leczenie alkoholizmu

Z uzależnieniem od alkoholu zmagają się osoby w różnym wieku, mieszkające we wszystkich rejonach Polski i pochodzące z wielu środowisk. Nałóg ten wyniszcza organizm i pogarsza jakość życia, nierzadko prowadząc do stałych uszczerbków na zdrowiu oraz rozpadu relacji z bliskimi. Alkoholizm jest jednak chorobą, którą można leczyć. W tym celu podjąć należy odpowiednie kroki, a najważniejszym z nich jest skorzystanie z usług prywatnego ośrodka odwykowego.

Leczenie alkoholizmu

Ośrodki odwykowe specjalizują się w profesjonalnej pomocy osobom, które walczą z uzależnieniami. Może z niej skorzystać każdy, kto doświadczy utraty kontroli nad spożywanymi ilościami alkoholu oraz własnym zachowaniem. W prywatnych ośrodkach, program leczenia bazuje na wielu nowoczesnych metodach. Dotyczy to zarówno detoksykacji organizmu, jak i terapii indywidualnej i grupowej. Długość leczenia uzależniona jest od osobistych potrzeb pacjenta, ale z reguły trwa od roku do dwóch lat. Osoby dotknięte chorobą alkoholową znaczną część terapii przebywają w ośrodku, jednak na pewnym etapie możliwe jest jego opuszczenie. Pacjent może wówczas mieszkać we własnym domu, a placówkę odwiedzać tylko przy okazji zajęć terapeutycznych. Organizacja spotkań zależy od metod stosowanych przez poszczególne kliniki prywatne, a także indywidualnych potrzeb ich klientów.

Cele leczenia choroby alkoholowej

Osoby zastanawiające się nad podjęciem kuracji w prywatnym ośrodku często nie wiedzą, w jaki sposób pomoże im to w walce z alkoholizmem. Podstawowym celem leczenia jest przede wszystkim zregenerowanie wyniszczonego organizmu. Podczas terapii pacjent może też wnikliwie zbadać i poznać przyczyny swojego problemu oraz nauczyć się, jak lepiej kontrolować swoje emocje. Celem leczenia jest też przygotowanie chorego na momenty kryzysowe, w których występuje zwiększone ryzyko ponownego sięgnięcia po alkohol. Z tego właśnie powodu prywatne ośrodki odwiedzane są przez osoby bezsilne wobec nałogu, mające coraz większe problemy z kontrolowaniem swoich zachowań. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy pozwala im powstrzymać negatywny wpływ alkoholu na zdrowie, samopoczucie oraz relacje w życiu osobistym czy zawodowym.

Detoksykacja organizmu

Każdy prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu posiada nieco inny program leczenia, jednak w większości placówek wygląda on bardzo podobnie. Na początek pacjent musi zostać dokładnie przebadany, po czym odbywa się wywiad lekarski. Na tym etapie chory opowiada lekarzowi o przebiegu uzależnienia, a także przekazuje informacje na temat stanu zdrowia na przestrzeni lat. Dane te pozwalają na wyznaczenie najlepszej i najskuteczniejszej formy terapii. Pierwszym etapem leczenia alkoholizmu jest detoksykacja, która opiera się na oczyszczeniu organizmu pacjenta z toksyn. Obejmuje ona także uzupełnienie wszelkich niedoborów witamin, minerałów oraz innych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Etap ten jest szczególnie trudny, ponieważ występuje przy nim tzw. zespół odstawienia. U pacjentów mogą się pojawić nieprzyjemne reakcje, w tym bóle głowy, omamy, wymioty czy padaczka. Detoksykacja trwa zwykle kilka dni i musi być przeprowadzona pod stałą obserwacją kadry medycznej, która jest w stanie odpowiednio szybko zareagować i załagodzić cierpienie towarzyszące objawom.

Psychoterapia w prywatnym ośrodku odwykowym

Po zakończeniu detoksykacji następuje dłuższy etap leczenia, czyli psychoterapia. W jej trakcie pacjent spotyka się z psychoterapeutą, celem rozpracowania problemów i wyjaśnienia przyczyn choroby alkoholowej. Celem psychoterapii jest ostateczne pokonanie uzależnienia i wkroczenie na drogę, która doprowadzi do poprawy jakości życia. Na tym etapie kluczowe znaczenie ma silna wola pacjenta oraz akceptacja przykrych doświadczeń, pozwalająca na wprowadzenie pozytywnych zmian. Uzależnienie od alkoholu to choroba, którą da się efektywnie leczyć w terapii grupowej. Wspólne dzielenie się problemami i wątpliwościami pozwala pacjentom spojrzeć na problem z szerszej perspektywy.

___________________________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu Terapie Tu i Teraz