objawy niewydolności serca

Niektóre choroby są zdecydowanie groźniejsze od innych. O ile zwykłe przeziębienie raczej nie zagraża twojemu zdrowiu i nawet gdybyś zdecydował się leczyć je samodzielnie w domu, szybko doszedłbyś do siebie, tak ze schorzeniami serca nie ma już tak łatwo – nieleczone lub co gorsza niezdiagnozowane sieją spustoszenie w organizmie, z czego nieraz nawet nie zdajesz sobie sprawy.

Musisz koniecznie kontrolować stan twojego zdrowia. Wraz z wiekiem wzrasta u ciebie ryzyko rozwinięcia różnych chorób serca, spośród których to właśnie niewydolność serca jest jedną z tych najgroźniejszych i najpoważniejszych w skutkach. A jakie są objawy niewydolności serca? W jaki sposób możesz sam wykryć u siebie tą przypadłość? Jeżeli przeczytasz ten tekst do końca, wszystkiego się dowiesz. Wyższy poziom wiedzy na temat schorzeń medycznych pozwoli ci jeszcze lepiej dbać o zdrowie.

Niewydolność serca tak naprawdę nie jest wyłącznie jedną chorobą. Tym mianem określa się bowiem zespół różnych dolegliwości, które łączy jedna cecha – w każdej z nich serce traci naturalną zdolność do prawidłowej pracy i nie jest w stanie odpowiednio pompować wtłaczanej do niego krwi.

Do rozwoju tego rodzaju chorób najczęściej doprowadza niewłaściwie leczona choroba wieńcowa, czyli choroba niedokrwienna serca, ale przyczyny mogą być też zgoła inne, a należą do nich: uszkodzenia zastawek występujących w naczyniach krwionośnych, migotanie przedsionków serca, wrodzone bądź nabyte wady serca oraz ogólnie nadciśnienie tętnicze. Jeżeli już teraz widzisz, że znajdujesz się w grupie ryzyka, powinieneś założyć sobie, że regularnie będziesz się badać. Wczesna diagnoza daje spore szanse na całkowite wyzdrowienie, o ile tylko zdoła się wyeliminować jej główną przyczynę.

badanie serca

Pora zająć się tematem głównym. Jakie są najczęstsze objawy niewydolności serca? Na pewno jednym z tych najpowszechniejszych i dobrze wszystkim znanym jest duszność, która przez pacjentów opisywana jest jako niezdolność do wzięcia normalnego, głębokiego oddechu oraz silny ucisk w klatce piersiowej. Nie jesteś wręcz w stanie normalnie oddychać. Czujesz, jak gdyby brakowało ci tlenu, przez co twój oddech automatycznie się spłyca i skraca.

Jeszcze gorzej to wszystko wygląda podczas wysiłku fizycznego, dlatego jeśli ogólnie rzecz biorąc jesteś osobą aktywną, to gdy dojdzie u ciebie do rozwoju niewydolności serca, szybko to dostrzeżesz, gdyż nie dasz rady normalnie trenować. Mniej typowym objawem choroby jest zatrzymanie wody w organizmie. Wskutek niej dojdzie do tworzenia się obrzęków, a ciało stanie się bardziej opuchnięte. Przy niewydolności serca pacjenci często narzekają również na częste oddawanie moczu (także i w nocy), słabszy apetyt, bóle głowy, zaparcia, a także uczucie ogólnego rozbicia.

Najprawdopodobniej zdziwiło cię to, że niewydolność serca, czyli choroba, która powinna mieć bezpośredni związek z samym sercem, daje tak zróżnicowane objawy, odczuwalne również w innych częściach organizmu. Gdy poznasz jednak pewien mechanizm, wszystko stanie się jasne. Jak dobrze wiesz, twoje serce w pewnym sensie kontroluje cały twój organizm. Jest pewnego rodzaju pompą, dzięki której krew może być wyciągana z żył i transportowana bezpośrednio do płuc oraz wszystkich komórek, a tym samym tkanek i mięśni.

u kardiologa

Jeżeli więc z sercem dzieje się coś niedobrego i nie przestaje ono prawidłowo pompować krew, tak naprawdę traci na tym każdy, najmniejszy nawet element ciała – żadna komórka nie otrzymuje bowiem dostatecznej dla niej ilości krwi. To zupełnie normalne, że przy niewydolności serca objawy są tak zróżnicowane. W tym tekście nie omówiliśmy zresztą wszystkich z nich. Jest ich dużo więcej i mogą się one różnić w zależności od konkretnego przypadku i stanu danej osoby.

Wiesz już, że niewydolność serca jest bardzo groźną chorobą i wiesz już nawet, jak ją samemu zdiagnozować, bo poznałeś najważniejsze i najczęstsze objawy niewydolności serca. Teraz zrób wszystko, by czegoś takiego po prostu się nie nabawić. Dbaj o jakość swojego życia i żyj zdrowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here