domowy sposób na hemoroidy

Hemoroidy to dość niekomfortowe schorzenie. Żylaki odbytu, bo tak inaczej się je nazywa, powodują ból i dyskomfort, często nie współmierny z codziennymi obowiązkami.

Ich przyczyn może być wiele – hemoroidy dotykają kobiety w ciąży czy osoby prowadzące siedzący tryb życia. Jednak niezależnie od przyczyny ich powstania dobrze jest znać metody na ich wyleczenie. Zwłaszcza te, które możemy przeprowadzić w domu, bez konieczności wizyty u lekarza.

Opisujemy skuteczny domowy sposób na hemoroidy

Pamiętajmy jednak, że żylaki odbytu rozwijają się powoli, ich leczenie również wymagać więc będzie cierpliwości i samozaparcia. Dobrze jeśli kurację rozpoczniemy odpowiednio wcześnie, istnieje wówczas większe prawdopodobieństwo, że się ich szybko pozbędziemy. Nieleczone hemoroidy powodować mogą jeszcze większy ból i krwawienie z odbytu. A to skończyć się może jedynie operacją.

Pierwsze co musisz zrobić to przeanalizować swoje nawyki żywieniowe. Nawet żylaki odbytu mogą powstać na skutek nieprawidłowej diety i nie doprowadzania do organizmu odpowiedniej ilości wody. Dlatego jeśli chcesz zacząć leczenie związane z hemoroidami, zmień dietę. Tutaj, tak jak w przypadku innych chorób, najlepiej będzie zrezygnować z produktów białych, takich jak białe pieczywo, biała mąka czy cukier, a zastąpić je pełnoziarnistymi, jak bułki czy chleb żytni, brązowy czy dziki ryż oraz pełnoziarnisty makaron.

zdrowa dieta

Chodzi o to, by zwiększyć spożycie błonnika w diecie, który zawarty jest w największej ilości właśnie w tych produktach. Do tego dołożyć możesz również płatki owsiane, orzechy włoskie czy laskowe, a także pestki czy suszone owoce. Zrezygnuj z produktów, w których głównym składnikiem jest kakao. Dlaczego? Kakao powodować może zaparcia, a to najgorsze co możemy sobie zrobić w przypadku hemoroidów. Zwiększ za to picie wody – niech to będzie woda niegazowana, w dużej ilości. Możesz poprawić jej smak, np. za pomocą miodu i cytryny.

Ważna jest również aktywność fizyczna

Głównym powodem powstawania żylaków odbytów jest zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej czy stojącej. Nawet jeśli nasza praca wymaga ośmiogodzinnego siedzenia przed ekranem komputera, róbmy sobie krótkie przerwy. Podziękuje nam za to nasz organizm, nie tylko pozbywając się hemoroidów, ale i zyskując na kondycji i ogólnym samopoczuciu. Zbyt długie siedzenie powodować może również żylaki powstające na łydkach. Zwłaszcza, gdy zakładamy nogę na nogę.

W przypadku hemoroidów ważna jest również higiena intymna. Jeśli używasz zwykłego mydła albo żelu pod prysznic, zrezygnuj z niego. Może on znacznie podrażniać Twoją skórę i przyczyniać się do rozwoju żylaków. Wykorzystaj do mycia okolic intymnych produktów, które są delikatne i przeznaczone do skóry wrażliwej. Możesz również wymienić swój zwykły papier toaletowy na ten delikatniejszy, albo skorzystać z papieru nawilżanego. Również chusteczki do higieny intymnej się przydadzą. Jednak po ich użyciu ususz miejsce intymne, tak by nie zostawała tam zbyt duża ilość wilgoci. Ubieraj jedynie przepuszczalną dla powietrza bieliznę, zrezygnuj z bielizny opinającej, a także spodni, które zbytnio Cię uwierają.

Walcząc z hemoroidami przydatne będą długie kąpiele w wannie. Wystarczy, że nalejesz do wanny sporo ciepłej wody, a następnie dodasz do niej odrobinę olejku lawendowego czy rozmarynowego. Taka kąpiel ma działanie przeciwzapalne, a ponadto zmniejsza obrzęk i łagodzi okolice intymne.

kąpiel w wannie

Popularnym rozwiązaniem są także nasiadówki. Na czym to polega? Jest to zabieg, w trakcie którego moczymy odbyt w ciepłej wodzie. Można wykorzystać samą wodę, lub dodać do niej wyciągi ziołowe, np. z kasztanowca czy szałwii. Takie nasiadówki powinny być wykonywane przynajmniej dwa razy dziennie, a czas ich trwania maksymalnie wynosić powinien 20 minut.

Dobrze jest również od czasu do czasu robić sobie takie nasiadówki w zimnej wodzie. Pamiętajmy jednak, że użycie zbyt gorącej wody do tego typu zabiegów, może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc w wyleczeniu żylaków odbytu. Kiedy jednak wyżej wymienione metody nie pomogą, należy skonsultować się a lekarzem, który wybierze dla nas odpowiednią terapię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here