para

Na pewno fajnie znać – przynajmniej tak mniej więcej – ogólny przebieg ciąży. Każda kobieta chciałaby częściowo wiedzieć, co się dzieje z nią i z jej dzieckiem na poszczególnych etapach błogosławionego stanu. Zwłaszcza na samym początku ten temat wydaje się wyjątkowo interesujący.

Póki kobieta nie ma jeszcze za sobą licznych wizyt lekarskich i badań ginekologicznych, musi bazować na wiedzy pozyskanej na własną rękę, którą zapewnia jej Internet, a także bliskie osoby – mama, ciocie bądź przyjaciółki. Ze wszystkich tych źródeł informacji może się dowiedzieć, jak wygląda 6 tydzień ciąży. Co takiego dzieje się zatem na tym etapie z nią oraz z jej dzieckiem?

Zacznijmy od omówienia najczęstszych zmian, do których dochodzi w organizmie samej matki. W szóstym tygodniu ciąży większość ciężarnych narzeka na mocno wyczulony węch. Przyszłe mamy są wtedy w stanie wyczuć specyficzny aromat nawet z dużej odległości. Stają się też bardziej wrażliwe na różne zapachy, przez co mogą u nich wystąpić mdłości, a nawet wymioty, do których przeważnie dochodzi z samego rana, na chwilę po wstaniu z łóżka lub późnym wieczorem. W szóstym tygodniu swoją pracę spowalnia układ trawienny.

samotna dziewczyna

Pokarm zalega w nim znacznie dłużej niż dotychczas, przez co kobiety muszą się zmagać z uczuciem ciężkości, wzdęciami i bólami brzucha. Jeszcze ciężej robi się w momencie, gdy do tych stosunkowo lekkich dolegliwości dojdą zaparcia. Zazwyczaj wynikają one częściowo z produkcji wzmożonej ilości progesteronu, który jest hormonem odpowiadającym za utrzymanie ciąży. To oczywiście dobry związek, ale jednak wywołuje on skutek uboczny w postaci nawracających zaparć.

A jak 6 tydzień ciąży wygląda od strony płodu? Otóż szósty tydzień jest jednym z ważniejszych etapów dla rozwoju płodu, ponieważ to w jego trakcie dochodzi do pełnego ukształtowania się i zamknięcia cewy nerwowej. To jeden z głównych elementów całego układu nerwowego. Cewa nerwowa z czasem ulegnie bowiem przekształceniu w mózgu oraz kręgosłup (rdzeń kręgowy), dlatego w szóstym tygodniu musi się zamknąć, by nic już jej nie zniekształciło i aby nie doszło do powstania wad ośrodkowego układu nerwowego.

Szósty tydzień ciąży jest też ciekawym, a wręcz fascynującym etapem dla dwójki rodziców. Na badaniu USG widać coraz więcej. Można już zaobserwować mały pęcherzyk ciążowy, który wygląda niczym ciemna plama otoczona jasnym obramowaniem. Pęcherzyk rośnie i jest już całkiem spory. Na samym początku szóstego tygodnia mierzy zwykle jakiś jeden centymetr, ale już pod koniec osiąga długość całych dwóch centymetrów. Zmiany są widoczne gołym okiem!

Szósty tydzień jest akurat takim „wyjątkowym” etapem ciąży, w trakcie którego kobiety narzekają na największą ilość dokuczających im dolegliwości. Zazwyczaj czują się niestety fatalnie. A za ten okrutny stan odpowiadają w głównej mierze mdłości. Przeciętnemu człowiekowi mogłoby się wydać, że przecież nie są one czymś aż tak bardzo strasznym, ale należy zdać sobie sprawę z tego, że u kobiet w ciąży występują one dzień w dzień. Szczęście mają te panie, u których mdłości pojawiają się wyłącznie rano i wieczorem.

6 tydzień ciąży

Czasami bowiem mogą one występować niemalże przy każdym posiłku, a nawet w momencie, gdy tylko kobieta w ciąży wyczuje jakiś nieprzyjemny dla niej zapach. Jak zatem przynieść sobie ulgę? Pomocny okaże się tutaj m.in. imbir. Można dodawać go do czarnej herbaty albo przygotowywać napary bezpośrednio z niego, ścierając go na tarce i zalewając ciepłą wodą. Należy natomiast unikać słodyczy oraz samego cukru, gdyż słodkie pokarmy mogą wzmagać mdłości. Dietę warto natomiast uzupełnić większą ilość węglowodanów prostych, takich jak sucharki bądź krakersy, gdyż zawierają one niewiele błonnika pokarmowego, dzięki czemu nie obciążają układu trawiennego.

Na sam koniec mała rada dla wszystkich kobiet spodziewających się dziecka. Niezależnie od tego, czy jest to 6 tydzień ciąży, czy może już sama końcówka, każda przyszła mama powinna wprowadzić do swojej diety większą ilość kwasu foliowego, który zadba o prawidłowy rozwój płodu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł5 tydzień ciąży
Następny artykuł7 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here