pogotowie ratunkowe

Niedotlenienie serca jest niczym innym jak chorobą niedokrwienną serca – gdy krew nie dociera w odpowiednich ilościach do narządów, tracą one sporą ilość tlenu, który jest transportowany przez czerwone krwinki (erytrocyty) – jedne z głównych składników krwi.

Im dłużej taki stan będzie się utrzymywać, tym bardziej wzrośnie ryzyko rozwinięcia się choroby wieńcowej. Wywołuje ona szereg objawów, które łatwo można u siebie rozpoznać. Do tych najczęstszych należą bolesność klatki piersiowej, ataki duszności i uczucie braku tlenu oraz ogólny niepokój i kiepski stan psychiczny. Takich dolegliwości w żadnym wypadku nie powinno się lekceważyć. Nieleczone mogą prowadzić nawet do śmierci.

W wyniku nieostatecznej ilości tlenu serce nie jest w stanie prawidłowo pracować. Brakuje mu wtedy nie tylko tlenu, ale też substancji odżywczych, za których transport również odpowiadają czerwone krwinki krwi. Tylko one są w stanie przenieść je do narządów. Nie ma drugiego takiego płynu ustrojowego w ciele człowieka, który umożliwiałby przedostanie się tlenu i składników odżywczych do serca.

A gdy krwi i zarazem tlenu jest zbyt mało, wszystkie komórki znajdujące się w sercu przestają normalnie funkcjonować. Nie są zdolne do prawidłowej pracy. Może dojść nawet do całkowitego zamknięcia naczyń krwionośnych, czego skutkiem będzie obumarcie komórek mięśniowych i zatrzymanie akcji serca, nazywane potocznie zawałem.

Objawy choroby wieńcowej bardzo łatwo można dostrzec w trakcie wykonywania różnych aktywności fizycznej. Wysiłek zwiększa zapotrzebowanie komórek mięśniowych na tlen, gdyż jego serce pracuje ze zdwojoną siłą i kurczy się ze znacznie większą częstotliwością niżeli w spoczynku. Krew musi wtedy dostarczać do tego narządu spore ilości tlenu, by je zasilić i umożliwić swojemu „gospodarzowi” kontynuację wysiłku.

badanie serca

Jeżeli więc doszło już do zwężenia naczyń krwionośnych i przez tętnice nie jest w stanie przedostać się dostateczna ilość tlenu, osoba ćwicząca bardzo szybko odczuwa zmęczenie i dosłownie traci oddech, a nawet ma wrażenie, jak gdyby serce miało jej wyskoczyć z klatki piersiowej. Dopiero po zakończeniu aktywności serce uspokaja się i tym samym zmniejsza się jego zapotrzebowanie na tlen.

Niedotlenienie serca nie rozwija się oczywiście bez przyczyny. Najczęściej doprowadza do niego miażdżyca tętnic wieńcowych, którą uznaje się za jedną z najgroźniejszych chorób dwudziestego pierwszego wieku. Niestety – lekarze diagnozują ją coraz częściej. Wielu z nich uważa, że miażdżyca może być skutkiem niewłaściwej diety i choć taką wiedzą naukowcy dysponowali od dawna, nie do końca wiedzieli, który jej składnik miałby najmocniej przyczyniać się do powstawania blaszek miażdżycowych. Niegdyś uważano, że odpowiada za to cholesterol.

Dziś jednak spora część naukowców odchodzi od tej teorii, uznając, że na rozwój miażdżycy tętnic wieńcowych dużo większy wpływ może mieć homocysteina. Ta z kolei zostaje wytworzona w organizmie wskutek spożywania zbyt dużej ilości węglowodanów, a zwłaszcza cukrów prostych. Chcąc uniknąć problemów z sercem, należałoby zatem ograniczyć je w swojej codziennej diecie, zamiast o wszystko obwiniać tłuszcz, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

niedotlenienie serca

Każda osoba, która znajduje się w gronie pacjentów najbardziej narażonych na niedotlenienie serca, powinna na co dzień obserwować swój organizm i zwracać uwagę na każdą niepokojącą zmianę. Choroba wieńcowa niemalże od samego początku daje o sobie znać. Gdy zaczyna się rozwijać, w pierwszej kolejności chory odczuwa coraz częstsze bóle w okolicy klatki piersiowej. To najbardziej charakterystyczny objaw niedotlenienia serca, który lekarzom zdecydowanie ułatwia diagnozę. Ból wraz z rozwojem choroby będzie się nasilać i może nawet przechodzić na inne partie ciała otaczające klatkę piersiową, a wtedy zacznie być odczuwalny przy barkach, ramionach, a nawet i palcach dłoni. Towarzyszą mu przeważnie duszności, ogólne osłabienie i poty. Z takimi objawami należy koniecznie zwrócić się do lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here