomniane, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to dolegliwość nieuleczalna. Warto zaznaczyć jednak, że… Można ją leczyć! Pomimo że osoba chora na POChP nigdy nie wyzbędzie się choroby, nic nie stoi na przeszkodzie, by mogła walczyć z jej odczuwalnymi skutkami. Niezwykle ważne jest jednak zrozumienie, że pierwszym krokiem do wyeliminowania następstw POChP jest zrezygnowanie z czynników chorobotwórczych – na przykład z palenia wyrobów tytoniowych. To właśnie one są bowiem najczęstszą przyczyną zachorowania na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc i trudno się temu dziwić – papierosy zawierają ponad cztery tysiące szkodliwych substancji, które osadzają się na płucach palacza.

Pozostałe przyczyny POChP

Papierosy nie są jednak jedynym czynnikiem, który negatywnie wpływa na stan naszych płuc. Za inne przyczyny dużej liczby zachorowań na POChP uznaje się między innymi złą jakość powietrza oraz systematyczne przebywanie w środowisku pyłowym.

  • Zła jakość powietrza – w ostatnich latach wszelkie normy jakości powietrza zostają systematycznie przekraczane za sprawą smogu. Efektem jest osadzanie się szkodliwego dymu na naszych płucach i, w konsekwencji, niszczenie ich.
  • Praca w środowisku pyłowym – osoby wykonujące takie zawody, jak: górnik, hutnik, pracownik tartaku, są szczególnie narażone na zachorowanie na dolegliwości płuc. 1/3 doby spędzają one bowiem w środowisku, które negatywnie wpływa na funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here