fot. Pixabay.com

Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Jej przyczyną jest wniknięcie bakterii do opon mózgowo-rdzeniowych. Do objawów zalicza się gorączkę, wymioty, zespół oponowy, a także inne. Osoby z bakteryjnym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych muszą być leczone w szpitalu na oddziale zakaźnym.

Czym jest bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych?

Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to choroba to choroba, w której zapalenie dotyczy pewnych struktur mózgu, np. obszaru podpajęczynówkowego w wyniku zakażenia bakteriami. Choroba ta dotyczy osób w różnym wieku, ale najczęściej narażone są na nią dzieci, które nie ukończyły piątego roku życia, a także dzieci w wieku szkolnym. Główne bakterie, które powodują zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to meningokoki, a także pneumokoki.

Przyczyny bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to ostra choroba zakaźna, która powstaje w wyniku wniknięcia bakterii do opon mózgowo-rdzeniowych. Do zakażenia może dojść w wyniku złamań kości czaszki, a wtedy dochodzi do powstania w kościach szczeliny, która sprzyja przedostawaniu się przez nią bakterii. Takie patogeny będą mogły przechodzić z ucha środkowego, np. podczas złamania części skalistej kości sitowej.

Poza tym zakażenie to może również rozprzestrzeniać się drogą kropelkową, a także poprzez krew. W takiej sytuacji może dojść do jego rozwoju w całkowicie innymi miejscu, gdzie będą rozsiewały się bakterie, które następnie razem z krwią będą transportowane do centralnego układu nerwowego.

Zakażenie może także pojawić się w wyniku złego leczenia albo nieleczenia zakażenia, np. ropnego zakażenia ucha albo zatok przynosowych.

Czynniki, które zwiększają bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, to:

 • nieżyt w górnych drogach oddechowych;
 • brak odpowiedniej higieny;
 • złe warunki mieszkaniowe, a także ekonomiczne;
 • wadliwe połączenie przestrzeni oponowej z jamą nosowo-gardłową oraz z uchem środkowym i zatokami obocznymi nosa;
 • paciorkowiec;
 • występowanie patogenów w drogach rodnych kobiety;
 • zapalenia płuc;
 • przebywanie każdego dnia w miejscach, gdzie są duże skupiska ludzi, np. w szkole;
 • wirus grypy;
 • obniżona odporność;
 • współwystępowanie chorób przewlekłych.

Jakie są objawy bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych?

Zazwyczaj początek tej choroby jest gwałtowny, gdyż pojawiają się bóle głowy, gorączka i wymioty, a do tego zapalenie odbywa się z pełnym zespołem oponowym, gdzie często pojawiają się również zaburzenia świadomości, a także drgawki i porażenia. Przeważnie jest tak, że choroba ta jest zakażeniem wtórnym w przebiegu zakażenia ogólnoustrojowego albo zapalenia ucha, zatok czy też po urazie czaszki.

fot. Pixabay.com

Objawy bakteryjnego zapalenia mózgu można podzielić ze względu na grupę osób, której one dotyczą:

 • objawy u noworodków,
 • objawy u niemowląt,
 • objawy u osób dorosłych.

Jeśli chodzi o objawy u noworodków, to nie ma tutaj takich charakterystycznych, ponieważ gorączka oraz tradycyjne objawy oponowe tutaj nie pojawiają się. U noworodka pojawia się przyspieszona akcja serca i ma on poniżej siedmiu punktów w skali Apgar. Do tego dziecko jest często senne i niespokojne, a do tego dochodzą problemy z odżywianiem, zaburzenia łaknienia, ale też pojawia się biegunka, wymioty i problemy z prawidłowym ssaniem. Poza tym u niektórych noworodków może dojść do problemów z oddychaniem oraz do dolegliwości neurologicznych, które najczęściej mają postać wzmożonego albo obniżonego napięcia mięśniowego, a także oczopląsu. Może dochodzić do przedłużania się żółtaczki. Bardzo często pojawia się także atak drgawek, a także powiększanie się obwodu głowy, gdyż dochodzi do rozwoju wodogłowia.

Natomiast objawy u niemowląt pojawiają się nagle, a także charakterystyczna jest tutaj wysoka gorączka. Niemowlęta oraz dzieci do piątego roku życia mają wtedy bardzo często zły stan ogólny, ale też są senne i apatyczne. Do tego występuje u nich pewien rodzaj niepokoju, a także wybroczyny na skórze i mogą także wystąpić drgawki oraz napięte ciemiączko przednie. Tutaj o wiele częściej niż u noworodków występują objawy oponowe, które mają postać, np. sztywności karku, co w ogóle uniemożliwia zbliżenie głowy do klatki piersiowej.

Z kolei u nastolatków oraz u osób dorosłych bardzo często pojawiają się bóle głowy, wysoka gorączka, a także dochodzą do tego objawy oponowe. Poza tym pacjenci zgłaszają również senność, mdłości oraz wymioty. Do tego mogą wystąpić zaburzenia na tle neurologicznym, do których zalicza się: drgawki oraz porażenie mięśni. Natomiast u osób dorosłych charakterystyczne jest ułożenie na boku, gdzie chory ma odgiętą do tyłu głowę oraz podkurczone nogi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here