Kiedy konieczna jest natychmiastowa interwencja okulisty

Narząd wzroku jest jednym z najważniejszych w naszym całym organizmie. Właśnie dlatego należy o niego dbać ze szczególną uwagą. Zaleca się, aby kontrole okulistyczne realizowane były przynajmniej raz na 6 miesięcy, a każdy niepokojący objaw był natychmiast konsultowany z lekarzem. Niestety, Polacy bardzo często bagatelizują pierwsze syndromy chorób oczu, a do specjalisty zapisują się dopiero wtedy, gdy zaburzenia są już na tyle zaawansowane, że uniemożliwiają komfortowe widzenie. Sprawdź, w jakich przypadkach konsultacja okulistyczna jest niezbędna natychmiast i gdzie się na taką udać bez wcześniejszego zapisu. 

Uszkodzenia mechaniczne oka 

Czy wiesz, że na wizytę do okulisty możesz czekać nawet kilka miesięcy? Niestety kolejki do specjalistów tego typu są naprawdę długie, a wszystko dlatego, że jest ich w naszym kraju niezwykle mało. Z drugiej jednak strony należy podkreślić, że w licznych przypadkach pomoc medyczna może być potrzebna natychmiast, a pacjent nie może oczekiwać w kolejce. 

W stolicy funkcjonuje na przykład warszawskie pogotowie okulistyczne, gdzie można udawać się, jak na “ostry dyżur”. Taka placówka jest najlepszą opcją, kiedy pacjent dozna urazu mechanicznego oczu, na przykład w wyniku działania ostrego narzędzia, pyłów czy substancji toksycznych. Warto wiedzieć, że problemy z widzeniem nie zawsze są postępujące, nierzadko są nagłe, przez co wymagają natychmiastowej pomocy medycznej w celu ratowania narządu wzroku. 

Kiedy wybrać się do okulisty od razu?

Nagle pogorszył Ci się wzrok, Twoje oczy są zaczerwienione, szczypią, odczuwać świąd, łzawienie, a w oku pojawił się odczyn ropny? To znak, że musisz udać się szybko do lekarza. Szybka pomoc medyczna jest również konieczna, jeśli w oku tkwi ciało obce albo pacjent odczuwa światłowstręt lub ból oczu. 

Dlaczego warto korzystać z pogotowia okulistycznego?

W pilnych przypadkach, w których pacjent nie może czekać na pomoc okulistyczną, pogotowie okulistyczne sprawdza się najlepiej, ponieważ tam chory jest diagnozowany natychmiast, bez zbędnych procedur. 

Okazuje się, że nie każdy szpital dysponuje oddziałem okulistycznym i nie zawsze na “ostrym dyżurze” obecny jest medyk, który posiada niezbędne dla ratowania wzroku kwalifikacje. W takich przypadkach proces uzyskania pomocy znacznie się wydłuży, co w skrajnych przypadłościach może skończyć się nawet trwałą ślepotą. Właśnie dlatego warszawskie pogotowie okulistyczne jest najlepszym miejscem, do którego powinni kierować się pacjenci w nagłych przypadkach, aby uzyskać natychmiastową i profesjonalną pomoc medyczną.

Na dyżurze okulistycznych wykonane zostaną wszelkie, niezbędne badania, a w razie konieczności podjęta będzie należyta pomoc lekarska, również ta chirurgiczna. Dzięki temu narząd widzenia zostanie uratowany, a pacjent szybko wraca do zdrowia. W razie konieczności, na dyżurze okulistycznym zostanie zalecone dalsze leczenie oraz kontrole w ramach terapii oczu. Co istotne, szybka pomoc okulistyczna jest płatna, ale nie ma wątpliwości, że nierzadko staje się jedyną opcją ratunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here