problemy z sercem

Żyjemy w czasach, w których problemy z sercem są częstą przyczyną zgonów. Niestety są na niechlubnym podium – zdaje się, że ustępują tylko aborcji i chorobom onkologicznym.

Problemy natury kardiologicznej są niezwykle poważnym schorzeniem dotykającym dużą część społeczeństwa. Przyczyny takich chorób są przeróżne. Wśród nich można wymienić na pewno wady wrodzone, nieodpowiedni tryb życia lub problemy, które mogą powstać w trakcie egzystencji.

Przyjrzyjmy się pokrótce każdej z tych przyczyn

Wady wrodzone zdarzają się dość rzadko, jednak są przyczyną problemów kardiologicznych. Jak wiadomo, te dolegliwości mogą być kwestią genów – wcale nie musi tak być – o tym nieco niżej. Osoby, które mają jakąś wadę serca i zostanie ona wcześnie wykryta (może się tak stać niestety ze względu na przymusowy pobyt w szpitalu ze względu na problemy z sercem) mają szansę na normalne życie. Pisząc normalne życie mam na myśli funkcjonowanie bez kilkunastu operacji na przestrzeni kilku lat oraz w miarę możliwości dostęp do aktywności fizycznej – chodzi o takie życie, by świadomość choroby nie uderzała na każdym kroku, m.in. poprzez szereg obostrzeń i zakazów.

ciśnieniomierz

Oczywiście różnie to bywa i zdrowie jest najważniejsze, jednak przy dzisiejszej medycynie szansa na wyleczenie danej choroby jest większa niż jeszcze kilkanaście lat temu. Chociażby ze względu na coraz większą ostatnio popularność organizacji publicznej zbiórki.
Wracając do początku, w którym napisaliśmy, że problemy kardiologiczne mogą być także nabyte, warto wiedzieć, że to w głównej mierze my możemy być sprawcami naszych chorób. Rzecz jasna niespecjalnie, bo przecież nikt nie lubi i nie chce chorować. Zła dieta, brak ćwiczeń, nieodpowiednio szeroko pojęta profilaktyka lub niedobór witamin i minerałów wraz z dużym i ciągłym stresem – to słowa klucze, która można łączyć dowolnie i zestawić z nich mieszankę wybuchową.

Mądry Polak po szkodzie – w tym przypadku możemy tu wstawić większą ilość narodowości, lecz nie jest to w tej chwili istotne. Ważnym jest co robić, żeby zapobiec problemom kardiologicznym. Problemy kardiologiczne można wyleczyć, ale jeszcze lepiej jest zapobiegać. Na przykład zawał nie jest trwałą chorobą, ale rzecz można pewnego rodzaju skutkiem naszego trybu życia. Jeżeli będziemy odpowiednio się odżywiać, suplementować, dostarczać organizmowi potrzebnych składników i dbać o zdrowie, unikając stresu – jest duża szansa – na pewno większa niż bez przestrzegania tych zasad – że unikniemy komplikacji kardiologicznych.

To, co dotyczy unikania stresu i o czym napisaliśmy wyżej – brzmi może naiwnie i ktoś może pomyśleć, że w dzisiejszych czasach praktycznie niewykonalne – warto jednak pomyśleć nad ograniczeniem stresogennych sytuacji w życiu. Rzecz jasna dotyczy to tylko czynników, które faktycznie możemy zneutralizować. Problemy z sercem nie biorą się przecież znikąd – można rzec, że są pewną wypadkową naszych działań. Nie mam tu na myśli rzecz jasna wszelkiego rodzaju wrodzonych wad czy problemów – jedynie takie sytuacje, w których z lenistwa zabrakło nam chęci do podjęcia odpowiednich kroków prewencyjnych.

w szpitalu

W związku z tym, o czym mówiliśmy wyżej, na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zwłaszcza, służba zdrowia w zakresie kardiologii przeszła metamorfozę. Są dostępne coraz bardziej nowoczesne metody walki z kłopotami z sercem oraz w niektórych szpitalach coraz więcej jest lekarzy przeszkolonych w obsłudze zaawansowanych maszyn, które są używane i pomagają przy różnego rodzajach zabiegach kardiologicznych.

Oczywiście nie były to na tyle przełomowe odkrycia czy dokonania, jak pierwszy przeszczep serca w Polsce – na szczęście ta praktyka jest częsta i pewnie też idzie do przodu, wraz z wiedzą, nauką i techniką. Chodzi o przeciętnych pacjentów, którzy ze względu na kłopoty z sercem mają dostęp do coraz nowocześniejszych możliwości oferowanych przez służbę zdrowia. W tym zawiera się także, a może przede wszystkim, nowoczesność farmakologiczna. W końcu część schorzeń można zatrzymać tabletkami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZaburzenia krążenia
Następny artykułBolące hemoroidy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here