9 tydzień ciąży

Ciąża trwa 9 miesięcy – tak najczęściej liczony jest okres oczekiwania na nowe życie. Prostszym sposobem jest jednak podzielenie tego czasu na 40 tygodni, każdy tydzień przynosi nowe informacje na temat tego czy ciąża rozwija się prawidłowo. Lekarz ginekolog dzięki takiemu podziałowi może ustalić czy wszystko jest w porządku, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości może podjąć ważne decyzje ratujące dziecko oraz zdrowie i życie przyszłej mamy.

10 tydzień ciąży to czas, w którym przyszła mama już na pewno wie, że w jej organizmie rozwija się nowe życie. Pierwsza wizyta u ginekologa powinna być już za nią, na której mogła usłyszeć bicie małego serduszka i zobaczyć maleńki płód. Zmiany w organizmie kobiety zaczęły postępować, choć nie koniecznie są one widoczne poprzez zaokrąglanie się brzuszka w końcu to już 3 miesiąc nowej przygody.

Co dzieje się z maluszkiem w 10 tygodniu ciąży?

Ciało dziecka można wielkością przypominać dorodną truskawkę (2-3cm), jeszcze nie bardzo przypomina małego człowieka, który powinien urodzić się za 30 tygodni. Głowa płodu stanowi połowę całej długości jego ciała, intensywnie rozwijają się komórki nerwowe w tym mózg. Serce dziecka już się rozwinęło i uderza z częstotliwością 150 uderzeń na minutę. Kości nóg i rąk już się uformowały, podczas badania USG można zaobserwować jak maluszek intensywnie nimi rusza, jest jeszcze za wcześnie na to by poczuć te ruchy, ale sam widok jest już bardzo wzruszający.

mąż iżona

W szczęce pojawiły się zalążki zębów mlecznych, a nad oczami rozwinęły się powieki, które przez jakiś czas będą jeszcze zamknięte. Pojawiły się kubki smakowe, dzięki którym już w życiu płodowym maluch będzie mógł rozpoznawać smaki, dziecko zaczyna połykać płyn owodniowy, w taki sposób rozwija swój układ pokarmowy i oddechowy. 10 tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju dziecka, przyszła mama może czuć się spokojniejsza, ponieważ ryzyko poważnych wad genetycznych znacznie zmalało. To również okres, w którym przyszli rodzice powinni pomyśleć o pierwszym badaniu prenatalnym, dzięki któremu można ustalić czy dziecko rozwija się w odpowiedni sposób.
Jeżeli przyszła mama spodziewa się bliźniaków to właśnie w 10 tygodniu ciąży lekarz jest w stanie określić czy ciąża jest mnoga.

Co dzieje się z przyszłą mamą w 10 tygodniu ciąży?

Nowe wyzwanie, którym jest ciąża może powodować, że kobieta odczuwa większy stres. Stres może prowadzić do drażliwości i zachwiania emocjonalnego. Często sama kobieta nie jest w stanie stwierdzić, dlaczego w tym momencie zachowała się tak a nie inaczej, bardzo ważne jest wtedy wsparcie bliskiej osoby. Na szczęście w niedługim czasie wszystko powinno wrócić do normy. Niestety poza emocjonalnymi niedogodnościami mogą pojawić się niezbyt przyjemne dolegliwości fizyczne takie jak ból głowy. Niestety nie można sobie z nim radzić w standardowy sposób, w trakcie ciąży nie zaleca się brać żadnych środków farmakologicznych, jedynie po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Kolejną niegodnością jest senność, którą można pokonać jedynie zwiększoną ilością drzemek w ciągu dnia.

kobieta

Należy również wspomnieć o dolegliwościach trawiennych i bólach brzucha, które mogą towarzyszyć kobiecie w ciąży. Nie powinny one niepokoić przyszłej mamy, wystarczy pamiętać o regularnych przekąskach, przyjmowaniu dużej ilości wody oraz o tym by jeść dla dwojga, a nie za dwojga. Brzuch przyszłej mamy nie musi być jeszcze widoczny, w pierwszej ciąży następuje to trochę później, w drugiej może być bardziej uwypuklony i widoczny dla osób postronnych, natomiast nie ma na to reguły. Piersi przyszłej mamy stają się bardziej obrzmiałe, na początku ciąży ich tkliwość może być bardzo duża, powolutku zaczynają się powiększać i przygotowywać do nowej funkcji, karmienia.

Warto również pomyśleć o wizycie u dentysty i zadbaniu o swoje uzębienie. W ciąży zęby mają tendencje do szybkiego psucia, odpowiednia reakcja może zapobiec niekoniecznym zabiegom. Najważniejsze jest to by kobieta o siebie odpowiednio dbała nie tylko w 10 tygodniu, ale przez cały okres trwania ciąży. Na chwilę obecną mama z maluszkiem są ze sobą nieodwracalnie złączeni. Każda emocja, która towarzyszy przyszłej mamie przechodzi na dziecko, każdy „smakołyk”, każda chwila nieuwagi są odczuwalne przez maluszka.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł9 tydzień ciąży
Następny artykuł11 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here