dziewczyna siedzi

Zdecydowana większość osób niestety uważa je za bardzo krępujące, a także wstydzi się o nich mówić. Należy jednak mieć świadomość, że jeżeli choroby odbytu będą zbyt późno zdiagnozowane mogą przyczynić się nie tylko do bardzo poważnych komplikacji, ale również śmierci. Rekomendowane jest zatem mimo dużego skrępowania nie zwlekać i odwiedzić proktologa.

W jaki dokładnie sposób objawiają się choroby końcowego odcinka układu pokarmowego?

Choroby objawiają się głównie krwawieniem z odbytu, a także swędzeniem, bólem, biegunką, zaparciem czy nawet uczuciem niecałkowitego wypróżnienia. Koniecznie trzeba także zaznaczyć, że zmianie ulegnie rytm wypróżnień czy wygląd stolca. Ponadto mogą pojawić się rany, narośla czy guziki. Ponadto koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wśród chorób omawianej okolicy ciała zdecydowanie najbardziej znane są nowotwór i żylaki odbytu. Należy również pamiętać o szczelinach, przetokach czy zapaleniu odbytu.

Hemoroidy – choroba otyłych i siedzących

Należy mieć świadomość, że zdecydowanie najczęściej występującą dolegliwością proktologiczną, która niestety dotyka co trzeciego Polaka są żylaki odbytu, nazywane także hemoroidami. Warto zaznaczyć, że będą one przeważnie objawiały się pieczeniem oraz krwawieniem. Z kolei w fazie zaawansowanej choroby nawet wypadaniem wspomnianych żylaków w trakcie wypróżniania czy wysiłku.

Kim zatem jest statystyczna osoba posiadająca guzki krwawnicze? Należy mieć świadomość, że są to kobiety, które ukończyły 50 lat, które nie tylko spędzają dzień w pozycji siedzącej, ale również nie uprawiają sportów. Warto również wspomnieć, że panie mogą być lekko otyłe. Trzeba zdawać sobie sprawę, że hemoroidy u pań mogą pojawić się nawet w trakcie ciąży lub po porodzie.

otyła kobieta

Oczywiście żylaki mogą być leczone chirurgicznie albo inwazyjnymi zabiegami nieoperacyjnymi. Różnego rodzaju kremy czy maści są w stanie przynieść ulgę, jednak nigdy nie zastąpią wizyty u lekarza.

Zdecydowanie najprostszym sposobem na zapobiegnięcie żylakom jest zmiana dotychczasowego stylu życia. Rekomendowany jest ruch, a także dieta bogata w dużą ilość płynów i błonnik.

Szczeliny, przetoki i infekcje

W przypadku, gdy pacjent wśród swoich dolegliwości zacznie wymieniać ból towarzyszący defekacji czy pieczenie odbytu, może to oznaczać, że przyczyną jest szczelina odbytu. Jest to bowiem zarówno wąskie, jak i płytkie pęknięcie błony śluzowej kanału odbytu, które powstało w trakcie większego wysiłku.

Należy również zaznaczyć, że zbliżone objawy występują w przypadku przetoki odbytu. Jest to z kolei wąski kanał wysłany ziarniną, który posiada wewnętrzne ujście w kanale odbytu, natomiast zewnętrzne na powierzchni skóry. Warto mieć także świadomość, że oprócz wspomnianych wcześniej bólu i pieczenia może występować czasowy lub permanentny wyciek ropny. Ponadto towarzyszyć mu mogą przykre zapachy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że omawiana przetoka odbytu przeważnie będzie tworzyła się w wyniku niewłaściwego nacięcia ropnia okołoodbytniczego, albo jego przebicia się na powierzchnię skóry. Ropnie będą z kolei powstawały przez zakażenie gruczołów odbytowych Hermanna.

choroby odbytu

Warto zdawać sobie sprawę, że skuteczną metodą związaną z leczeniem ropni będzie ich nacięcie. Ponadto wspomnianego chirurgicznego leczenia będą wymagały także przetoki. Należy mieć świadomość, że w przypadku omawianej szczeliny odbytu rekomendowane jest w pierwszej fazie dbanie o to, by regularnie się wypróżniać. Polecana jest także dieta bogatowłóknikowa. W konsekwencji może to doprowadzić do samodzielnego wygojenia się poszczególnych ran. W niektórych sytuacjach konieczne będzie wycięcie szczeliny. Oczywiście ostateczna decyzja musi być podjęta przez lekarza.

Należy wiedzieć, że praktycznie każda z dolegliwości zarówno w różnych stadiach, jak i na kolejnych etapach leczenia, może wymagać zastosowania leków nie tylko przeciwzapalnych, ale również zmiękczających stolce. Pomóc mogą oczywiście także maski, których zadaniem jest ułatwianie gojenia. Nie jest zatem bagatelizowanie objawów.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBolące hemoroidy
Następny artykułDobry lek na hemoroidy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here