Aktywność fizyczna zapobiega miażdżycy tętnic kończyn dolnych
fot. Pixabay.com

Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto więc wziąć sobie tę radę do serca i już dziś zacząć się zdrowo odżywiać, uprawiać sport, rzucić palenie. Zwłaszcza, że jeśli miażdżyca tętnic kończyn dolnych nas dosięgnie, wówczas już zmiana trybu życia nie będzie kwestią wyboru, a koniecznością. 

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/leczenie-miazdzycy-tetnic-konczyn-dolnych/

Jak zapobiegać miażdżycy tętnic kończyn dolnych?

O tym, że warto dbać o prawidłową dietę, aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia wspomnieliśmy już we wstępie. Jest jednak jeszcze kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę, aby uniknąć miażdżycy tętnic kończyn dolnych. Po pierwsze warto pamiętać o tym, że obuwie, które nosimy, powinno być wygodne, przewiewne, dobrze dopasowane i nieprzemakające. Po drugie należy unikać długotrwałego stania lub chodzenia. Nawet, jeśli tak wygląda nasza praca, dobrze jest robić sobie krótkie, choćby 5 minutowe przerwy co godzinę na to, żeby spokojnie posiedzieć. Ponadto warto również nauczyć się radzić sobie z codziennym stresem i emocjami, które również mają niebagatelny wpływ na stan zdrowia naszego organizmu.

Dodatkowo w zapobieganiu miażdżycy tętnic kończyn dolnych pomoże również odpowiednio dobrana aktywność fizyczna. Spokojny jogging, codzienne spacery minimum 30 minut dziennie to najlepszy sposób na poprawę krążenia krwi w nogach. Dobrym na to sposobem jest również domowa hydroterapia, bardzo prosta do zastosowania. Wystarczy, że codziennie przez kilka minut będziemy polewać nogi na przemian raz ciepłą, raz zimną wodą. Podczas tego zabiegu dochodzi do zwężania i rozszerzania naczyń krwionośnych, a to z kolei powoduje szybsze krążenie krwi w obiegu.

Jak leczy się miażdżycę tętnic kończyn dolnych?

W leczeniu wykorzystuje się metody niefarmakologiczne, farmakologiczne oraz operacyjne.

Jeśli chodzi o niefarmakologiczne sposoby leczenia, wiążą się one głównie ze zmianą trybu życia oraz unormowaniem chorób współistniejących, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Ważne jest, aby jak najszybciej rzucić palenie i uprawiać dostosowaną do swojej kondycji aktywność fizyczną, a także zdrowo się odżywiać i unikać produktów bogatych w cholesterol, tłuszcze trans i kwasy tłuszczowe nasycone.

Leczenie farmakologiczne opiera się na tym, aby jak najbardziej poszerzyć światło zwężonych naczyń krwionośnych oraz usprawnić metabolizm tłuszczów w organizmie. Ważne jest również zlikwidowanie zakrzepów już istniejących oraz niedopuszczenie do powstania nowych.

W leczeniu zabiegowym i operacyjnym stosuje się angioplastykę, czyszczenie naczyń krwionośnych, implementację stenów, czyszczenie blaszek miażdżycowych lub wszczepianie by-passów.

Zobacz też: https://www.plusmedic.pl/przyczyny-i-objawy-miazdzycy-tetnic-szyjnych/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here