przszli rodzice

Ciąża – 9 miesięcy oczekiwania na nowego członka rodziny. Każdy tydzień w 40 tygodniowym okresie jej trwania przynosi coś nowego i przybliża do dnia rozwiązania.

13 tydzień ciąży to początek tzw. „złotego okresu ciąży”, rozpoczyna się 2 trymestr ciąży. Jest to czas, gdy kobieta po kilku tygodniach, zmęczenia, senności, wymiotów przechodzi w stan lepszego samopoczucia. Ciąża stała się już czymś naturalnym w jej życiu i może zacząć w miarę normalnie żyć. Przejście do 2 trymestru niweluje ryzyko poronienia, kobieta staje się spokojniejsza o swoje dziecko. Jest to moment, w którym przyszli rodzice powinni wybrać się na pierwsze badanie prenatalne.

Dzięki temu można wykluczyć poważne wady genetyczne i upewnić się czy dziecko rozwija się prawidłowo. W trakcie pierwszego badania prenatalnego można określić męską płeć dziecka, z pewnością jest to bardzo ważny moment w życiu przyszłych rodziców. Kiedy w brzuchu młodej mamy rozwija się dziewczynka, określenie płci jest nieco trudniejsze, mimo to jej jajniki mogą spełniać już swoją funkcję.

Jak wygląda rozwój dziecka w 13 tygodniu ciąży?

Głowa nadal stanowi większą część ciała, ale te proporcje zaczynają powoli się zmieniać. Od tego momentu, dziecko zaczyna swój indywidualny przyrost masy, będzie rozwijało się według swojego harmonogramu, ważne, aby waga mieściła się w widełkach, które zostały przedstawione w podręcznikach. Twarz maluszka powoli zaczyna się upodabniać do tej, którą rodzice zobaczą po porodzie. Dziecko zaczyna odbierać dźwięki, jeszcze nie przez narząd słuchu, ale poprzez wibracje, które dźwięk wywołuje. To niesamowite, ale w tym okresie rozwoju dziecko posiada już swoje unikalne linie papilarne.

kobieta

Wiele narządów wewnętrznych zaczyna pełnić swoją funkcję, serce pompuje duże ilości krwi, a wątroba zaczyna produkować insulinę, wykształciły się także nerki. Chrząstki zaczynają twardnieć, dzięki czemu powstają żebra i czaszka, a szyja dziecka jest już na tyle silna by utrzymać głowę. Choć jeszcze tego nie czuć dziecko jest bardzo ruchliwe, rusza nóżkami i rączkami, potrafi ssać swój kciuk, a nawet ziewać. Czuje się bezpieczne w brzuchu swojej mamy dzięki płynowi owodniowemu, który ochrania go przed wstrząsami i niebezpiecznymi zjawiskami.

Jak 13 tydzień ciąży wpływa na kobietę?

Męczące dolegliwości pierwszego trymestru powinny już minąć, jednak nie jest to regułą, kilka procent kobiet może odczuwać je dłużej.
Macica coraz bardziej się rozciąga, a brzuch młodej mamy staje się widoczny, w wyniku rozciągania skóry mogą pojawić się pierwsze rozstępy. Organizm powinien się już przystosować do zmian, jakie pojawiły się i będą się pojawiać. Uczucie senności i zmęczenia może całkowicie zniknąć, mimo to kobieta nadal powinna pamiętać o odpowiedniej ilości snu i odpoczynku. Wiele kobiet skarży się na zaparcia, które łatwo zniwelować dzięki zwiększeniu ilości błonnika w diecie. Jest on zawarty w zbożach, owocach i warzywach.

13 tydzień ciąży

Można pomyśleć o aktywności fizycznej, w Internecie oraz na wielu siłowniach dostępne są specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży. Należy jednak tę decyzję skonsultować z lekarzem prowadzącym, czasami wystarczy zwykły spacer na świeżym powietrzu, aby zaparcia odpuściły. Do bardziej nieprzyjemnych odczuć można zaliczyć zgagę, która może pojawić się na chwilę, ale może towarzyszyć kobiecie już do końca ciąży. Na zgagę nie ma jednego sposobu, który pozwoli jej uniknąć oraz zniwelować nieprzyjemne uczucie. Jednej kobiecie pomoże mleko a drugiej żucie gumy miętowej. To trzeba przetrwać.

W wyniku powiększającego się brzucha wiele ubrań może nie pasować przyszłej mamie, kobiety powinny pamiętać, że nie należy nadmiernie uciskać brzucha i powinny na okres trwania ciąży pomyśleć o luźniejszych ubraniach lub tych ciążowych.
Również może pojawić się problem ze spaniem, zaleca się, aby kobieta spała na lewym boku, dzięki czemu ona i dziecko będą lepiej dotlenione. Leżenie na lewym boku nie jest musem, ważniejsze jest, aby kobieta się wysypiała, do czego potrzebna jest odpowiednia pozycja dla niej. Na rynku dostępne są specjalne poduszki przypominające literę „C”, które mają na celu pomóc kobiecie ciężarnej w wysypianiu się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here