12 tydzień ciąży to czas kiedy większość przykrych dolegliwości związanych z ciążą zaczyna powoli mijać. Oczywiście wszystko zależy od danej osoby, ponieważ u niektórych kobiet wymioty oraz nudności mogą występować nawet do 16 tygodnia ciąży, a w niektórych przypadkach do 18. USG genetyczne najlepiej wykonywać między 11, a 14 tygodniem ciąży. Takie badanie na pewno cie uspokoi i sprawi, że poczujesz się lepiej.
12 tydzień oznacza, że 1 trymestr ciąży dobiega powoli końca
Warto pamiętać, że wskazane są w tym czasie ćwiczenia fizyczne. Brzuch nie jest jeszcze duży i dlatego nie powinien utrudniać wykonywania podstawowych ćwiczeń. Aktywność fizyczna sprawi, że poczujesz się lepiej, a twój organizm zacznie produkować więcej endorfin. W ten sposób będziesz bardziej zrelaksowana oraz wypoczęta. W tym czasie nie powinnaś jeszcze czuć jak dziecka się porusza. Jednak jest to moment, kiedy nasze dziecko zaczyna być wrażliwe na dotyk. Hormony zaczynają być produkowane przez mózg właśnie w trzecim miesiącu.
Cechy indywidualne naszego dziecka są w doskonały sposób wyrażone przez jego aktywność. W 12 tygodniu twarz naszego dziecka zaczyna się formować oraz przypominać człowieka. Nabierane są także proporcje, a fundamenty mózgu już dawno powstały. Układ pokarmowy powoli się rozwija, a płyn owodniowy jest połykany codziennie przez nasze dziecko. Rozpoczynają się także ruchy perystaltyczne, które wykonywane są przez jelita. Składniki odżywcze są dostarczane za pomocą pępowiny, która zdążyła się już rozwinąć.
Jeszcze parę tygodni i w pełni ukształtowana będzie tarczyca oraz trzustka. Na uwagę zasługuje fakt, że w tym czasie powinny być już rozwinięte płuca. Nasze dziecko zaczyna także powoli oddychać, a na badaniu USG będziemy mogli zobaczyć jak rusza się klatka piersiowa naszej pociechy. Zaczynają również rosnąć paznokcie zarówno u stóp jak i u rąk. Niestety szkielet potrzebuje jeszcze czasu, żeby się w pełni rozwinąć. W organizmie dziecka zaczynają rozwijać się także mięśnie, dzięki którym dziecko może oddychać oraz chwytać.
Oczywiście są one w tym momencie słabe, ale powoli się wzmacniają dzięki ruchom wykonywanym przez dziecko. Jest to okres, w którym maleństwo wykonuje bardzo dużo ruchów i można potraktować to jako trening. Worek owodniowy napełniany jest coraz większą ilością wód płodowych. Właśnie one pomagają dziecku wykonywać ruchy w łonie matki. Mimo, że potrafi on już ruszać nogami oraz kiwać głową to nie jesteś jeszcze w stanie poczuć żadnych ruchów. Macica ma jeszcze sporo wolnego miejsca, które powoli maluszek będzie zapełniał. Pierwsze ruchy dziecka będziesz mogła poczuć dopiero koło 17 i 20 tygodnia.
Do tego czasu jest to niestety niemożliwe
Oczywiście nie jest to bolesne i nie musisz się przejmować, że dziecko przebije ci brzuch na wylot. Jest to z naukowego punktu widzenia niewykonalne, dlatego powinnaś być spokojna. Będąc w ciąży musisz bardzo uważać na stres oraz spożywać produkty bogate w witaminy i minerały. Szczególnie w tym okresie organizm potrzebuje wielu składników odżywczych, które powinnaś mu jak najczęściej dostarczać. Nie należy także rezygnować z ruchu, ponieważ kilka prostych ćwiczeń na pewno ci nie zaszkodzi, a może tylko pomóc.
Oczywiście warto być w stałym kontakcie z lekarzem, który będzie mógł kontrolować stan twojego zdrowia. Musisz także pamiętać, że po 12 tygodniu ciąży nie możesz pracować w godzinach nocnych oraz ponad normę. Powinnaś także omijać niskie, wysokie lub zmienne temperatury. Jak najbardziej niewskazane jest także przebywanie w miejscach hałaśliwych oraz narażonych na promieniowanie jonizujące.
Wszystkie te czynniki mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka i spowodować problemy, których potem nie da się cofnąć. Oczywiście musisz na ten czas zapomnieć o papierosach oraz spożywaniu alkoholu. Nie musisz natomiast rezygnować z seksu, bo mimo, że brzuch zaczyna ci rosnąć to nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania seksu z partnerem. Rozładowanie napięcia jest nawet wskazane w takiej sytuacji.