11 tydzień ciąży

Jedenasty tydzień ciąży może przynieść wiele symptomów u kobiety, które warto poznać, by nie popaść w panikę. Należy też zwrócić uwagę na to jak rozwija się płód w tym okresie czasu. Pierwsze tygodnie ciąży charakteryzują się dynamicznymi zmianami płodowymi, zaś przyszła matka może zauważać wiele symptomów, które mogą być nowością. Ich rozpoznanie zapewni spokój ducha oraz nabranie przeświadczenia, że wszystko przebiega zgodnie z planem.

W kwestii zmian płodowych 11 tydzień ciąży oznacza powstawanie sporej ilości neuronów mózgu dziecka. Powstają również tkanki mózgowe umożliwiające kontrolowanie narządów zmysłów, które są równolegle rozwijane. Następuje również szybki rozwój narządów wewnętrznych, które do tej pory zostały wstępnie utworzone.

Na tym etapie wątroba dziecka produkuje krew. W późniejszym czasie funkcję tę przejmie szpik kostny i będzie ją pełnił do końca życia. Trzustka zaczyna uwalnianie insuliny do krwi, a serce staje się w pełni sprawne i zaczyna bić, pompując krew.

Zmiany w strukturze kostnej również zaczynają być niezwykle dynamiczne. Następuje zwapnienie wstępne kości, które od tego momentu będzie trwało aż do końca okresu dojrzewania. Powstają również zalążki zębów mlecznych, które wyrosną w przyszłości.

młoda kobieta

Objawy występujące podczas 11 tygodnia ciąży mogą się różnić pod względem częstotliwości występowania czy też ich nasilenia. Każda kobieta w gruncie rzeczy może wykazywać inne symptomy, bądź takie, które są rzadko spotykane względem szeroko pojętych norm. Niektóre objawy występują jednak dużo częściej niż inne i ich obecność nie zwiastuje niczego złego.

Częste oddawanie moczu bądź złudna chęć oddawania moczu to bardzo częsty symptom pojawiający się w 11 tygodniu ciąży. Powiększająca się macica zaczyna uciskać pęcherz moczowy, co prowadzi do powstawania złudnego uczucia. By nie spotęgować tego efektu, należy unikać wszelkich napojów zawierających kofeinę i jej pochodne, jak napoje energetyczne, kawa czy herbata. Alkaloid ten wykazuje silne działanie moczopędne, co wpłynie negatywnie na częstotliwość występowania wrażenia pełnego pęcherza.

W 11 tygodniu ciąży bardzo powszechne jest występowanie wszelkich zmian skórnych

Wynikają one ze zwiększonej obecności hormonów stresowych. Tak naprawdę trudno przewidzieć jak zachowa się skóra w przypadku danej osoby. Z tych nieprzyjemnych objawów może wystąpić swędzenie, ale zazwyczaj symptomy skórne są łagodniejsze i obejmują delikatne wysychanie bądź zwiększone nawilżenie skóry.

Bardzo częstym objawem charakterystycznym dla 11 tygodnia ciąży jest również linea negra, czyli czarna linia skórna biegnąca wzdłuż brzucha. Jej występowanie jest zupełnie naturalne i związane jest ze zwiększoną pigmentacją. Melanina szalejąca w organizmie kobiety może wtedy powodować zaciemnienie takich miejsc jak brodawki sutkowe czy pieprzyki. Wszystko wraca do normy po narodzinach w okresie od kilku tygodni do kilku miesięcy.

W 11 tygodniu ciąży mogą występować omdlenia spowodowane zwiększającym się układem krążenia, wymiotami i brakiem apetytu. Wszystkie trzy czynniki negatywnie wpływają na organizm kobiety i mogą objawiać się zawrotami głowy, które z kolei mogą prowadzić właśnie do omdlenia. Omdlenia są o tyle niebezpieczne, że powodują utratę kontroli nad ciałem. Kobieta narażona jest wtedy na uszkodzenia mechaniczne. Istotne jest więc, by w przypadku pojawienia się zawrotów głowy, znaleźć miejsce siedzące i odczekać aż objawy miną.

w ciąży

W walce z zawrotami głowy pomocna może być również odpowiednia dieta uwzględniająca jedzenie częstych, ale niezbyt dużych posiłków. Dzięki temu poziom cukru we krwi stale będzie na odpowiednim poziomie. Należy bowiem zrozumieć, iż spadek cukru wywołany wysokim poziomem insuliny również wpływa negatywnie na organizm i powoduje osłabienie, duszności czy właśnie zawroty głowy. Potęgowanie tego efektu nie jest rozsądne, warto więc na czas objęty ryzykiem występowania omdleń ułożyć jadłospis, który pomoże w stałym utrzymywaniu cukru we krwi na wysokim poziomie. Ponadto odpowiedni poziom cukru korzystnie wpływa na rozwój płodu, co jest kolejnym motywującym aspektem, by zadbać o skuteczną dietę.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł10 tydzień ciąży
Następny artykuł12 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here