przyszła mama

Ciąża ogólnie rzecz biorąc jest bardzo ciekawym procesem. Możesz po kolei obserwować, jak niesamowicie zmienia się twój organizm i w ten sposób przygotowuje się do porodu. 7 tydzień ciąży oznacza, że zostało do niego jeszcze sporo czasu.

Znajdujesz się dopiero na końcówce drugiego miesiąca, a to znaczy, że masz jeszcze przed sobą całe siedem miesięcy. Ciesz się tym stanem. W siódmym tygodniu twoje dziecko pięknie będzie się rozwijać, gdyż macica ulegnie powiększeniu, stwarzając mu ku temu optymalne warunki. Ten czas jest naprawdę wyjątkowy, ponieważ najprawdopodobniej po raz pierwszy usłyszysz bicie serca maluszka. Umożliwi ci to badanie USG, które na tym etapie koniecznie należy przeprowadzić.

Jako że siódmy tydzień jest tak naprawdę wstępem do prawdziwej ciąży, coraz mocniej odczuwasz to, że twój organizm zachowuje się inaczej niż normalnie. Objawy stają się niestety bardzo dokuczliwe. Najprawdopodobniej już od jakiegoś czasu zaczęłaś zmagać się z nudnościami, przez które nie jesteś w stanie jeść wszystkiego i musisz uważać na to, co przygotowują inni domownicy, ponieważ sam zapach może wywołać u ciebie odruch wymiotny. Być może zauważysz też wzrost wagi. Nie jest to reguła, ale tak często się zdarza. Siódmy tydzień jest też idealną porą na wykonanie kilku dodatkowych badań krwi, dzięki którym dowiesz się, czy istnieje u ciebie ryzyko zachorowania na różyczkę bądź cytomegalię.

7 tydzień ciąży

Normalne jest jednak to, że najbardziej interesuję cię rozwój dziecka

W siódmym tygodniu przybiera on na sile. Powoli da się już dostrzec oddzielne różne części ciała maluszka, czyli przede wszystkim główkę, tułów, a także rączki i nóżki, które stopniowo zaczynają się wydłużać. Wykształcają się także palce. Już w siódmym tygodniu na ich powierzchni pojawiają się drobne zarysy linii papilarnych.

Rozwój dziecka jest też dla ciebie coraz mocniej odczuwalny, ponieważ maluch staje się ruchliwy, dlatego może kopać w twój brzuszek lub próbować zmieniać pozycję ciała. Póki co nie ma nad tym zbyt dużej kontroli, dlatego ruchy są chaotyczne. Dochodzi także do ukształtowania się mózgu. Pojawiają się w nim pierwsze wypustki należące do nerwów wzrokowych.

A co takiego może zadziać się z twoim ciałem podczas siódmego tygodnia ciąży? Co się w nim zmieni? Tak naprawdę niewiele. Jeżeli nie zaczęłaś jeść więcej i nie zmieniłaś jakoś drastycznie swojej codziennej diety, póki co najprawdopodobniej nie dostrzeżesz nawet wzrostu wagi. Potem będzie ona wzrastać, ale teraz może być dalej stała. U niektórych kobiet dochodzi nawet do spadku kilku kilogramów. Nawet jeśli zdarzyło ci się schudnąć, nie musisz się tym przejmować, bo jest to absolutnie normalne, skoro z powodu ciągle dokuczających ci mdłości nie jesteś w stanie przyjmować pewnych pokarmów. 7 tydzień ciąży zaczyna jednak dostosowywać twój organizm do rozwoju malca. Tych zmian co prawda nie zauważysz gołym okiem, ale one rzeczywiście zachodzą, bo to dzięki nim dziecko będzie mogło się jeszcze szybciej kształtować.

lalka

Teraz kilka prostych rad, dzięki którym jeszcze swobodniej przejdziesz przez drugi miesiąc ciąży. Pierwsza tyczy się odczuwalnego napięcia w dole brzucha. Jeżeli dokucza ci taki objaw, na pewno możesz go uznać za coś zupełnie normalnego. Twoja macica powiększa się i rozciąga, a wskutek tego odczuwasz pewien dyskomfort w jej okolicy. Póki nie przybiera on na sile, nie masz żadnego powodu do zmartwień. Musisz po prostu trochę poczekać, a ból sam wkrótce minie. Pozwól sobie na nieco więcej odpoczynku. Gdy tylko poczujesz, że ból powraca, połóż się na łóżku albo usiądź i weź kilka głębokich oddechów. Dopiero gdy napięcie okaże się nie do wytrzymania, powinnaś zgłosić się do lekarza, by je sprawdzić.

W siódmym tygodniu, podobnie zresztą jak w każdym innym momencie ciąży, powinnaś pozostać aktywna fizycznie. Nie rezygnuj z uprawiania sportów. 7 tydzień ciąży spokojnie pozwala ci na kontynuowanie aktywności. Nawet jeśli wcześniej nie praktykowałaś jej zbyt często, teraz jest idealny moment na to, by to zmienić i w taki sposób wzmocnić się oraz poprawić swoje samopoczucie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł6 tydzień ciąży
Następny artykuł8 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here