Wegetarianie z powodzeniem uprawiają sport
fot. Pixabay.com

Odpowiedź na postawione w tytule pytanie jest prosta: tak, sportowiec może być wegetarianinem. Przede wszystkim musi jednak rozsądnie komponować swoje posiłki, tak aby nie zabrakło w nich niezbędnego do odbudowy i regeneracji białka. Jak więc komponować posiłki, aby rezygnując z mięsa, osiągać satysfakcjonujące wyniki w sporcie?

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/dieta-wegetarianska-w-sporcie/

Czym właściwie jest dieta wegetariańska i jakie płyną z niej korzyści?

O diecie wegetariańskiej mówimy wówczas, gdy ktoś świadomie rezygnuje z jedzenia mięsa, skorupiaków, owoców morza, żelatyny czy tłuszczów odzwierzęcych. Istnieją jej różne odmiany. Jedna z nich wyklucza na przykład jedzenie jaj czy nabiału. Inna z kolei dopuszcza możliwość spożywania mleka i produktów mlecznych.

Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska szeroko i w pełni pokrywa zapotrzebowanie na węglowodany, białka, tłuszcze oraz witaminy i minerały. Umiejętne komponowanie posiłków sprawia również, że wcale nie jest nudna. Nic dziwnego więc, że zyskuje coraz większe grono zwolenników, w tym także wśród osób uprawiających sport i prowadzących bardzo aktywny tryb życia.

Wegetarianie często przywiązują bardzo dużą wagę do jakości produktów, jakie kładą na swoich talerzach, dlatego też często są okazem zdrowia oraz nie skarżą się na problemy związane ze słabym metabolizmem. Tym samym rzadziej chorują na choroby związane ze złym odżywianiem, rzadziej też grozi im otyłość, cukrzyca, nowotwory czy nadciśnienie. A dzięki temu, że spożywają dużo błonnika, sprawnie funkcjonują ich jelita i układ pokarmowy.

Dieta wegetariańska a aktywność fizyczna

Wegetarianie, którzy aktywnie uprawiają różnego rodzaju dyscypliny sportowe, nie mają problemu z realizowaniem sportowych celów oraz wydajnością i wydolnością organizmu. Oczywiście, pod warunkiem, że odpowiednio dbają o podaż składników odżywczych i nie doprowadzają do niedoborów. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że najlepszym źródłem białka zawsze będzie mięso, a wegetarianie nie będą w stanie zaspokoić zapotrzebowania na nie w takich ilościach, jak osoby na normalnej diecie. Mimo to dobrze zbilansowana dieta wegetariańska pozwoli na pokrycie dobowego zapotrzebowania na białko.

W diecie wegetariańskiej białka należy szukać w soi, orzechach, warzywach strączkowych, nasionach.

Zobacz też: https://www.plusmedic.pl/dlaczego-warto-plywac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here