8 tydzień ciąży

Czas ciąży jest czasem bardzo wyjątkowym zarówno dla rodziców jak i dla małego bobasa który jeszcze niczego nieświadomy, ugościł się w brzuchu mamy. Wiele kobiet do około 6 tygodnia życia dziecka którym jest 8 tydzień ciąży, nie zdaje sobie sprawy że nosi w łonie małego człowieka.

Często jest to spowodowane ilością stresu jaka się wiąże z zajściem w ciążę, miesiączki stają się nieregularne, a wymioty normą. Każda kobieta gdy tylko odkryje że w jej brzuchu rozwija się nowe życie, jest ciekawa na jakim jest etapie jest płód, co już się wykształciło a co dopiero będzie w niedługim czasie się pojawiać. Z czym wiąże się 8 tydzień ciąży dla mamy a czym jest charakterystyczny dla nowo rozwijającego się płodu?

Czy warto udać się od razu do lekarza?

Najważniejszą sprawą zaraz po tym gdy kobieta dowie się że jest w ciąży jest aby udała się do odpowiedniego lekarza. Wybór ginekologa prowadzącego ciąże nie jest łatwym wyborem, ponieważ to na tym lekarzu będzie spoczywać odpowiedzialność za rozpoznanie jakichkolwiek wad płodu. Lekarz prowadzący ciążę musi być doświadczony i zaufany. Kobieta powierza w ręce tegoż lekarza życie swoje i swojego dziecka. Często się zdarza że kobiety wybierają lekarza do którego mają najbliżej. Jest to dobra metoda jeśli patrzeć pod kątem sytuacji nagłych czy czasu dojazdu (na późniejszych etapach ciąży może być męczące dojeżdżanie daleko na wizyty dwa razy w miesiącu), jednak może się zdarzyć, że lekarz który jest kobiecie najbliższy niekoniecznie będzie dla niej najodpowiedniejszym wyborem.

badanie

Może to być osoba niekompetentna, bądź taka do której kobieta nie ma zaufania, bądź jest z jakichś względów zrażona. Wtedy najlepszym wyjściem jest poradzić się kogoś zaufanego w celu znalezienia lekarza który uspokoi przyszłych rodziców i będzie świadom wszystkich najpotrzebniejszych badań wymaganych na tak wczesnym etapie ciąży.
8 tydzień ciąży może być dla początkującej mamy dosyć ciężki. Bardzo często wiąże się on z ciążowymi dolegliwościami takimi jak nudności, zmęczenie, zgaga, zawroty głowy. Do początkowych dolegliwości ciążowych można dodać często pojawiające się obrzmienie i ból piersi. Jest to wywołane rozwijającymi się gruczołami mlekowymi, które przygotowują się do karmienia noworodka. 8 tydzień ciąży jest wczesnym etapem, więc dolegliwości jeszcze nie zaczynają się zmniejszać, a wręcz przeciwnie.

Kiedy kobieta wybierze odpowiedniego ginekologa, powinna otrzymać od niego skierowanie na podstawowe badania które należy wykonać jak najszybciej. Badania te są obowiązkowe i obejmują: morfologia, usg, grupa krwi, badanie ogólne moczu, HIV, WR, HBS, HCV, różyczka, cytomegalia i toksoplazmoza.

8 tydzień ciąży jest okresem gdzie szczęśliwa wiadomość, może pozostać w tajemnicy dla najbliższych, ponieważ brzuch na zewnątrz nie jest jeszcze ani trochę widoczny. To co się do tej pory zmieniło znajduje się w środku, a mianowicie macica się powiększyła i osiągnęła już wielkość piłki do tenisa. Przy delikatnym ucisku na dolne partie brzucha możliwe jest wyczucie tego małego wybrzuszenia. W tym okresie dziecko ma ok 2 cm długości a jego waga nie przekracza 1 kg. Wszystkie jego narządy zostały już wykształcone, jednak są w fazie początkowej rozwoju.

kobieta w ciąży

6 tydzień życia dziecka czyli 8 tydzień ciąży, to bardzo ważny okres w życiu płodowym dziecka. W tym czasie wykształcają się jego dłonie i stopy oraz formują paluszki. Mały kręgosłup jest grubości szpilki a żebra mają średnicę włosa. Tworzy się ucho wewnętrzne które w przyszłości będzie odpowiedzialne za zmysł słuchu i równowagi. Dzięki temu dziecko zaczyna reagować na różne bodźce.

Reaguje na gwałtowne ruchy, a uspokaja się przy rytmicznych dźwiękach – warto praktykować spokojną aktywność fizyczną, pływanie spacery, jogę. Jest również ważny okres jeśli chodzi o płeć dziecka. To właśnie teraz zostaje ona zdeterminowana.
8 tydzień ciąży mimo że jest bardzo wczesnym okresem dla płodu, jest ważny zarówno dla niego jak i dla przyszłych rodziców. To czas poznawania siebie nawzajem i uczenia się współpracy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł7 tydzień ciąży
Następny artykuł9 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here