kobieta biegnie

W piątym tygodniu ciąży jej objawy są już zazwyczaj na tyle wyraźne, że każda kobieta ma już tę pewność, że naprawdę niedługo zostanie mamą. Po wykonaniu testu tylko cię w tym utwierdza.

A czasami nawet nie musi go robić, bo objawów takich jak brak miesiączki, nudności czy bolesności piersi oraz zwiększoną częstotliwość oddawania moczu nie da się z niczym innym pomylić – tylko ciąża tak wygląda. 5 tydzień ciąży rozpoczyna drugi już miesiąc i jest początkiem bardzo ważnych zmian.

Co takiego dzieje się na tym etapie i jak on przeważnie przebiega?

Niektórzy lekarze zalecają, by test ciążowy wykonać dopiero gdzieś właśnie w piątym tygodniu ciąży. Przeprowadzony wcześniej może wskazać wynik negatywny, nawet jeśli kobieta rzeczywiście niedługo zostanie mamą. Testy ciążowe są bowiem czułe na specjalny hormon beta-HCG i dopiero po jego wykryciu mogą wskazać ciążę. Poziom tego hormonu wzrasta gdzieś w okolicy piątego tygodnia ciąży. Nawet jeśli wcześniej wykonywane testy za każdym razem pokazywały wynik negatywny, a kobieta jest niemalże pewna, iż zaszła w ciążę, powinna raz jeszcze powtórzyć test właśnie w piątym tygodniu. To w tym momencie da on najbardziej wiarygodny wynik. Powinien więc od razu potwierdzić ciążę.

kobieta

Rozwój płodu w piątym tygodniu zaczyna przybierać na prędkości. Zachodzi coraz szybciej. W badaniu ultrasonograficznym mama może już zobaczyć maleńki pęcherzyk ciążowy, w którym już niedługo wykształci się jej potomek. Póki co nie jest on jeszcze widoczny. Na tym etapie w badaniu ultrasonograficznym nie da się wyróżnić ani pęcherzyka żółtkowego, ani zarodka, ale najprawdopodobniej dojdzie do tego już w najbliższym czasie, czyli w następnych tygodniach. Zarodka nie widać, ale jako że zlokalizował się już w macicy, coraz mocniej i intensywniej się rozwija. Zmienia się jego kształt. Powoli zaczynają się wyróżniać różne elementy ciała – główka, nóżki i pierwsze organy. Piąty tydzień jest też początkiem dla rozwoju cewy nerwowej. Co prawda w pełni ukształtuje się ona i zamknie dopiero w tygodniu szóstym, ale bardzo ważne jest to, by nawet teraz jej rozwój nie został zaburzony.

Większość mam zechce się również dowiedzieć, co takiego zadzieje się z ich ciałami na poszczególnych etapach ciąż. Jak więc z ich perspektywy może wyglądać 5 tydzień ciąży? O dziwo na początku drugiego miesiąca ciąża praktycznie nie jest jeszcze zauważalna dla osób z zewnątrz, bo brzuch kobiety wciąż pozostaje taki, jaki był wcześniej. Zmianie ulegają jednak piersi.

Robią się ciut większe i nieco bardziej okrągłe, mogą też poprawić swoją jędrność i to akurat są pozytywne zmiany, ale gorzej robi się wtedy, gdy biust zaczyna boleć, zwiększając swoją wrażliwość na dotyk. Zmiany dotyczą też samych sutków. Choć nie jest to reguła, u niektórych kobiet zaczynają one ciemnieć. Zwiększa się również potrzeba oddawania moczu. Kobieta coraz częściej musi wstawać w nocy, co zdecydowanie nie jest niczym przyjemnym.

5 tydzień ciąży

Zmiany zachodzą nie tylko w wyglądzie, ale także i w psychice kobiety. Te są z kolei najłatwiejsze do zauważenia dla partnerów, którzy muszą znosić bezustanne huśtawki nastrojów partnerek. Raczej nie da się ich uniknąć. Istna burza hormonalna wywołuje istną burzę emocji – kobieta może w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut przejść ze stanu radości, poprzez smutek i zakończyć na ataku wściekłości.

Pojawia się także silne rozdrażnienie. To, co wcześniej było przyjemne lub przynajmniej neutralne (np. zachowanie męża), teraz zaczyna wkurzać i irytować. Emocje sięgają zenitu. W tym czasie przyszła mama musi więc sobie pomóc i zadbać o swój spokój. Może spróbować rozładowywać negatywne emocje poprzez wysiłek fizyczny albo korzystać z sesji medytacji, które w ciągu paru minut potrafią wyciszyć cały umysł.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której wypadałoby wspomnieć – 5 tydzień ciąży to zazwyczaj początek problemów z nudnościami oraz wymiotami. Jak im zaradzić? Bardzo ważne jest to, by wypijać przynajmniej trzy litry zwykłej wody na dzień, a także unikać tych zapachów i smaków, które wywołują nieprzyjemne odczucia.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł4 tydzień ciąży
Następny artykuł6 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here