fot. Pixabay.com

Tętniak mózgu to choroba, którą nadal trudno jest zdiagnozować, gdyż zazwyczaj jest wykrywana przypadkowo. Może pojawić się w każdym wieku i najczęściej nie daje żadnych objawów, aż do momentu, gdy pojawi się krwotok podpajęczynówkowy. Jak leczy się tętniaki mózgu? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Jak wygląda leczenie tętniaka mózgu?

Wyróżnia się dwie metody leczenia tętniaków mózgu:

  • operacyjne założenie klipsa na szyję tętniaka – jest to operacja z otwarciem czaszki;
  • embolizację – zabieg neuroradiologiczny, który nie wymaga otwarcia czaszki, a polega na wypełnianiu tętniaka sprężynkami przez cewnik, który trzeba wprowadzić przez tętnicę udową w pachwinie.

O wyborze metody leczenia decyduje lekarz wraz z pacjentem. Lekarz bierze wtedy pod uwagę różne czynniki, do których zalicza się: położenie tętniaka, wielkość, kształt, szerokość szyi oraz przyległych naczyń, ale też musi określić ryzyko zabiegowe.

fot. Pixabay.com

Podczas podejmowania decyzji o leczeniu bardzo ważne znaczenie ma wielkość tętniaka. Jeśli podejmie się leczenie chirurgiczne tętniaków, to ryzyko powikłań okołooperacyjnych oraz pooperacyjnych będzie rosło razem z wielkością tętniaka. Najmniejsze jest w przypadku tętniaków do 5 mm, gdzie wynosi ono 2,3%. Przy tętniakach od 6 do 15 mm takie ryzyko wynosi 6,8%, a największe jest przy tętniakach o średnicy od 16 do 25 mm, gdzie wynosi 14%.

Jeśli chodzi o leczenie niepękniętych tętniaków wewnątrzczaszkowych, to jest wiele rodzajów takiego leczenia. Niektóre dane podają, że leczenie powinno się wprowadzać w przypadku niepękniętych tętniaków, które mają ponad 10 mm średnicy, ale też w przypadku tętniaków o wymiarach od 7 do 9 mm u pacjentów młodych oraz w średnim wieku. Natomiast mniejsze tętniaki należy poddawać okresowej kontroli angiograficznej.

Jedną z metod leczenia jest leczenie neurochirurgiczne, które przeprowadza neurochirurg. Takie leczenie polega na wyłączeniu tętniaka z układu krążenia, co można zrobić za pomocą klipsa naczyniowego. Klips ten umieszcza się na szyi tętniaka, a dzięki temu dochodzi do zamknięcia dopływu krwi do tętniaka. Operacja przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i wtedy chirurg nacina skórę na głowie. Potem przecinane są kości czaszki, gdyż wykonywana jest kraniotomia. Chirurg wypreparowuje tętniaka oraz zakłada metalowy klips. Operacja ta trwa zazwyczaj kilka godzin, a czas hospitalizacji będzie zależał od stanu pacjenta.

Inną metodą jest leczenie wewnątrznaczyniowe, które przeprowadza neuroradiolog interwencyjny. Leczenie to polega na wyłączeniu tętniaka z układu krążenia, co robi się poprzez wypełnienie tętniaka specjalnymi sprężynkami. Do tętniaka można dotrzeć przy użyciu bardzo cienkich rurek, które określane są mikrocewnikami, a wprowadzane są one przez niewielkie nacięcie w pachwinie, a potem są one wsuwane przez naczynia krwionośne, aby je doprowadzić w pobliże tętniaka wewnątrz czaszki. Cały czas położenie tego cewnika jest określane przy wykorzystaniu specjalnego aparatu rentgenowskiego. Czasami podczas zamykania tętniaka konieczne staje się wykorzystanie specjalnych stentów, które mają zapobiegać wydostaniu się sprężynek ze światła tętniaka. Zabieg ten może trwać od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin. Natomiast czas trwania hospitalizacji będzie zależał od powodzenia zabiegu, a także od stanu klinicznego pacjenta.

Czy można całkowicie wyleczyć tętniaka mózgu?

Dzięki chirurgicznemu zaklipsowaniu albo dzięki wewnątrznaczyniowej embolizacji możliwe jest trwałe wyłączenie tętniaka z krążenia, a wtedy można mówić, że doszło do wyleczenia. Jednak trzeba pamiętać, że podczas embolizacji tętniak nie zostaje całkowicie wypełniony sprężynkami. Wtedy konieczna staje się następna embolizacja, która umożliwi całkowite wyłączenie tętniaka z krążenia.

Przy leczeniu operacyjnym albo przy embolizacji, czyli podczas wyłączenia tętniaka z krążenia nie jest potem potrzebne wprowadzanie dalszego leczenia, ale też nie trzeba wykonywać okresowych badań obrazowych. Jeśli jednak została podjęta decyzja o obserwowaniu pacjenta, to okresowo trzeba wykonywać badania obrazowe, aby sprawdzić, że nie doszło do powiększenia się średnicy tętniaka. Decyzję odnośnie wykonania kolejnego badania obrazowego podejmowana jest zawsze indywidualnie. Na początku wykonuje się je, co 6 – 12 miesięcy. Wtedy pacjent jest cały czas pod opieką poradni i to przeważnie neurochirurgiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here