siedząca praca

Żadna choroba nie jest przyjemna, choć hemoroidy raczej nie należą do chorób, które są bliskie zagrożeniu życiu, to powodują nie mały dyskomfort i przed lekarzem i przed znajomymi.

Jeśli borykasz się z tym problemem, głowa do góry nie jest tak źle, wszystkiemu jakoś można zaradzić. Jednak tym razem zobaczmy od czego powstają hemoroidy. Jaką stosować profilaktykę, by uniknąć tego problemu. Nieco też się zastanowimy co robić jeśli niestety ten problem jest również twoim problemem.

Czym w ogóle są hemoroidy

Pewnie znaczna część osób kojarzy je z czymś dziwnym co jest odczuwalne podczas wypróżniania i nie rzadko powoduje uczucie bólu. Bardziej naukowo mówiąc hemoroidy to guzki krwawnicze i tak naprawdę są naturalnymi częściami odbytu. Gdzie więc problem? Przecież te guzki pomagają w uszczelnianiu naszego odbytu i jeszcze pomagają w kontrolowaniu wypróżniania. To wszystko prawda, problem pojawia się kiedy hemoroidy zaczynają nieprawidłowo działać. Kiedy to się dzieje? Wtedy, gdy hemoroidy zaczynają się rozciągać, coraz więcej krwi się tam zbiera i ostatecznie guzki nie mogą się opróżnić od zbyt dużej ilości krwi i zaczyna się ból, kiedy korzystamy z ubikacji.

od czego powstają hemoroidy

W takim razie nasze pytanie brzmi od czego powstają hemoroidy, te rozciągnięte i niechciane hemoroidy? Czy mamy jakiś wpływ, żeby nie zaczęły one nieprawidłowo funkcjonować? Jest całkiem miła odpowiedź, TAK, mamy wpływ, oczywiście nie w każdym wypadku się sprawdzi jednak możemy coś robić, by temu zaradzić. Hemoroidy powstają niezależnie od wieku, jednak duże znaczenie ma siedzący tryb życia, to on w dużej mierze może wpływać na powstawanie guzków, które przestają funkcjonować w odpowiedni sposób.

Więc jeśli jesteś pracownikiem biura i niemal cały dzień spędzasz w pozycji siedzącej, przy okazji niemal wszystkie sprawy związane z dojazdami załatwiasz dojeżdżając autem, minimalizując chodzenie, to niestety jesteś w grupie podwyższonego ryzyka. Podobnie rzecz ma się z osobami, które są kierowcami i całe dnie i być może noce spędzają za kierownicą, ale także z pasjonatami chociażby gier komputerowych, które spędzają większą część doby siedząc przed komputerem. Również osoby, które jeżdżą zawodowo konno bądź na rowerze są narażone na powstawanie tego nieprzyjemnego problemu.

Czy coś jeszcze prócz siedzącego trybu życia może wpływać na powstawanie hemoroidów? Oczywiście, że tak. Kolejnym czynnikiem jest nieprawidłowa dieta. Co to tak naprawdę oznacza? Jeśli nie przyjmujesz odpowiedniej ilości błonnika oraz pijesz skąpe ilości wody narażasz swój odbyt na powstawanie problemu z hemoroidami, ponieważ prowadzi to do częstych zaparć. A co się dzieje kiedy masz zaparcia? Błona śluzowa odbytu jest przymuszona, by się nienaturalnie rozciągać.

kobieta w ciąży

Kolejną dosyć mocno narażoną grupą są kobiety w ciąży. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ kiedy maluszek rozwija się w brzuchu matki, może zacząć uciskać układ żylny matki. Do czego taka sytuacja doprowadza? Przepływ krwi w żyłach zaczyna być zaburzony, a to doprowadza dodatkowo do nieprawidłowości w pracy jelit. Biedne kobiety w ciąży, ponieważ jest jeszcze kolejny problem, który może spowodować bolesne pobyty w toalecie. Mianowicie poród. Dlaczego może on nastręczać tylu problemów odbytowi matki ? Podczas poród, przesilone parcie może doprowadzić do rozciągnięcia się hemoroidów i w efekcie do ich uszkodzonego funkcjonowania.

Choć mówiliśmy, że żylaki odbytu- tak, to inna nazwa hemoroidów- powstają niezależnie od wieku, to w dużym stopniu narażone są osoby po 50 roku życia. Dlaczego? Jest to związane ze zmianami, które następują w organizmie. Jednym z nich jest powolniejsza perystaltyka jelit, która doprowadza do częstszych zaparć. Również grupą bardziej narażoną są osoby otyłe oraz mające częste biegunki.

Czy można jakoś uniknąć tego problemu? Oczywiście warto w odpowiedniej mierze się poruszać, aktywność fizyczna nie tylko kojąco działa na nasze żylaki odbytu, ale na cały organizm! Pamiętajmy również o odpowiedniej diecie, bogatej w błonnik oraz pijmy każdego dnia odpowiednią ilość wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here