hemoroidy odbytu – objawy

Niektóre schorzenia od dawna postrzegane są jako wstydliwe. Nie wiedzieć czemu, przyjęło się, że o pewnych dolegliwościach mówimy niechętnie, a jeśli w ogóle poruszamy ten temat, to raczej w gronie najbliższych nam osób.

Co gorsza, wielu ludzi unika wizyty u lekarza nawet, jeśli dolegliwości nasilają się. Tymczasem jest to najlepsza droga do znacznego pogorszenia jakości własnego życia, a także nabawienia się groźnych chorób, których leczenie może być dużo bardziej kosztowne i niekomfortowe.

Poruszmy temat jednej z tych wstydliwych dolegliwości, na temat której wolelibyśmy nie rozmawiać ze znajomymi. Są to hemoroidy odbytu, na które cierpi znaczny odsetek obywateli Europy, zwłaszcza tych po pięćdziesiątym roku życia. Przyjrzymy się faktom i mitom na temat tej choroby, objawom jej towarzyszącym oraz przedstawimy podstawowe zalecenia, do których należy się stosować w przypadku zauważenia u siebie takich dolegliwości. Co więcej, dowiemy się, jaki styl życia prowadzić, aby uniknąć tej przykrej dolegliwości. Tak, można uniknąć schorzenia, stosując się do kilku bardzo prostych zasad!

Zacznijmy od faktów i mitów na temat choroby. Prawdą jest, że im więcej czasu spędzasz w toalecie, tym wyższe ryzyko hemoroidów. Nie warto więc czytać gazet czy przeglądać wiadomości na smartfonie podczas wypróżniania się. Zwiększenie ilości krwi w naczyniach krwionośnych odbytu powoduje, że łatwiej tworzą się hemoroidy zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

ziołowa herbata

Potwierdzono także fakt, że kobiety ciężarne są bardziej narażone na tę przypadłość oraz że zwiększenie spożycia pokarmów bogatych błonnik pomaga zmniejszyć dolegliwości. Mitem jest natomiast to, że powinniśmy unikać ostrych przypraw – nie ma to wpływu na powstawanie i rozwój schorzenia. Nieprawdą jest również, że hemoroidy zawsze powodują ból oraz że domowe sposoby zawsze pomagają pozbyć się dolegliwości, choć na pewno mogą tymczasowo je załagodzić.

Wspomnieliśmy, że opisywane schorzenie niekoniecznie musi boleć. Większość osób na nie cierpiących jest jednak świadoma swojej choroby. Pozostaje więc pytanie, jak rozpoznać hemoroidy odbytu – objawy muszą w końcu być podobne u większości pacjentów. Na pewno powinno zaniepokoić nas krwawienie z odbytu. Zazwyczaj jest to krew ustrojowa, ma więc jasny kolor, nie musi jednak pojawiać się przy każdym wypróżnieniu. Pieczenie i swędzenie odbytu, zarówno podczas opróżniania jak i po nim, to objaw często opisywany przez osoby dotknięte tym schorzeniem. Często też pojawia się ogólny dyskomfort, uczycie niepełnego wypróżnienia, częste chodzenie do toalety a także śluz w stolcu.

Co należy zrobić, jeśli zauważymy u siebie powyższe symptomy?

Przede wszystkim nie należy ich lekceważyć, gdyż w ten sposób doprowadzimy do większego dyskomfortu oraz częstszego krwawienia. Możemy skorzystać z dostępnych na rynku leków i preparatów, m.in. ziół, maści i czopków. Styl życia jest również bardzo istotny. Należy zwiększyć ilość błonnika w diecie oraz pamiętać o codziennej aktywności fizycznej. Nie bez znaczenia jest również utrzymywanie właściwej higieny intymnej. A co jeśli objawy nie ustępują, lub co gorsza, nasilają się? Wtedy jedynym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza proktologa, który zajmuje się leczeniem dolegliwości końcowego odcinka jelita grubego. Nie należy obawiać się wizyty u specjalisty, gdyż badanie jest niezbędne, aby wykluczyć inne schorzenia oraz opracować plan leczenia.

zioła

Dużo prościej jest oczywiście zapobiegać niż leczyć, dlatego właśnie powinniśmy przestrzegać zasad zdrowego stylu życia. Spożywanie dużej ilości warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych nie tylko pomoże nam utrzymać zdrowie układu pokarmowego, ale także zapewni nam odpowiednią ilość witamin i minerałów. Siedzący tryb życia nie jest odpowiedni dla nikogo, a tym bardziej dla osób doświadczających problemów z wypróżnianiem. Dlatego odżywiajmy się zdrowo, chodźmy na spacery, ruszajmy się, a znacznie zmniejszymy ryzyko wystąpienia u nas hemoroidów odbytu, a także unikniemy konieczności odwiedzania specjalistów oraz stosowania leków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here