Tętniak mózgu to choroba naczyń krwionośnych, które są odpowiedzialne za doprowadzanie krwi do mózgu. Wśród przyczyn powstawania tętniaka mózgu można wyróżnić predyspozycje wrodzone, czyli genetyczne uwarunkowanie nie tylko jakości, ale również wytrzymałości ściany tętnic. Poza tym zalicza się tutaj również miażdżycę, a także nadciśnienie tętnicze. Niestety tętniak mózgu na początku nie daje żadnych objawów, dopiero w momencie jego pęknięcia pojawia się, np. ból głowy czy sztywność karku.
Objawy tętniaka mózgu
Niestety najczęściej tętniak mózgu nie daje żadnych objawów, aż do momentu pęknięcia ściany oraz wylania się krwi do otaczających tkanek. Czasami tętniak mózgu może powodować uciskanie sąsiednich struktur i wtedy będzie dawał objawy, które będą podobne do objawów guza mózgu, np. będą to bóle głowy, różne problemy neurologiczne w zależności od umiejscowienia struktur, na które uciska.
Ryzyko pęknięcia tętniaka mózgu jest uzależnione przeważnie od jego właściwości, ale również od czynników ryzyka, które dotyczą pacjenta. Bardziej narażone na pęknięcie tętniaka mózgu są kobiety oraz osoby w starszym wieku. Ważne znaczenie ma również predyspozycja genetyczna.
Z modyfikowalnych czynników ryzyka, które mają ważne statystycznie znaczenie dla wzrostu ryzyka krwawienia podpajęczynówkowego, wymienia się tylko: palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, a także nadużywanie alkoholu. Niektórzy naukowcy zwracają również uwagę, że z częstszym występowaniem krwawienia podpajęczynówkowego związane może być stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Na większe ryzyko pęknięcia tętniaka ma również jego umiejscowienie w tzw. tylnym kręgu – tętnice kręgowe, tętnica podstawna oraz tętnice tylne mózgu, ale też będzie to duża średnica, powyżej 10 mm, a także wcześniejsze krwawienia.
Natomiast w sytuacji niepękniętego tętniaka i decyzji odnośnie postępowania terapeutycznego z nim mają:
- czynniki, które dotyczą chorego:
- wiek chorego;
- wcześniejsze pojawienie się krwawienia podpajęczynówkowego;
- współwystępowanie innych problemów zdrowotnych, takie jak: choroby przewlekłe albo zespoły, które są specyficznie związane ze zwiększonym ryzykiem tętniaka, a jest to, np. torbielowatość nerek, zespół Marfana, zespół Ehlersa i Danlosa, a także nerwiakowłókniakowatość;
- stosowanie używek, czyli alkohol, narkotyki;
- charakterystyka tętniaka:
- wielkość tętniaka;
- lokalizacja tętniaka;
- morfologia tętniaka;
- czynniki jatrogenne:
- będzie to doświadczenie osób, które biorą udział w rozpoznawaniu tętniaka, ale też doświadczenie zespołu operującego.
Niektóre tętniaki mogą dawać nieswoiste objawy, do których zalicza się: ból głowy, poszerzenie jednej źrenicy, podwójne widzenie oraz opadanie powieki. Jednak najczęściej jest tak, że chory dowiaduje się, że ma tętniaka, gdy ten już pęknie, czyli w sytuacji, gdy pojawia się krwawienie podpajęczynówkowe.
Wtedy na początku występuje nagły, ale też bardzo silny ból głowy, który bardzo często jest określany jako najsilniejszy w życiu, jakiego dane osoba doświadczyła. Poza tym mogą pojawić się inne objawy, takie jak: uczucie sztywności karku, światłowstręt, nudności i wymioty. Niektórzy chorzy mogą stracić przytomność, ale też mogą mieć niedowład lub afazję, czyli zaburzenia mowy. Natomiast w bardzo ciężkich stanach dochodzi do śpiączki, a nawet do śmierci.
Bardzo często jest tak, że tętniak mózgu pęka podczas dużego wysiłku fizycznego, w czasie dużego stresu albo podczas aktywności seksualnej.
Warto zapamiętać
Czasami jest tak, że pierwsze krwawienie z tętniaka nie jest duże, a wtedy jego objawy, czyli ból głowy, sztywność karku oraz światłowstręt, ustępują po pewnym czasie. Jednak nie wolno tego lekceważyć i w takiej sytuacji również należy jak najszybciej wezwać pogotowie. W takiej sytuacji bardzo prawdopodobne jest, że w krótkim czasie może dojść do kolejnego krwawienia, które będzie o wiele poważniejsze od tego pierwszego, ale również w takiej sytuacji zwiększy się ryzyko śmierci. Pęknięcie tętniaka to sytuacja, która bezpośrednio zagraża życiu i może również spowodować poważne powikłania, do których zalicza się niedowłady oraz problemy neurologiczne.